Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4544 záznamů z celkového počtu 4544, zobrazeny 6. - 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Markéta
Dobrý den, dcera narozena ve 40+1 2850g a 48 cm, ve 3m 5160/56, v 6m 5800/63, v 10m 8030/69, v roce 8445/71,5, v 18 měsících 9275/77 nyní ve třech letech 11700/88, jinak zdravá jsme objednáni na endokrinologii, nicméně až za 3 měsíce. Můj dotaz je, zda lze nějak růst podpořit např. stravou nebo úpravou režimu. Dcera dosud špatně spává, budí se i víckrát za noc. Ze stravy zcela odmítá maso.
Dobrý den, vyšetření v endokrinologické poradně - které je již objednáno, je určitě správné rozhodnutí. Tělesná výška vaší dcery ve 3 letech dosahuje hranice, kdy je vyšetření endokrinologem považováno za vhodné. Její růst nemusí souviset s odmítáním masa. Termín k vyšetření za 3 měsíce je obvyklý - dříve není obvykle reálný z hlediska časových možností endokrinologické poradny. Stravovací a pohybový režim proberete (kromě jiného) s lékařem v rámci endokrinologického vyšetření.
David
Dobrý den, termín za 6 měsíců je hodně vzdálený, protože na růst mám málo času. Nelze se objednat k vám dřív? Vzali by mě popř. i někde jinde (např. v Plzni)?
Na našem pracovišti jsou nyní termíny pro nové pacienty 4-6 měsíců. Přicházejí k nám a léčí se u nás i pacienti se závažnými chorobami, tyto je nutno z pochopitelných důvodů upřednostnit. Jistě se lze objednat i na jiné pracoviště.
David
Dobrý den, před rokem (v 15 letech a 1 měsíci) jsem byl na endokrinologii a kostní věk mi vyšel asi o 4,5 měsíců urychlen. Teď (v 7.2.2019) jsem byl na endokrinologii znovu (teď je mi 16 let a 6 měsíců) a vyšel mi kostní věk 15 let a 9 měsíců. Je možné, že se mi kostní věk najednou zpozdil, nebo radiologové mohli udělat někde chybu? Je lepší jet na endokrinologii do centra pro léčbu růstovým hormonem (když jsem byl zatím jen v běžné nemocnici)? Jak je možné, že nerostu i přesto, že jsou růstové štěrbiny ještě otevřené??? Jak znovu vyvolat růst? Co by u mě způsobilo podávaní analogů GnRH? Prodloužilo by mi to dobu růstu?
Dobrý den, posuzování kostního věku vychází z rtg "norem" - z atlasu, kdy rentgenolog porovnává a posuzuje snímek pacienta (obvykle 20 kůstek) se snímky v atlasu - normami pro určitý věk. Jsou tedy možné i určité odchylky při hodnocení. Postup kostního věku závisí na mnoha okolnostech (celkový zdravotní stav, postup puberty, stav výživy...). Chybění růstového hormonu se nezdá být pravděpodobné. Lze doporučit kontrolu růstu v endokrinologické poradně za 6 měsíců. Podle dosaženého kostního věku nelze určitý růst vyloučit, obvykle již ale nebývá velký. Podávání analogů gonadoliberinu by pro zbytkový růst nic nevyřešilo. Podává se k oddálení nástupu puberty, pokud by tato začala předčasně (tedy u chlapce před 9. narozeninami).
BARA
Dobry den chtela jsem se zeptat na rust syna ted cerstvy 3roky..manzel vyska 184cm,ja 160cm. Porodni hmotnost 3060g vyska 49cm,40t. 1mes.52.5cm.. 6 tydnu 54.5cm.. 3 měsíce 59.5cm.. 4.mesice 61.5cm...6mesic 65.5cm..10mesic 70cm..12mesic 71cm...18mesic 77cm. 3 roky 90cm..dekuji za odpoved zda roste dobre
Dobrý den, výška vašeho syna je o něco nižší, než by odpovídalo vašim rodičovským výškám a je na dolní hranici naší populační normy pro stejně staré chlapce. Vyšetření v endokrinologické ambulanci lze doporučit.
Misa
Dobrý den, Chtěla by jsem se zeptat práve jsem dosáhla 15 let. Do 5 trendy jsem byla jednou z největších a potom jsem za la dietovat. Prošla jsem si minulý rok PPP. Přestala jsem růst právě v páté třídě. Ale už nemám měsíčky asi 1 rok a půl. Nyní mě bolí dolní končetiny a hlava. Může se jednat že ještě vyrostu. Rodide měří 160 mamka a taká 190. Já mám 156. Ještě jsem neměla ten růstový skok prostě jsem měla rostla stejně kolem 6 až 8 cm za rok. Může se stát že v roštu?
Dobrý den, s ohledem na všechny uvedené zdravotní obtíže lze určitě doporučit odborné vyšetření k objasnění obtíží i k posouzení možností dalšího růstu. Nejlépe lze provést v endokrinologické poradně v místě bydliště se zprávou pediatra (zhodnocení dlouhodobého zdravotního stavu, léčba, údaje o růstu a tělesné hmotnosti, nástup a průběh puberty, všechny zdravotní obtíže..).