Novinky pro dospělé

Nádory podvěsku mozkového – jaké jsou možnosti léčby?

Nádory hypofýzy se mohou projevovat velmi odlišně. Od projevů a od mechanizmu jejich fungování v organizmu se pak odvíjí léčba. Při té se mimo jiné může uplatnit i růstový hormon.

Nádory podvěsku mozkového – jaké jsou možnosti léčby?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Většina nádorů hypofýzy je nezhoubná – jde o adenomy. Tyto tumory jsou omezeny pouze na oblast podvěsku mozkového a nešíří se dále do těla. Příznaky, které způsobují, závisí na tom, zda jsou tzv. funkční, tedy produkují hormony v nadbytku – symptomy poté závisí na tom, jaký hormon je tvořen. Často se jedná o mikroadenomy, tedy útvary ne větší než 1 cm. Anebo hormony neprodukují a tyto nádory pak často velikostí přesahují 1 cm. Nazývají se makroadenomy a mnohdy způsobují příznaky vznikající z útlaku okolních struktur. Produkci hormonů pak mohou také potlačovat a způsobovat potíže z jejich nedostatku.

Různorodé projevy

Jak už bylo řečeno, tumory podvěsku mozkového se mohou ohlašovat různě, ale také vůbec. Souvisí to s počtem hormonů, které naše hypofýza produkuje. Patří mezi ně hormony ovlivňující růst (růstový hormon), produkci mateřského mléka (prolaktin), funkci pohlavních orgánů (folikulostimulační a luteinizační hormon), funkci nadledvin (adrenokortikotropní hormon) a štítnou žlázu (tyreotropin). Kdy je vhodné zpozornět? Podívejte se na některé projevy:

 1. Z útlaku okolních struktur: bolesti hlavy, poruchy vidění až ztráta zraku.
 2. Z nadprodukce:
  • růstového hormonu – zhrubění rysů obličeje, růst rukou a nohou, značné pocení, bolesti kloubů, srdeční obtíže, nadměrný růst ochlupení, u dětí poté i nadměrný růst;
  • adrenokortikotropního hormonu – akumulace tuku v oblasti břicha, strie, zakulacení obličeje, vysoký krevní tlak, akné a mnoho dalších;
  • prolaktinu – u žen může způsobit nepravidelnost menstruačního cyklu či produkci mléka, u mužů potom erektilní poruchy nebo růst prsní žlázy;
  • tyreotropinu – ztráta váhy, rychlé bušení srdce, nervozita, pocení, průjmy.
 3. Z nedostatku: nevolnost a zvracení, slabost, zimomřivost, nepravidelnosti menstruačního cyklu, sexuální poruchy, nadměrné močení, ztráty nebo přibírání na váze.

Na výběr je z více řešení 

Mezi tři základní cíle v terapii adenomů patří omezení nadprodukce hormonů a jejich příznaků, zmenšení nádoru a projevů z útlaku a úprava jejich nedostatku. Možností je mnoho, a některé dokonce ani léčbu nevyžadují. Výběr terapie závisí na typu nádoru, na tom, jak moc prorostl do mozkové tkáně, na věku pacienta a na jeho dalších případných onemocněních. 

 • Chirurgická léčba. Často je nutná, pokud nádor utlačuje zrakový nerv nebo při nadprodukci určitých hormonů. Může být provedena dvěma přístupy – buď přes nosní dutinu, tzv. transsfenoidálně, nebo kraniotomií, tedy otevřenou operací hlavy.
 • Radiační terapie. Lze ji užít samostatně nebo po chirurgickém zákroku. Výhodná může být pro nádory, které i po operaci perzistují a nadále způsobují příznaky. Metody radiační terapie zahrnují stereotaktickou operaci gama nožem (přesně zaměřuje na ložisko nádoru a šetří okolní zdravou tkáň) nebo zevní ozařování hlavy. Další léčebnou metodou je protonová léčba, která sice díky lepší kontrolovatelnosti slibuje menší poškození zdravých tkání při ozařování, ale není ještě běžně rozšířená a dostupná.
 • Medikamentózní léčba. Užívají se léky, které blokují produkci daného hormonu. V některých případech pomáhají i redukovat velikost nádoru, například u tumorů produkujících prolaktinom nebo nádorů tvořících růstový hormon.
 • Sledování. Jde o pravidelné kontroly velikosti tumoru. Může být možností, pokud pacient nemá žádné příznaky. Malé procento nádorů ale časem narůstá nebo začne produkovat hormony, a tak později může být nutná další léčba.
 • Substituce hormonů. Pokud nádory tlumí produkci hormonů nebo bylo nutné podvěsek operačně odstranit, pravděpodobně budete muset hormony nahrazovat uměle. Substituován může být například růstový hormon, hormony štítné žlázy, a pokud je třeba, i hormony nadledvin.

(cean)

Zdroje:
www.mayoclinic.org
- Marcy G. Lake, Linda S. Krook, Samya V. Cruz: Pituitary Adenomas: An Overview. (American Family Physician, Volume 88, Number 5, September 1, 2013) 

GEN-2016.01.015

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Růstový hormon může chybět i v dospělosti. Tipy, jak jeho nedostatek odhalit

Růstový hormon může chybět i v dospělosti. Tipy, jak jeho nedostatek odhalit

Když chybí růstový hormon, trpí i srdce

Když chybí růstový hormon, trpí i srdce

Růstový hormon jako lék a jeho historie

Růstový hormon jako lék a jeho historie

Zkrocení hormonu, který dělá z lidí obry: jde to vůbec?

Zkrocení hormonu, který dělá z lidí obry: jde to vůbec?

Neobvyklé příznaky nedostatku růstového hormonu

Neobvyklé příznaky nedostatku růstového hormonu

Bezpečnost dlouhodobého podávání růstového hormonu je předmětem zkoumání

Bezpečnost dlouhodobého podávání růstového hormonu je předmětem zkoumání