Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 6. - 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Pavla
Dobrý den, syn narozený v 33tt, váha:910g,délka cca 30cm. Změřen až po 3 týdnech 33cm. Matka 151cm,otec 160cm. Syn ve 3 měsících 3150g,46cm V 6 měsících 5250g,54,5cm 12 měsíců 6850g,68,5cm 18 měsíců 7800g,75cm V 5 letech 13kg,103 cm Chtěla jsem se zeptat, zda bych měla žádat o růstový hormon, dle lékaře endokrinologa v grafu kolísá. Od 2 let roste střídavě, jakoby každá půlka těla jinak. Má posazene levé rameno níže, než pravé a po cca 2 měsících, jakoby se srovnal, jde to vidět i na hrudníku, levá strana mu vystupuje z těla, křivice nepotvrzena, nejdříve jsem myslela, že je to tzv, ptačí hrudník, ale když se mu to po čase na chvíli srovná, už tomu nepřikládam takovou jistotu. Jde vidět i na očích, že má levou zorničku o hodně větší než pravou. Myslíte, že by mu mohl růstový hormon ublížit či pomoci? Děkuji za odpověď
Dobrý večer, výška vašeho syna je nyní na 3. percentilu, roste tedy v souladu s rodičovskými výškami. Předchozí měření jsou ovlivněny nízkým věkem. Aktuální výška t.č.není indikací k léčbě růstovým hormonem. Sledujte pečlivě růst a budoucí pubertální vývoj v ročních intervalech u svého prakticého lékaře a pokud bude odchylka od normy, tak vás nepochybně pošle ke speialistovi.
Tereza Meravá
Ještě doplním k předchozímu dotazu údaje z miminkovskeho věku - narozen s 50 cm a ještě v roce odpovídal 48 percentilu. Pak začalo trápení s ušima, v roce první operace, ve dvou letech a dvou měsících druhá. Antibiotika celkem 17*:( za poslední půl rok po poslední operaci zcela zdravý.
Děkuji za doplnění, nic to nemění na mé předchozí odpovědi.
Tereza Meravá
Hezký den,mohu poprosit o zhodnocení růstu syna. Dětská dr. Nic neříká, mě se to nezdá. Má i jiné trable- kýlu, srdeční vadu a chronické záněty středouší, nyní již druhé ventilační trubičky. Mám pomýšlet i na jiného choroby než na pouhé zpomalení růstu? A teď jak měřila babička ( omlouvám se že to nejsou nějaké přesně dané intervaly). 19 měsíců 82,5 cm; 20 měsíců 84 cm, 26 měsíců 86 cm, 27 měsíců 88 cm, 31 měsíců 90 cm, nyní 32 měsíců 91 cm. Nejhorší úsek, 2 cm za půl roku, mezi zarim a březnem rok zpět, odpovídá době kdy se vyhrotily středoušní záněty, měl nonstop antibiotika několik měsíců. Může to by tím? Hned po operaci vyrostl za měsíc 2 cm, co předtím za šest. Poslední půl rok je to 5 cm, ale poslední rok dohromady jen 7,5. Diky;!
Dobrý den, omlouvám se, ale růst není možné adekvátně hodnotit bez znalosti výšek rodičů. Pokud je doplníte, odpovíme detailněji. Obecně řečeno je růst Vašeho syna celkově pravidelný, roste zcela normálním růstovým tempem mezi 3. a 10. percentilem. Růstová rychlost se v prvních 3 letech výrazně zpomaluje u všech dětí, nelze očekávat konstantní růstové tempo.
Barbora
Dobry den, chci se informovat na rust meho syna, narozen 1.7.2013(40tt) s vahou 2600g 49cm, nyni 6let a 115cm. Matka-165cm, otec-168cm..
Dobrý den, aktuální výška Vašeho syna je zcela v normě, odpovídá výškám rodičů. Růstovou dynamiku nelze hodnotit, zaslala jste pouze jednu hodnotu.
Jana Šochová
Dobrý den, mám dotaz ohledně průběhu růstu syna a především jeho rychlejšího vývoje chrupu. Jak jsem se doslechla, rychlejší vývoj chrupu u dítěte může značit i dřívější nástup puberty a tím i dřívější ukončení růstu dítěte. Syn je narozen 30.3.2010, narodil se ve 42. TT císařským řezem (po neúspěšném několikadenním vyvolávání porodu). Míry při narození 54 cm, 4,23 kg. Ve 2 týdnech 55 cm, 4,27 kg, 6 týdnů 59 cm, 5,06 kg, 3 měsíce 64 cm, 6,34 kg, 4 měsíce 68 cm, 7,77 kg, 6 měsíců 72 cm, 9,35 kg, 8 měsíců 75,5 cm, 10,08 kg, 10 měsíců 78 cm, 11,07 kg, 12 měsíců 81 cm, 11,78 kg, 15 měsíců 86 cm, 13,22 kg, 18 měsíců 88,5 cm, 12,72 kg, 3 roky 103 cm, 16,9 kg, 5 let 115 cm, 21 kg, 7 let 128 cm, 27,7 kg, 9 let a 4 měsíce 142 cm, 35,55 kg. Zdá se nám, že se tempo růstu zpomaluje? Výška rodičů: otec 178 cm, matka 171 cm. Vývoj chrupu: 1. zub měl syn už ve 2,5 měsících. Celkově probíhal růst zubů dříve oproti jiným dětem, ale už si jej přesně nepamatujeme, našli jsme pouze dětskou knížku, do které jsme si něco málo zapsali. V šesti měsících už měl 4 zuby. Týden před 1. narozeninami měl první špičák . V roce už měl 12 zubů - jedničky a dvojky nahoře i dole, 2 špičáky a 2 stoličky (předpokládám, že ty byly dolní). "Šestky" mu vyrostly cca po 5. roce, následovala výměna prvních zubů za stálé. Mezi 8. a 9 rokem začala výměna "trojek" a "čtyřek", nyní už má stálé. Z mléčných zubů už mu tedy zůstaly jen "pětky". Tento týden si stěžoval na bolest při čištění zubů vzadu dole, dáseň je lehce nateklá a tvrdá, zdá se, že se mu začíná klubat "sedmička". Není to všechno nějak brzo. Máme se něčeho obávat, zajít někam na nějaké vyšetření. Při poslední návštěvě na jaře nám zubařka řekla, že je ten vývoj o něco dřív oproti normálu, ale víc k tomu neřekla, na další preventivní prohlídku k zubaři jdeme v listopadu. Poradíte nám? Děkuji. S pozdravem
Dobrý den, Váš syn roste pravidelně, okolo 75. percentilu, normálním růstovým tempem, bez urychlování či opožďování. Žádné zpomalování růstového tempa v křivce nevidím. Vývoj zubů je obecně velmi špatným a nepřesným prediktorem vývoje puberty, pokud Váš syn nemá žádné známky dospívání (tedy zvětšování varlat a penisu a růst pubického ochlupení), rozhodně to není důvod k dalšímu vyšetřování.