Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?

Hladina růstového hormonu ovlivňuje nejen výšku člověka, ale také kvalitu jeho kostí. Vypadá to, že by tento hormon mohl mít velmi pozitivní dopad i na kosti, které jsou poškozené nebo zasažené osteoporózou.

Stane se růstový hormon lékem poničených kostí?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Somatotropin neboli růstový hormon významně ovlivňuje růst kostí u dětí a mladých dospívajících. Kromě toho má také dopad na kvalitu a hustotu kostní tkáně. V řadě klinických studií byl synteticky vyráběný růstový hormon podáván starším pacientům s osteoporózou a zlomeninami. Potvrdilo se, že i v dospělosti má pro nás tento hormon význam.

Skeletu prospívá 

Na základě tříletých výzkumů se ověřilo, že růstový hormon může významně pomoci pacientům léčeným s primární i sekundární osteoporózou.

  • Primární osteoporóza je častější a vyskytuje se u žen po menopauze nebo u mužů nad 60 let.
  • Osteoporóza sekundární vzniká v důsledku nádorového onemocnění, cukrovky nebo zvýšené aktivity štítné žlázy a příštítných tělísek.

Zjistilo se, že u pacientů, kteří podstoupili léčbu růstovým hormonem, došlo k urychlení novotvorby kostní dřeně a aktivity kostních buněk, které tvoří novou kostní tkáň, a to až o 14 %. Prokázalo se tak, že růstový hormon může pomoci při léčbě osteoporózy.

Usnadní léčbu zlomenin?

Kosti se, stejně jako jiné tkáně v lidském těle, skládají z buněk. Jedna ze skupin buněk v kostech má za cíl obnovovat kostní tkáň – obnova se děje přirozeně během celého života. Tyto specializované buňky mají spolu s buňkami chrupavky na svém povrchu receptory, které jsou na růstový hormon citlivé. Výzkumy potvrdily, že podávání fyziologických dávek růstového hormonu má pozitivní účinek na správné fungování těchto buněk. Díky tomu dochází k aktivnímu dělení a specializaci buněk, což přispívá k hojení kostí.

Hormon s věkem ubývá

Růstový hormon máme v těle po celý život, nicméně s přibývajícími roky o něj přicházíme. Rizikovou skupinou jsou ženy po menopauze a muži ve věku nad 60 let. Tito lidé jsou ke zlomeninám kostí náchylnější – například pravděpodobnost zlomeniny krčku je u nich 40 až 45 %.

(žij)

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132406/

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Nedostatek růstového hormonu a nemoci s tím spojené

Nedostatek růstového hormonu a nemoci s tím spojené

Má vaše dítě potravinovou alergii? Pozorně sledujte jeho růst!

Děti přecitlivělé na některé složky stravy zaostávají za svými vrstevníky v růstu, zvláště pokud jsou alergické na mléko. Vědci...

Růstový hormon a pravda o jeho vlivu na kondici a stárnutí

Růstový hormon si většinou spojujeme s léčbou poruch růstu u dětí. Je ale možné, že jste o něm slyšeli...

Výsledky růstového grafu je důležité správně přečíst

Výsledky růstového grafu je důležité správně přečíst

Obezita a cukrovka. I tak se může projevit nedostatek růstového hormonu

Obezita a cukrovka. I tak se může projevit nedostatek růstového hormonu

Komu hrozí nedostatek růstového hormonu?

Hypofýza neboli podvěsek mozkový má několik důležitých úloh. Jednou z nich je tvorba růstového hormonu. Nedostatek růstového hormonu je...