#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Potvrzeno. Dlouhodobé užívání alkoholu zhoršuje cukrovku!

Na onemocnění diabetem se podílí mnoho faktorů. Dva z nich jsou alkohol a růstový hormon. Jak mohou tělu škodit?

Růstový hormon ovlivňuje inzulín

Růstový faktor je látka vznikající převážně v játrech. Vyplavuje se do krve a souvisí s hladinou růstového hormonu. Pokud má jedinec velké množství tohoto hormonu v těle, má také hodně růstového faktoru a naopak. Vysoké hladiny růstového hormonu mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou. Předpokládá se, že tělo pak přestává reagovat na inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi. Proto se cukr začíná hromadit a přináší s sebou další zdravotní rizika.

Alkohol může zvýšit krevní cukr

Alkohol má na organismus řadu nežádoucích účinků. Jedním z nich je také možné snížení rychlosti štěpení cukrů a poškozování slinivky břišní. Ta vylučuje do krevního oběhu inzulín. Tento hormon vychytává krevní cukr a ukládá ho do buněk. Když je slinivka břišní alkoholem nebo jiným zánětlivým procesem zničená, nestíhá tvořit dostatek inzulínu pro tělo a hladina krevního cukru se zvyšuje.

Kvalitní studie chybí

V současnosti neexistuje větší množství studií, které by jednoznačně potvrdily vztah mezi růstovým hormonem, růstovým faktorem, inzulínem a alkoholem. Vědci z Jižní Koreje si ale položili otázku, zda spolu tyto složky souvisí, a došli k několika závěrům.

  • U chronických alkoholiků je vyšší hladina růstového hormonu a mají poškozenou slinivku břišní.
  • Pravidelná konzumace alkoholu může vyvolat inzulínovou rezistenci, a zvýšit tak hladinu krevního cukru.
  • Pití u diabetiků zhoršuje cukrovku.
  • Hladina růstového faktoru je v plazmě diabetiků nižší.
  • Nadbytek růstového hormonu zvyšuje krevní cukr a tělo ho špatně štěpí.

Pokud jste zdraví, skleničkou dobrého vína, sektu nebo jiného oblíbeného nápoje si významnější zdravotní problémy nepřivodíte. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Zvláště lidé s cukrovku by měli být, co se alkoholu týká, velmi opatrní.

(žij)

Zdroj: https://ac.els-cdn.com/S0024320513005535/1-s2.0-S0024320513005535-main.pdf?_tid=1e1ec094-0ead-11e8-b7a2-00000aacb360&acdnat=1518299913_138724fecc7b35290d70b5308370aa96