Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4597 záznamů z celkového počtu 4597, zobrazeny 6. - 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Ostrava
Dobrý den,mám dotaz ohledně syna-nar.9/2006. Porod v termínu,47cm a 3,6 kg. Ve 12 m 73cm,8,1kg, 18 m 77 cm,10kg, 3 roky 91 cm 13 kg, 5 let 102 cm, 15 kg, 7 let 115cm, 18kg, 9 let 123,5 cm, 23 kg, 11 let 132 cm,27 kg, nyní 141 cm a 33 kg. Závodně plave,má trénink 8x tydne. I kdyz mu doma domlouvame ohledně stravy,často místo svačinu nebo obědu ve skole ji čokolády,oplatky,popr.fast food na bazénu. Jinak ji všechno,alergik není. Je 2 roky sledován na endokrinologii,při vstupním vyšetření zjištěn opožděný kostní věk o cca 2 roky. Jinak vše v poradku. Dle sdělení lékaře by měl růst o 2 roky déle a tím výšku vrstevníků dohnat. Nicméně je nejmenší ze tridy i nejhubenejsi. Muže mít jejo intenzivní trénink negativní vliv na růst? Občas dlouho ponocuje,i kdyz ráno vstava na trenink a to asi také není moc dobre. Výška otce 168,matky 164. Je možné,ze bude jeste menší než otec? Kdy nejpozději musí nastoupit puberta? Dekuji
Dobrý den, sledování vašeho syna v endokrinologické poradně je velmi potřebné. Faktorů ovlivňujících jeho malý vzrůst je několik: genetické vlivy (malý vzrůst otce), intenzivní sportovní zátěž a s tím spojený vysoký energetický výdej, zřejmě neodpovídající kalorický příjem (?), konstituční opoždění růstu a vývoje (kostní věk opožděný cca o 2 roky - přechodná záležitost). Též uvádíte ponocování. Opoždění kostního věku dává určitou šanci na delší růst, lze očekávat pozdější nástup puberty. Je ale otázkou, do jaké míry vyváží pozdější nástup puberty celou řadu faktorů, které u vašeho syna růstovou prognózu zhoršují. Bez jejich úpravy může být výška v dospělosti nižší, než by odpovídalo vašemu rodičovskému výškovému potenciálu. Doporučuji řídit se všemi radami endokrinologa, který vašeho syna sleduje (zlepšit denní režim - více spánku, upravit režim stravy, regulovat tělesnou zátěž na rozumnou míru...). Tato doporučení jste s lékařem v endokrinologické poradně již nepochybně opakovaně probrali.
Lenka
Dobrý den, syn narozen 27.7.2014 ve 41.tt. Porodní míry 3,4kg a 50cm. Ve 3 měs. 61cm a 6,2kg, ve 12měs. 72cm, v 18měs. 78cm, ve 3 letech 90cm a nyní 102cm..matka 169cm, otec 173cm. Podle lékaře zatím není důvod k vyšetřování, ale já jsem velmi nervózní. Děkuji za zhodnocení..
Dobrý den, růst vašeho syna je v širším očekávaném rozmezí podle výška rodičů (růstový vzorec podle otce). Pokud je vás syn zdravý, v současné době dostačují kontroly růstu á 6 měsíců na dětském středisku. Podrobné vyšetření by bylo vhodné v případě, pokud by se růst v průběhu dalšího sledování zpomaloval.
Václav
Dobrý den, náš syn měl 10.května 12měsíců. Dnes byl na kontrole a měří 71,5 cm - průměr dle tabulek je 77cm. Dítě nemá žádné zdravotní problémy. Dítě - kluk. Otec 181 cm, Matka 172 cm, při porodu 3,57 kg a 50cm, porod ve 41. týdnu. 14 dní - 52cm 3,65 kg 6 týdnů -54 cm, 4,61 kg 3 měsíce - 61 cm, 5,5 kg 4 měsíce - 64 cm, 6,03 kg 6 měsíců - 67 cm, 6,76 kg 8 měsíců - 69 cm, 7,57 kg 10 měsíců -70 cm, 7,85 kg 12 měsíců - 71,5 cm, 8,015
Dobrý den, podle vámi sdělených údajů lze soudit nejen na zpomalení růstu po 6. měsíci, ale v poslední době i na malé přírůstky tělesné hmotnosti. Chlapec je celkově drobný. Sledování růstu a váhové křivky na dětském středisku á 3-4 měsíce je nezbytné, spolu s kontrolou celkového zdravotního stavu. V případě potřeby doporučí pediatr komplexní odborné vyšetření, což nyní nelze vyloučit i vzhledem k tomu, že je nyní výška chlapce na úrovni 3. percentilu.
Eva Kalinová
Dobrý den, dcera narozená 11. 5. 2015 40+4 s délkou 49 cm a hmotnosti 3400 g. 6 týdnů: 54 cm, 4 měsíce: 62 cm, 6 měsíců: 68 cm, 12 měsíců 79 cm, 18 měsíců: 88 cm, 3 roky 95 cm, nyní ve 4 letech jsme jí naměřili 99 cm. V zimě byla hodně nemocná (virózy). Matka měří 165 cm, otec 185 cm. Nejsou 4 cm za rok málo? Děkuji, EK.
Dobrý den, výšková pozice vaší dcery odpovídá výšce rodičů. Její růstové tempo je nyní sice o něco nižší, ale může mít vztah k zvýšené nemocnosti v posledním roce. Lze doporučit sledování růstu v intervalu 4-6 měsíců na dětském středisku, pokud by se růstové tempo v průběhu dalšího roku i nadále zpomalovalo, byl by to důvod k podrobnému vyšetření.
Petra
Dobrý den, prosím o Váš názor. Jedná se o syna, porodní míry: 51 cm, 3860 g, porod 41 týden. Kleštový porod, syn krvácení na mozku. Nyní 7 let. Poslední měření před týdnem 108 cm, 17,8 kg. V 5ti letech 100 cm, 14,5 kg. Ve 3 letech 87 cm, 12 kg. Na endokrynologii byl byl před 2,5 lety. Prošel všemi testy, vše v pořádku včetně zápěstních kůstek. Dle lékařky není důvod pro dávání růstového hormonu výška dospělého muže 160 cm. Nyní nám byl sděleno dětskou lékařkou, že růst se mu zpomaluje a že syn nebude mít možná v dospělosti zřejmě ani 150 cm. Má syn šanci, že růstový hormon dostane? Moc děkuji.
Dobrý den, výška vašeho syna je pod dolní hranicí normy pro chlapeckou populaci stejného věku. Pokud již bylo, nebo pokud bude prokázáno chybění růstového hormonu, mohl by váš syn léčbu růstovým hormonem dostávat. Endokrinolog musí kromě toho posoudit celkový zdravotní stav a vyloučit všechny okolnosti, které by případně léčbě bránily.