#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Růstové grafy ukážou "budoucnost"

Růst a jeho sledování patří k nejdiskutovanějším věcem, které rodiče na svých ratolestech sledují a hodnotí. Pomáhá jim k tomu pravidelné měření a růstové grafy.

Růst a jeho sledování patří k nejdiskutovanějším věcem, které rodiče na svých ratolestech sledují a hodnotí. Pomáhá jim k tomu jak pravidelné měření, tak i různé růstové tabulky a grafy, které porovnávají růst jejich potomka s ostatními dětmi. Jedním ze sledovaných parametrů jsou i růstová pásma.

Percentilové grafy

Percentilové růstové grafy jsou nejpřínosnější i nejoblíbenější podobou růstových norem. Na první pohled se jedná o nepřehledný obrázek s čárami, který ale velmi dobře umožňuje posoudit růst dítěte.

Na vodorovné ose se sleduje věk dítěte, na svislé pak hodnota sledovaného parametru, například hmotnosti či BMI. Grafy jsou jiné pro chlapce a pro dívky, proto je třeba zvolit správný graf podle pohlaví dítěte. V grafu se pak určí bod, který je spojnicí věku dítěte a sledovaného parametru (např. hmotnosti). Pokud se nachází třeba na místě odpovídajícím 25. percentilu, znamená to, že hmotnost dítěte je vyšší nebo stejná jako u čtvrtiny (25 %) jeho vrstevníků. 75 % stejně starých dětí je však těžších.

Růstová pásma

V percentilových grafech také bylo vymezeno pásmo, ve kterém je hodnota parametru považována za normální (např. hmotnost dítěte odpovídající jeho věku a pohlaví). Toto pásmo tzv. "širší normy" je nejčastěji vymezováno 3.–97. percentilem. To v praxi znamená, že 94 % dětí v daném věku a pohlaví se nachází v tomto intervalu. Pásmo mezi 25. a 75. percentilem, v němž se nachází hodnoty poloviny všech dětí, je "pásmem středních hodnot", zcela průměrnou hodnotou je pak 50. percentil.

Jak s grafem "pracovat"

Do percentilového grafu je třeba pravidelně zaznamenávat výšku dítěte. To se už v prvním roce svého života zařadí do svého růstového pásma a v něm potom roste souběžně se standardní růstovou křivkou. Predikovaným růstovým pásmem se pak rozumí takové růstové pásmo, do něhož by mělo být dítě zařazeno na základě výšky svých rodičů (podle genetických dispozic). U hodnocení tohoto pásma ale záleží na tom, zda dítě obdrželo např. více genů po velmi vysokém tatínkovi, nebo naopak po velmi malé mamince. Důležitější než to, ve kterém pásmu se dítě nachází, je ale to, zda roste v souladu se standardní růstovou křivkou. Pokud se od ní totiž nějak výrazně odkloní a "své" pásmo opustí, může to znamenat růstovou poruchu a mělo by být vyšetřeno lékařem.

(kam)

Zdroj:
www.solen.cz
www.szu.cz
www.vyzivadeti.cz
www.farmakoterapie.cz