Může růstový hormon dokonce vyléčit srdce a vyřešit obezitu?

Růstový hormon přímo ovlivňuje vývoj a činnost prakticky všech orgánů těla. Studie prokázaly souvislost mezi produkcí růstového hormonu, tělesným tukem a funkcemi srdce a cév. Zkoumání těchto vztahů může odhalit nové možnosti léčby obezity a srdečních onemocnění.

Může růstový hormon dokonce vyléčit srdce a vyřešit obezitu?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zásadní pro celý organismus 

Protože je růstový hormon důležitý pro růst dětí, ovlivňuje vývoj v podstatě všech tkání v těle, včetně kostí. Má vliv na metabolismus bílkovin, sacharidů, tuků i některých minerálů, například vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, chloridů, a na jejich distribuci v těle.

V důsledku snížené nebo naopak zvýšené produkce růstového hormonu dochází k potížím spojeným s řadou onemocnění, nejen k narušení vývoje kostí, které udávají celkovou velikost jedince, ale i ke špatnému poměru velikosti vnitřních orgánů, změnám v kvalitě kůže a k mnoha metabolickým komplikacím, včetně například cukrovky.

Málo růstového hormonu = více tuků

Nesprávná úroveň produkce růstového hormonu má za následek také špatný poměr v rozložení aktivní tělesné hmoty a tukové tkáně v organismu. Je známo, že množství a distribuce tělesného tuku zásadně ovlivňují srdce a cévy. Změny v metabolismu tuků přímo souvisejí s mírou srdečně-cévního rizika. V tomto směru se sleduje především viscerální tuk obalující vnitřní orgány. Výzkumy opakovaně prokázaly, že lidé se sníženou produkcí růstového hormonu častěji v porovnání se zdravými jedinci umírají na srdečně-cévní nemoci. U těchto pacientů byly pozorovány metabolické změny jednoznačně nepříznivě ovlivňující srdce a cévy. Patří k nim:

• vyšší body mass index,

• obezita v centrální části těla,

• sklon k vysokému krevnímu tlaku,

• špatný poměr cholesterolu a dalších složek tukového spektra,

• nárůst zánětlivých látek v těle.

Spojené nádoby

Studie potvrdily, že při podávání růstového hormonu dochází k poklesu viscerálního tuku, k úpravě tukového metabolismu a ke zlepšení složení svalové hmoty. To vše významně snižuje riziko srdečně-cévních komplikací. Současně ale z výzkumů vyplývá, že podávání růstového hormonu ne zcela optimálně ovlivňuje metabolismus krevního cukru. Jeho správná funkce je přitom rovněž zásadní pro zdraví srdce, cév i dalších orgánů.

Nutno také podotknout, že snížené množství růstového hormonu nelze samo o sobě chápat jako příčinu obezity. Výzkumy naznačují i opačný vztah – tedy že nadměrné množství tukové tkáně v těle negativně ovlivňuje produkci růstového hormonu. Jeho snížené množství není v rámci studií prokázáno u všech obézních osob, procento, u nichž je ale zaznamenáno, není zanedbatelné, a vztah mezi viscerální obezitou a množstvím růstového hormonu je tak jednoznačný. Tato zjištění proto vedou k myšlence, jak použít růstový hormon v léčbě obezity.

Vliv na chronické srdeční selhání

V lednu 2017 byla publikována lékařská studie zkoumající vztah mezi chronickým srdečním selháním a produkcí růstového hormonu. Jeho snížené množství bylo prokázáno u 30 % pacientů s diagnózou chronického srdečního selhání. Tito lidé vykazovali zhoršení funkcí srdce a poruchy ve struktuře srdeční svaloviny. Samozřejmě existuje více faktorů, které u těchto pacientů ovlivňují činnost srdce. Na základě závěrů studie lze však tvrdit, že lidé s chronickým srdečním selháním a současnou poruchou v produkci růstového hormonu mají celkově horší výsledky srdečních funkcí a vyšší riziko úmrtí v souvislosti se srdečně-cévními komplikacemi. Podrobnější zkoumání vztahu mezi produkcí růstového hormonu a chronickým srdečním selháním možná v budoucnu povede ke vzniku nových léčebných metod.

(tich)

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4324360/

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0170058

Murray R. Harperova biochemie. Praha: H&H, 2002, 525–527. 

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Nedostatek růstového hormonu ovlivňuje i játra

Nedostatek růstového hormonu ovlivňuje i játra

Potvrzeno: Když chybí růstový hormon, mozek pracuje hůř

Potvrzeno: Když chybí růstový hormon, mozek pracuje hůř

Podávání růstového hormonu pomáhá dětem dohnat chybějící centimetry

Podávání růstového hormonu pomáhá dětem dohnat chybějící centimetry

Nenechte dítě trpět nedostatkem somatotropinu

Nenechte dítě trpět nedostatkem somatotropinu

Artritida neznámé příčiny u mladistvých: Jak v její léčbě může pomoci růstový hormon?

Artritida neznámé příčiny u mladistvých: Jak v její léčbě může pomoci růstový hormon?

Následky mozkové obrny mírní růstový hormon

Následky mozkové obrny mírní růstový hormon