Nedostatek růstového hormonu a nemoci s tím spojené

Někdy se stane, že podvěsek mozkový neprodukuje dostatečné množství růstového hormonu. Pokud není takový stav léčený, vede u dětí ke sníženému růstu a u dospělých k řadě metabolických i psychických potíží.

Ohrožené děti

Nedostatek růstového hormonu se objevuje nejčastěji jako vrozené onemocnění u dětí. Také může jít o jeden ze symptomů genetických poruch, jakými jsou například Turnerův nebo Praderův–Williho syndrom. Jelikož rozštěp rtu nebo patra často způsobuje útlak podvěsku mozkového, který je pak nedostatečně vyvinut, bývají i tyto vady spojeny s nedostatkem růstového hormonu.

Kdy mohou nastat potíže

Někdy se chybění růstového hormonu může projevit i později během života. Příčinou pak bývá například nádor na mozku, který utlačuje podvěsek mozkový. Tím omezuje jeho činnost, tedy i tvorbu růstového hormonu. Tzv. získaný nedostatek tohoto hormonu se může objevit v kterémkoli věku po závažném úrazu hlavy, infekci nebo ozařování místa nacházejícího se v blízkosti podvěsku mozkového.

Příznaky se s věkem liší

  • Děti s neléčeným nedostatkem růstového hormonu jsou menšího vzrůstu, obvykle silnější zejména v oblasti břicha, mívají kulatý obličej a vypadají často mladší. Tělesné proporce jsou normální.
  • Pokud se onemocnění objeví během dospívání, je typickým příznakem zpoždění nástupu puberty, případně i zpomalení sexuálního vývoje. V důsledku toho mohou mít teenageři nízké sebevědomí.
  • U získaného nedostatku růstového hormonu pozorujeme řídnutí kostí, nedostatek energie, zvýšenou citlivost na vysoké nebo nízké teploty, deprese, úzkost nebo zhoršení paměti, zvýšené hladiny tuku a cholesterolu v krvi a vyšší riziko rozvoje diabetu nebo srdečních potíží.

Trpělivá léčba

Pokud lékař potvrdí nedostatek růstového hormonu, pravděpodobnou léčbou budou injekce tohoto hormonu. Bývají denně aplikované do sedacího svalu, paže nebo stehen. Dobrou zprávou je, že děti, u kterých je problém diagnostikován včas, se obvykle velmi dobře uzdraví. Dokonce se u nich s nástupem dospělosti často objeví i vlastní tvorba růstového hormonu.

(mir)

Zdroj: http://www.healthline.com/health/growth-hormone-deficiency#treatment5