Vyhledávání


 Hledat  

Nalezeno 4597 záznamů z celkového počtu 4597, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Andrea
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, chtěla bych s Vámi zkonzultovat výšku své dcery, které nyní oslavila 12. narozeniny. Aktuálně měří 141 cm. Já měřím 170 cm, otec dcery 178 cm . Při narození měřila dcera 49 cm a vážila 3,08 kg. Narodila se ve 40. týdnu. V 1 roce měřila 72 cm, v 1,5 letech 79 cm, ve 2 letech 84 cm, ve 3 letech 90 cm, ve 4 letech 100 cm, v 5 letech 104 cm, v 6 letech 111 cm, v 7 letech 117 cm, v 9 letech 126 cm, v 10 letech 132 cm, v 11 letech 137 cm. Moje matka měří 163 cm, můj otec 176 cm. Manželova matka měří asi 158-160 cm a o jeho otci údaje neznáme. Dcera se většinou pohybovala v tabulkách kolem 8. percentilu, ale nyní se mi zdá, že se její růst ještě více zpomalil a nyní je aktuální s výškou asi na 4.percentilu. Dcera zatím nedostala menstruaci, ale pomalinku už se jí "zvedají prsíčka". Dcera chodí do sportovní třídy, takže má ve škole 5 hodin tělocviku týdně a navíc chodí 2x týdně na kurzy cheerleadingu, který ji hodně baví. Doma neustále zkouší přemety, hvězdy, stojky,... Spánku má dostatek. Ve stravě je docela vybíravá. Zakysané mléčné výrobky jí jen v určitých obdobích, pak je odmítá. Sýry jí občas, někdy sáhne po nějakém ovoci. Zeleninu ji ve většině případů (kromě jarní cibulky) musíme nutit. Maso se jí také snažíme podávat, ale nepatří k jejím oblíbeným pokrmům. Od pondělí do pátku většinou moc nesnídá, protože se do školy vypravuje sama a přestože má snídani nachystanou, tak tvrdí, že takhle ráno jíst nemůže. Polovinu svačiny ze školy přinese z 80% domů zpátky. Oběd ve školní jídelně si taky moc nevychvaluje, takže toho asi také moc nesní. V pracovním týdnu se jí snažím alespoň večeři udělat pestřejší a o víkendech na ní také více dohlížíme, co a jaké množství potravy přijme. Měly bychom situaci s dcerou řešit s nějakým odborníkem nebo máme ještě vyčkat? Na jaké potraviny bychom se měli v jejím jídelníčku zaměřit? Měla by užívat nějaký doplněk stravy? Ještě podotýkám, že dcera, co se týče váhy, nestrádá. Aktuálně váží 36,6 kg. Předem moc děkuji za Vaši radu. S pozdravem Andrea
Dobrý den, porodní délka a hmotnost vaší dcery byla v mezích normy. Růst po narození je plynulý, výška je přibližně na úrovni 6. percentilu naší dívčí populace. Současná výška odpovídá cca 4. percentilu, jak i vy sama uvádíte. Určité zpomalení růstu v současné době by mohlo být považováno za fyziologické - bývá na počátku puberty. Tomu odpovídá i popis dospívání (vývoj prsů) u vaší dcery. Její fyzické zatížení je sice vysoké, ale na tělesnou hmotnost nemá zřejmě negativní vliv. Je možné, že biologický věk vaší dcery může být opožděný (určuje se hodnocením pohlavního vývoje a kostního věku - pomocí rtg snímku ruky). Pokud tomu tak je, ukončení růstu by se posunulo do pozdějšího věku, což by dávalo šanci na delší dobu růstu a jeho pozdější ukončení. Odborné endokrinologické vyšetření se nyní nejeví jako potřebné - růst je plynulý, dívka je zřejmě zdravá (lze tak soudit z její velké fyzické aktivity, které by nemocná dívka nebyla schopná). Žádné zvláštní potraviny není třeba podávat, ani potravinové doplňky. Strava by měla být pravidelná a pestrá. Pokud jde o růst vaší dcery a rodičovské vlohy, očekávaná výška v dospělosti je podle matematického předpokladu mezi 159-176 (střední vypočtená výška 167) cm. Růstová charakteristika vaší dcery odpovídá finální výšce při dolní očekávané hranici. Může tomu ale být i jinak, pokud bude mít puberta pozdější nástup a pomalé tempo a bude-li celkový zdravotní stav dobrý.
marie
Dobry den.Mame 12 letou holku.Začala menstruovat v 11 letech.Mame ji adoptovanou.Holka rostla normalne,a ted uz skoro rok jak prestala rust.Ted ve 12,5 ma 154 cm.Zacala plakat,ze je mala.Prosim,poradte,kam mame obrátit se aby aspoň ještě par cm vyrostla.Dekuji
Dobrý den, aby bylo možné zorientovat se v situaci, je třeba provést rozbor růstu z posledních několika let a stanovit kostní věk (biologickou zralost). Tato vyšetření provede endokrinologická poradna podle místa vašeho bydliště. Kontakt vám sdělí pediatr, který vaši dceru sleduje. Pokud lze zjistit, bylo by vhodné k vyšetření v endokrinologické poradně znát výšku biologických rodičů dítěte (alespoň přibližně, byli malého vzrůstu?). Zahájení menstruace je u vaší dcery časné, nepochybě předcházela časná nebo předčasná puberta. Pomocí rozboru růstu a kostního věku bude možné přibližně určit, v jakém rozsahu lze ještě očekávat růst do uzávěru růstových štěrbin - do ukončení růstu.
Karolína
Dobry den, mam 15ti mesicniho chlapečka s onkologickym onemocneni, byla mu odebrana cast zaludku(2/3) a zda se mi ze moc neroste...ma 68 cm a 8 kg..narozen ve 32tt s vahou 2.7 kg a vyskou 40cm. Mela bych se obavat o jeho vysku a resit to? Pokud ano kde? Otec meri 170 cm a ja 156 cm, maly je převážně kojeny, jidlo zatim víceméně odmítá ...dekuji
Dobrý den, u dětí s onkologickým onemocněním je problematika růstu složitější. Závisí na mnoha faktorech. Při narození byla délka vašeho syna proti normě hraničně nižší. Jeho porodní hmotnost ale byla normální. Současná délka (výška) i jeho hmotnost jsou určitě nízké - neproběhlo růstové kompenzační urychlení - zřejmě vlivem onkologického onemocnění a léčby, kterou syn musel podstoupit. Významná je doba, která uplynula po léčbě a jaká léčba byla prováděna. Neuvádíte, zda kromě operace byla podávána též chemoterapie nebo ozáření? Váš syn je nepochybně pod pravidelnou kontrolou onkologa, je tedy sledován i jeho růst a vývoj. Uvádíte že mu byly odebrány 2/3 žaludku a že syn jídlo odmítá. Lze se domnívat, že hlavní problém v současné době bude zřejmě souviset se stavem výživy (energetickým příjmem), což má na růst velký vliv. Ve věku 15 měsíců se ještě výšky rodičů (genetické faktory) na růstu významně neuplatňují. V prvé řadě je nyní třeba sledovat a řešit váhové přírůstky (pediatr) a pokračovat v sledování růstu a vývoje u pediatra. Pokud bude shledán důvod k endokrinologickému vyšetření, jistě vás onkolog nebo pediatr k tomuto vyšetření doporučí.
Eva
Dobrý den, syn nar.06/2017 ve 42.tt,48cm, 3,5 kg. V 6 měsících 66 cm, 6,8 kg, v roce 72cm a 7,8 kg, 18 m 80cm a 9,7 kg a nyní 84 cm a 11,2 kg. Výška otce 168, matky 160. Syn ji všechno, jeste vyžaduje uměle mleko 2-3x denně, k tomu 4x denně ji pevnou stravu. Dávám mu denně už rok rybí tuk Eye q, vitamin D od narození dosud denně. Starší syn je sledován dva roky na endokrinologii,protože od 3,5 let roste pod 3.percentilem, proto bych rada slyšela zhodnocení růstu mladšího syna. Od kdy se začne na růstu podílet růstový hormon a dědičnost a je možné,ze kvalitní stravou a dostatkem spánku se dite přikloni k horní hranici růstového potenciálu? Starší syn se pro svou malou výšku hodně trápí a ráda bych ovlivnila co nejvíce to,co rodic ovlivnit lze. Díky za odpověď
Dobrý den, váš mladší syn úspěšně dohání svou nízkou porodní délku. Jeho současná výška již dosahuje pásma, které je v souladu s růstovým vzorcem otce. Pokud jde o vliv dědičnosti na výšku a růst dítěte, projeví se již ve věku mezi 2,5-3.rokem. V případě vašich synů je třeba mít na zřeteli i nižší vzrůst jejich otce. Malý vzrůst nemusí být vždy způsoben nedostatkem růstového hormonu, uplatní se též celkový zdravotní stav, příjem a výdej energie a další faktory. Sledování růstu a faktorů ovlivňujících růst u vašeho staršího syna v endokrinologické poradně je jistě vhodné. Dostatek odpočinku a kvalitní strava jsou pro správný růst nepochybně potřebné a významné.
Jaromír
Vážení, rád bych se optal na naše podezření poruchy růstu našeho syna. Jeho porodní výška byla 51cm a váha 3,4 kg. Těhotenství 40 týdnů, přesně na termín. Žádné vážné onemocnění, pouze odstranění nosních mandlí únor 2019. Otec 178 cm, matka 156 cm.V 6 týdnech 5,1 kg 54 cm, ve 3 měsících 6 kg, 61 cm. V 6 měs. 6,8 kg, 63 cm. 1 rok 8,5 kg, 74 cm. 18 měs. 9,6 kg, 80 cm. 3 roky 13 kg, 92 cm. Nyní 3 roky a 9 měs. 14,3 kg 95 cm. Obáváme se, zda nedochází k poruše růstu, náš syn je pod tolerancí percentilového grafu. Prosím o předběžné posouzení, zda bude potřeba navštívit odborného lékaře. Děkuji předem za odpověď. Jaromír.
Dobrý den, délka většiny dětí je při narození takzvaně střední, v průběhu 2,5-3 let po narození dochází k posunu, kdy se kromě jiného uplatňují rodičovské vlohy. Předpokládám, že vás syn je zdravý. Pokud tomu tak je, mohl by jeho posun v růstovém grafu odpovídat růstovému vzorci podle matky. Nicméně, jeho výška je nyní hraniční. Je třeba pokračovat v sledování výšky a hmotnosti u příslušného pediatra á 4-6 měsíců. Pokud by se výšková pozice v dalším období nadále horšila, bylo by vhodné posouzení celkového zdravotního stavu a případně i vyšetření v odborné poradně.