Kolik bude měřit? Budoucí výšku dítěte ovlivňují 4 faktory

Kolika centimetrů nakonec dosáhne váš potomek, to závisí na mnoha okolnostech. I když se zdá, že hlavní roli hraje zejména pohlaví a dědičnost, existují i jiné vlivy, které se mohou na růstu výrazně podílet.

1. Pohlaví

Jde o faktor, který má velký význam. Ve většině případů jsou ženy menší než muži. Není to tak ale vždy. Obecně se výška dítěte odhaduje tak, že se zhodnotí dosažené centimetry matky a otce. Děti se obvykle pohybují někde mezi těmito výškami, většinou blíže k rodiči stejného pohlaví. Pokud je ale rozdíl velikostí mezi dospělými větší, může dcera přerůst svoji matku a naopak chlapec jí může být výškou bližší.

2. Strava a fyzická aktivita

Správná životospráva je velmi důležitým aspektem zdravého růstu a vývoje dítěte. Strava, která neobsahuje dostatek živin, může zpomalit růst, a dítě tak nemusí dosáhnout výšky, která mu byla dána do vínku. Pokud chcete potomkovi dodat všechny potřebné složky, zařaďte do jeho jídelníčku potraviny:

  • s nízkým obsahem nasycených tuků,
  • s malým množstvím cukrů a soli,
  • obsahující vitaminy a minerály,
  • dostatečně bohaté na vápník a železo (prvky nezbytné pro správný vývoj kostí a kloubů).

Nedostatek pohybu pak může způsobit to, že kosti a svaly dítěte nebudou dostatečně silné k poskytování opory jeho tělu. Dalším negativním důsledkem sedavého způsobu života je i dnes čím dál častější obezita.

3. Dědičnost

Již při početí získává dítě od každého ze svých rodičů DNA, tedy genetickou informaci. Množství určitých dědičných znaků obvykle bývá rozděleno rovnoměrně – asi polovinu znaků dědí potomek po matce a druhou polovinu po otci. Někdy se určité rysy celkového vzezření dítěte, například výška nebo stavba kostry, zdají odkazem pouze jednoho rodiče a naopak osobnost dědictvím toho druhého. Jindy je zase téměř nemožné určit, co dítě podědilo po kterém z partnerů. To nastává zejména v případech, kdy dospělí sdílejí podobné rysy nebo výšku. To, jak jsou genetická výbava a její uplatnění na vzhledu dítěte složité, se ukazuje i na tom, že některé dědičné znaky se mohou projevit i o několik generací později.

4. Nemoci

Mnoho chorob může negativně ovlivňovat výšku dítěte – například Turnerův syndrom, gigantismus či trpaslictví. Většinou se jedná o geneticky vázaná onemocnění. Pokud máte jako rodič pocit, že váš potomek neroste či nepřibývá na váze tak, jak by měl, vyhledejte odbornou pomoc lékaře.

(cean)

Zdroj: http://www.healthguidance.org/entry/14999/1/Factors-Affecting-Childrens-Height.html