Veřejnost děti

Poranění mozku může způsobit nedostatek růstového hormonu

Nedostatečná produkce růstového hormonu se může projevit již krátce po narození znatelným zpomalením růstu.

Poranění mozku může způsobit nedostatek růstového hormonu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nedostatečná produkce růstového hormonu se může projevit již krátce po narození znatelným zpomalením růstu. V některých případech však může být původní hladina růstového hormonu normální a teprve v pozdějším věku dojde k události, která produkci růstového hormonu výrazně sníží. Příčinou nedostatečné produkce tohoto hormonu může být i vážný úraz hlavy.

Příběh tureckého chlapce

Lékaři v turecké Ankaře nedávno uveřejnili případ chlapce narozeného s nedostatečně vyvinutými nadledvinami. Tato vrozená vada byla způsobena vzácnou genovou mutací a chlapec přibližně od svých dvou let dostával hormonální léčbu, která nefunkční nadledviny dobře kompenzovala. Protože zmíněná mutace negativně ovlivňuje pouze vývoj nadledvin a ostatní endokrinní žlázy jsou obvykle v pořádku, neměli lékaři podezření na možný nedostatek růstového hormonu. Dokonce ani tehdy ne, když ve svých necelých dvou letech chlapec při autonehodě utrpěl vážná poranění hlavy.

Teprve v chlapcových téměř třinácti letech zaznamenali rodiče i lékaři zpomalení růstu, chlapec v tomto věku měřil 140 cm a vážil necelých 55 kg. Chlapcův nižší vzrůst (a také nadváha) byly zpočátku patrně vysvětlovány pouze jako vedlejší příznaky kortikoidní léčby nutné kvůli nedostatečné funkci nadledvin. U chlapce bylo rovněž opožděné pohlavní dospívání (což je u pacientů s vrozenou vadou nadledvin běžné) a takzvaný kostní věk byl na úrovni sedmiletého dítěte. Hladiny všech pohlavních hormonů (luteinizačního hormonu, folikulostimulačního hormonu a testosteronu) byly stejné jako u dětí ve věku před pubertou.

Opožděná léčba

Teprve ve věku třinácti let stanovili lékaři u chlapce hladinu růstového hormonu a zjistili jeho vážný nedostatek. Vyšetření magnetickou rezonancí odhalilo výrazně menší hypofýzu (podvěsek mozkový, endokrinní žláza produkující růstový hormon), než je obvyklé. U chlapce byla zahájena léčba růstovým hormonem. Jedním z možných důvodů nedostatku růstového hormonu je právě vážný úraz hlavy, který chlapec utrpěl při automobilové nehodě, když mu byly necelé dva roky. Je možné, že při úrazu došlo k poškození hypofýzy, která za normálních okolností produkuje dostatek růstového hormonu.

(vek)

Zdroj: Engiz O, et al. Growth hormone deficiency due to traumatic brain injury in a patient with X-linked congenital adrenal hypoplasia. Turk J Pediatr 2010(May-Jun);52(3):312-316.

GEN-2012.01.030

Další článek