Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4496 záznamů z celkového počtu 4496, zobrazeny 51. - 55.

[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 

Eva
Dobrý den, desátým dnem aplikujeme synkovi růstový hormon. Paní doktorka nám říkala, že máme střídat nožku a zadeček. Je velký problém, když synek nožičku zatím odmítá? Má 4 roky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, střídání místa injekce má svůj význam. Zatím podáváte injekce krátkou dobu. Lze očekávat, že si chlapec na léčbu brzy zvykne a bude možné přejít na doporučený systém.
Eva Friedbergová
Dobrý den, desátým dnem aplikujeme synkovi růstový hormon. Paní doktorka nám říkala, že mame střídat nožku a zadeček. Je velký problém l, když synek nožičku zatím odmítá? Má 4 roky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, střídání místa injekce podle doporučeného systému má svůj význam, proto je vhodné se doporučením lékaře řídit. Zatím podáváte injekce velmi krátkou dobu. Je velmi pravděpodobné, že se vám zanedlouho podaří na doporučený systém přejít..
Jaromíra
Dobrý den, měřím 174 cm v 15 letech, myslíte že ještě porostu. Mamka měří 165 cm a táta 183 cm. Moje ségra měří 165 cm a její 16 let je o hodně menší než já. Strašně se bojí že porostu a že budu vysoká. Můžu se ještě zeptat jestli není něco na zpomalení růstu, a co mám dělat abych nerostla
Dobrý den, určitý růst zcela vyloučit nelze (odhaduji v rozsahu cca 2 cm). U většiny dívek je růst ukončen mezi 15.-16.rokem. Závisí na mnoha faktorech, kromě jiného na dosavadním průběhu růstu (zejména v posledních 3 letech), kdy začala puberta, kdy byla 1. menstruace. Odpověď může dát dětský lékař, který má tvé růstové údaje v zdravotní dokumentaci. Pokud by bylo růstové tempo dosud vysoké, což by již být nemělo, lze k odhadu doby zbývajícího růstu stanovit takzvaný kostní věk (biologickou zralost z rentgenového snímku zápěstí). Toto vyšetření obvykle navrhuje a provádí lékař v endokrinologické poradně. Tam by tě pediatr doporučil, pokud by bylo podezření z opoždění vývoje nebo jiné příčiny, která by mohla vést k nadměrnému vzrůstu.
Adéla
Dobrý den, dcerka bude mít za dva měsíce tři roky a měří 89cm, 11,4kg. Narozena v ukončeném 39.tydnu, 3030g, 51cm. 6tydnu 4150g, 54cm, 3mesice 5500g, 61,5cm, 4mesice 5950g, 63cm, 6mesicu 6549g, 66cm, 12mesicu 7600g, 73cm, 18 měsíců 8,6kg, 77cm, 2roky 81cm, 2,5roku 87cm, teď = 2roky a 10 měsíců 89cm a 11,4kg. Já matka 164cm, manžel 180cm. Dcerka trpí atopickym ekzémem, řešíme potravinovou alergii na mléko, vajíčko. Máme ji nechat vyšetřit, nebo je "jen malá". Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, výška vaší dcerky je nyní na dolní hranici normy. Stejnou výškovou pozici měla ve 2 letech. Je celkově drobná. Lze doporučit kontrolu růstu a hmotnosti u pediatra á 4 měsíce, dále případné odborné vyšetření podle vývoje růstové křivky. Rodičovské výšky se na odhadu tělesné výšky dítěte spolehlivěji projevují až cca od 3 let věku dítěte. Na růst dítěte má vliv celá řada faktorů, tež zdravotní stav, léčba.... U vaší dcerky nelze vyloučit ani možnost vlivu potravinové alergie na hmotnostní prospívání a tím i na růst.
David
Dobrý den, rád bych se vás zeptal, jestli je možné požádat o růstový hormon. Je mi 16 let, měřím 165. Taťka měří 175, mamka 158 Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, růstový hormon lze na základě lékařského vyšetření předepsat v Centru pro léčbu růstovým hormonem. Léčba růstovým hormonem náleží specializovanému endokrinologovi. Musí být prokázán jeden ze zdravotních důvodů, pro které je léčba růstovým hormonem vhodná a možná. Pokud jsou všechny podmínky splněny, musí být dostatečně otevřené růstové štěrbiny. Vhodnost a možnost léčby růstovým hormonem tedy náleží lékaři ve specializovaném Centru.