Dávkování RH v dospělosti

Dávkování RH v dospělosti

Určení léčebné dávky růstového hormonu u dospělých pacientů je jiné než v dětském věku. U dospělých pacientů začínáme vždy s nízkou dávkou, kterou postupně zvyšujeme podle hladin IGF-1 v krvi tak, aby IGF-1 dosáhlo normálních hodnot pro příslušný věk a pohlaví jedince. Úvodní dávky se tak obvykle pohybují 0,1 – 0,3 mg/den, průměrné dávky přibližně 0,4 mg/den u mužů, 0,5 mg/den u žen. Růstový hormon si aplikuje pacient sám tenkou jehlou perem do podkoží 1× denně večer, aby se napodobilo přirozené nejvyšší noční vyplavování hormonu.

Růstový hormon musí být skladován v lednici při +2 až +8 °C. Růstový hormon je skladován v podobě prášku, který se před použitím naředí ve stejné ampulce rozpouštědlem.

Vpich se provádí střídavě na různá místa na přední straně stehen, jak je uvedeno na obrázku:

Kdy se nesmí podávat růstový hormon

Růstový hormon nepodáváme v případě nedoléčeného zhoubného nádorového onemocnění, při těžkém poškození sítnice při cukrovce, při zvýšeném nitrolebním tlaku, v těhotenství či při podezření na něj a pacientům v akutním kritickém stavu s komplikacemi vzniklými v souvislosti s otevřenou operací srdce, břišní operací, mnohočetným poúrazovým traumatem nebo při akutním respiračním selhávání.