Růstový hormon má vliv na svaly, růst kostí i na játra

Somatotropin neboli růstový hormon má dopad na fungování celého těla. Musí ho ale být tak akorát. Jakákoliv odchylka v množství hrozí nepříjemnými zdravotními problémy. Účinná léčba naštěstí existuje.

Růstový hormon má vliv na svaly, růst kostí i na játra
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Růstový hormon je produkován podvěskem mozkovým a jeho hlavním účinkem je stimulace růstu. Podněcuje růst kostní i svalové buňky, zároveň ale ovlivňuje i přeměnu cukrů v našem těle a zvyšuje jejich hladinu. Také stimuluje rozklad tuků, a tedy jejich nárůst v krvi. Nedostatek, ale i nadbytek tohoto hormonu může vést k poruše metabolismu a ke změnám fyzickým, ovšem též psychickým.

Všeho moc škodí

Účinky somatotropinu můžeme ilustrovat na stavech, kdy je jeho sekrece nadměrná.

  • Zvyšuje se hladina krevní glukózy, což může vést až k rozvoji cukrovky.
  • Vzniká gigantismus, tedy nadměrný vzrůst či akromegalie, spojený s typickými deformitami kostí a zvětšením orgánů. Potíže způsobuje přemrštěná stimulace k růstu kostí.
  • Zvýšený rozklad tuků vede k nedostatku tělesné tukové tkáně.
  • Nadsazená syntéza bílkovin způsobuje eminentní nárůst svalů.

Nedostatek ničí zdraví 

Syndrom z nedostatku růstového hormonu je naopak charakterizován zvýšením hmotnosti, nárůstem tukové hmoty a úbytkem svalstva. Studie zjistily, že celkový podíl tuku v těle vzrůstá až o 7 %. Ukládá se v oblasti trupu a břicha a zvyšuje tak poměr mezi pasem a boky, což je rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Tuky jsou zvýšeny i v krvi, konkrétně jde o triacylglyceroly (hodnoty „hodného“ HDL-cholesterolu pak klesají). Tyto lipidy se mohou ukládat v játrech a působit jejich ztukovatění – tzv. steatózu. Zvýšená lipidémie tak může částečně vysvětlovat, proč je u pacientů s nedostatkem růstového hormonu pozorována urychlená ateroskleróza – tedy kornatění tepen. Také to objasňuje fakt, proč je u těchto nemocných vyšší úmrtnost v důsledku kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt či cévní mozková příhoda.

Trpí duše i postava

U pacientů s nedostatkem růstového hormonu se také častěji objevují poruchy psychiky, mají potíže s koncentrací a pamětí. Byl zaznamenán i vyšší výskyt únavy, sociální izolace a deprese. Intelekt ale porušen nebývá. Pokud je nedostatek somatotropinu vrozený, dochází v dětství k rovnoměrnému zpomalení růstu až k rozvoji nanismu čili trpaslictví. Tito jedinci se vyznačují krátkou postavou, obezitou, vysokým hlasem a opožděním kostního vyzrávání. 

Léčba, která zabírá

Terapie rekombinantním růstovým hormonem je jednou z terapeutických možností pacientů s deficiencí růstového hormonu. Mnoho metabolických abnormalit těchto osob může léčba zvrátit.

  • Skladba těla. Při terapii dochází k úbytku tukové hmoty a přibývání čisté hmoty svalové. Normalizace podle studií nastává asi po 6 měsících. Navýšení svalů souvisí se zvýšením syntézy bílkovin a tím svalové tkáně, čímž se zlepšuje i svalová funkce. Snížení tukové hmoty bylo pozorováno nejvíce právě v rizikové oblasti trupu. Předpokládá se tedy, že riziko kardiovaskulárních chorob se snižuje.
  • Metabolismus tuků. Léčba může mít pozitivní vliv na lipidové spektrum v krvi. V jedné ze studií byla zjištěna souvislost mezi léčbou a snižováním hodnot „špatného“ LDL-cholesterolu (velmi rizikový faktor rozvoje aterosklerózy).
  • Hustota kostí. Růstový hormon stimuluje růst buněk kostí, může zvyšovat hustotu kostí a zpomalit tak proces osteoporózy.

(cean)

Zdroj: pituitary.mgh.harvard.edu

Mark A. Sperling: Traditional and novel aspects of the metabolic actions of growth hormone

GEN-2016.01.015

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Praderův–Williho syndrom: organismus podpoří a stabilizuje růstový hormon

Praderův–Williho syndrom: organismus podpoří a stabilizuje růstový hormon

Jak se vyrábí lidský růstový hormon?

Jak se vyrábí lidský růstový hormon?

Čím víc slunce, tím víc centimetrů. Vědci odhalili překvapivou souvislost

Čím víc slunce, tím víc centimetrů. Vědci odhalili překvapivou souvislost

Může růstový hormon dokonce vyléčit srdce a vyřešit obezitu?

Může růstový hormon dokonce vyléčit srdce a vyřešit obezitu?

Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?

Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?

Chybí, nebo nechybí růstový hormon? Dynamické testy to s jistotou odhalí

Chybí, nebo nechybí růstový hormon? Dynamické testy to s jistotou odhalí