Chybí, nebo nechybí růstový hormon? Dynamické testy to s jistotou odhalí

Když děti zaostávají v růstu, vzbudí to podezření na nedostatek růstového hormonu. Ten však musejí lékaři prokázat z krve. Jak testování probíhá?

Chybí, nebo nechybí růstový hormon? Dynamické testy to s jistotou odhalí
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Malý vzrůst a zpomalený vývoj v dětství a dospívání, nezdravé kosti nebo slabé svaly v dospělosti. To je jen pár příkladů, jak si nedostatek růstového hormonu (RH) může pohrát s naším zdravím. Hladina RH se dá jednoduše vrátit do normálu léčbou. Ze všeho nejdřív je však potřeba jasně rozpoznat problém – diagnostikovat nedostatek.

Hladina růstového hormonu se dá zjistit z krve. Protože jeho nedostatek (deficit) je vzácný, nejde o běžný test, který by se dělal při obvyklé kontrole. Proto pokud dětský lékař při pravidelném vyšetření získá podezření na problém s růstem, pravděpodobně vás a vaše dítě odešle na endokrinologii, kde se o testování postarají odborníci. Ani jim však jediný vzorek krve bohužel stačit nebude.

Test u specialisty – na co se připravit

Není totiž snadné říct, jaká je zdravá hladina růstového hormonu v krvi. Jeho množství se během dne mění, protože podvěsek mozkový (hypofýza) nevylučuje hormon neustále, ale nárazově v takzvaných pulzech. Kromě toho může jeho hladinu ovlivnit i stres, množství cukru v krvi a další faktory. Proto lékaři musí jeho nedostatečnou produkci testovat tak, že hypofýzu „ošálí“. Zkusí ji vybudit k co nejvyšší aktivitě a až poté sledují, jestli hladina hormonu dostatečně vzrostla.

  • Hypofýzu je možné k větší produkci růstového hormonu vybudit třeba snížením krevního cukru nebo poklesem krevního tlaku.
  • To se provádí podáním injekce nebo vypitím roztoku s lékem.
  • Po takovém vyvolávajícím momentu je dítě pod dozorem lékaře či sestřičky, kteří mu v pravidelných intervalech odebírají vzorek krve.
  • Odběry se provádí nejčastěji čtyřikrát: v 0., 30., 60. a 90. minutě.
  • Po laboratorním vyhodnocení vzorků je podle změn v hladině RH většinou možné potvrdit nebo vyloučit deficit.
  • Před testem je někdy potřeba užívat léky, jindy naopak užívané léky vysadit, několik hodin nejíst a podobně. Všechny tyto instrukce lékaře dodržte, jinak hrozí, že výsledky testu nebudou platné a bude nutné jej opakovat.

Kromě popsaných, tzv. dynamických testů produkce růstového hormonu se také často testuje hladina takzvaného IGF-1. To je látka, jejíž množství v organismu odráží celkovou produkci růstového hormonu, ale přitom nereaguje na jeho náhlé výkyvy v průběhu dne. Snížené hodnoty IGF-1 jsou pro lékaře rovněž cennou informací, ale bez dynamických testů se při diagnostice deficitu RH neobejdou.

(luko)

Zdroje:

www.healthline.com/health/growth-hormone-test#overview1

endokrinologie-obezitologie.cz/cs/customers/dynamicke-testy/

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?

Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?

Nenechte dítě trpět nedostatkem somatotropinu

Somatotropin neboli růstový hormon je pro každého člověka velmi důležitý. Jestliže vaše dítě trpí jeho nedostatkem, měli byste rychle...

Praderův–Williho syndrom: růstový hormon zlepšuje poměr tuku a svalů a růst dítěte

Růstový hormon neznamená jen centimetry navíc. Jeho role v organismu je daleko složitější. V případě dětí se Praderovým–Williho syndromem ovlivňuje...

Turnerův syndrom: Chybějící centimetry lze dohnat díky růstovému hormonu

Turnerův syndrom: Chybějící centimetry lze dohnat díky růstovému hormonu

Porucha růstu při nefunkčních ledvinách: příčinou bývá liknavost v léčbě

Porucha růstu při nefunkčních ledvinách: příčinou bývá liknavost v léčbě

Objev vědců a pilných rodičů: kdo spí, roste!

Možná jste už i vy od svých matek či babiček slyšeli, že malé děti rostou především během spaní. Je...