Veřejnost děti Jak rostou děti

Jak rostou děti

Růst člověka lze rozdělit do tří na sebe navzájem navazujících období:

 

  • Kojenecké a časně batolecí období zahrnuje období od nitroděložního vývoje až po dva roky od narození. V tomto období je rychlost vývoje lidského organismu nejvyšší. Během infantilního období vyroste plod z jedné buňky až do délky padesáti centimetrů, které má průměrný zdravý novorozenec při porodu. Dítě roste obrovskou rychlostí zejména v první polovině gravidity. Během prvního roku života vyroste dítě o asi 25 cm. Na konci prvního růstového období, tedy ve dvou letech, dosahuje přibližně 50 % své předpokládané dospělé výšky.
  • Dětské období začíná koncem prvního roku a až do druhých narozenin se překrývá s kojeneckým a časným batolecím obdobím. Trvá až do začátku puberty (u dívek do 10,5 roku věku, u chlapců do 12,5 roku věku). Růstová rychlost se postupně snižuje. Ve 3 letech dítě vyroste v průměru o 8 centimetrů za rok, v posledním roce před nástupem puberty již jen o 5 centimetrů za rok.
  • Dospívání trvá 4 až 5 let a začíná o dva roky dříve u dívek než u chlapců. Je charakterizováno pubertálním růstovým výšvihem, který vrcholí v roce před dosažením plné pohlavní zralosti. V roce s nejvyšší pubertální růstovou rychlostí vyroste dívka průměrně 9 centimetrů za rok, chlapec průměrně 10 centimetrů za rok, následně růstová rychlost klesá. U dívek končí růst přibližně v 15 letech, u chlapců v 17 až 18 letech.