Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4544 záznamů z celkového počtu 4544, zobrazeny 11. - 15.

 1  2  [ 3 ]  4  5  6  7  8  9  10  11 

Iva
Dobrý den , mám dotaz : moje dceři bude 15 let měří 152 Cm , Já měřím 158 Cm a manžel 181 Cm , moje dcera se trápí , dá se s tím ještě něco dělat ? Ve 13 letech měřila 150 Cm , je normální že za 2roky vyrostla o 2cm? I tak bych chtěla pro to něco dělat, je nějaké řešení ? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den, výška vaší dcery je v souladu s rodičovskou růstovou vlohou - při dolní hranici očekávané výšky v dospělosti podle výšky rodičů. Podle přírůstku výšky v posledních 2 letech bychom mohli soudit na končící růst, časnější nástup puberty a časnější věk při začátku menstruace. Pokud tomu tak je a pokud je zdravotní stav vaší dcery dobrý, mělo by být vše v pořádku, podstatnou změnu výšky bychom ale již neočekávali. Pokud by ale vaše dcera měla opožděnou pubertu a její zdravotní stav by dlouhodobě v pořádku nebyl, potom by bylo na místě odborné vyšetření.
Marie
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zdali byste v našem případě doporučili navštěvu endokrinologie. Syn narozen po vyvolávaném porodu ve 40+6 s váhou 3230g a mírami 49cm. Po porodu zjištěn rozštěp patra (+Pierre robinova sekvence). Během těhotenství v prvotrimestrálním screeningu bylo zvýšené riziko růstové retardace před 37 týdnem. Míry 6 měsíců: 6580g a 66cm, 12měsíců: 8120g a 71cm, 18měsíců: 9,5kg a 78cm, nyní 2 roky: 83cm a 10,5kg. Výška matky 175cm, výška otce 183cm. Výživa syna je přiměřená, problémy s krmením byly v prvním měsíci života (nechtěl jíst). Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, váš syn roste při dolní hranici české populační normy pro stejně staré chlapce. Podle hmotnosti je drobný. Jeho růst je nyní plynulý. Vyšetření v endokrinologické poradně není v současné době nezbytné. Určitě je třeba pokračovat v sledování růstu a hmotnosti á 3-4 měsíce u jeho dětského lékaře. Vzhledem k zjištěnému rozštěpu patra nelze výhledově vyloučit vhodnost a potřebu endokrinologického vyšetření, zejména pokud by došlo k zpomalení růstu, neprospívání.... Chlapec je pod pravidelnou kontrolou pediatra, ten by jistě v případě potřeby vyšetření doporučil.
David
Dobrý den, je v ČR možné prodlužování dolních končetin pomocí operace? Nejsem spokojený se svou výškou!
Dobrý den, prodlužování končetin k zlepšení tělesné výšky se nepovažuje za obvyklý postup a proto se u nás neprovádí (pokud je mi známo). Je ale jistě možné například po úrazech končetiny, pokud došlo k jejímu zkrácení. Pokud žádáte o další informace, obraťte se prosím s dotazem na některé ortopedické pracoviště.
Iva
Dobry den,chtela bych se zeptat,zda je rust me dcery v poradku. Dnes jsme byly(o mesic driv) na trilete prohlidce a pan doktor me trochu vydesil,kdyz rekl,ze dcera je celkem malinka ( ma 35 mesicu a meri 91cm a vazi 13.5 kg ). Zde jsou potrebne udaje. Narodila se ve 40+5 tt, 3/2016, porodni vaha a delka 2890g a 48 cm. Dalsi rustove udaje : 6 tydnu- 54 cm, 3 mesice - 58,5 cm, 4 mesice - 63 cm, 6 mesicu - 67 cm, 8 mesicu - 70 cm, 10 mesicu - 72 cm, 12 mesicu - 74 cm, 18 mesicu - 78 cm. Ja merim 167 cm a mamzel cca 185 cm . Dekuji za odpoved.
Dobrý den, současná výška vaší dcery je sice v pásmu menšího vzrůstu, ale v mezích naší populace dívek stejného věku. Délka a hmotnost při narození byly v normě, též délka v 1 roce a v 18 měsících. Pokud nedošlo k zástavě růstu a dcera je zdravá, není v současné době důvod k vyšetření v endokrinologické poradně. Doporučuji sledování růstu u vašeho dětského lékaře á 4-6 měsíců. Další postup bude určen podle vývoje růstové křivky. Podle vašich rodičovských výšek nelze v současném věku ještě usuzovat na pravděpodobnou výšku v dospělosti.
Miroslava Janouchova
Dobry den, dnes jsem byla na 18 mesicni prohlidce se synem a bylo mi doporuceno skrz jeho vysku ktera se nezmenila od roka (mozno byl spatne zmeren protoze mu jsou tepláky kratke a preskocili jsme o cislo vetsi oblečení) jit k endokrinologovi (take rikala neco o gastru a rustovem hormonu). Zajima me zda je to na miste řešit z hlediska estetickeho vysku a co negativniho muze dopovani rustovym hormonem prinest, popr. zda to nevadi kvuli sportu kdyby syn chtel v budoucnu se sportem zivit? Manzel s tim nesouhlasi, on byl jako maly nejmensi ze tridy az na stredni se z neho stal "kus" chlapa. Ja manzela posuzuji co ho znam ze je o neco vyssi nez ja, ma kratsi nohy a delsi zada. Stejne jako jeho otec. Matka 168cm otec asi 173cm Dite narozeno 10.8.2017 Vaha 3630g (3400 pri propusteni)a 51cm porod 41tt 8 denni prohlidka 3510 a 53cm 14 denni 3720 a 56cm 6 tydnu 4580 a 59cm 3 mesicni 5920 a 64cm 4 mesicni 6460 a 67cm 6 mesicni 7300 a 70cm 8 mesicni 7700 a 73cm 10 mesicni 7950 a 74cm 12 mesicni 8400 a 77cm 18 mesicni 9520 a 77cm Hlavicka pri narozeni 34cm a ted 47cm ( za poslednich pul roku o 0.5cm narust)
Dobrý den, podle toho, co uvádíte je velmi pravděpodobné, že některé měření (v 1 roce nebo nyní)je velmi pravděpodobně chybné (zvětšila se velikost oblečení...). Měření malých dětí není snadné (dítě není v klidu, měří se jeho délka: nožičky mohou být pokrčené...). Pokud je syn zdravý, není v současné době důvod k akutnímu vyšetření v ambulanci endokrinologa. Podle "tabulek" je s ohledem na kalendářní věk hmotnost vašeho syna již cca od 10 měsíců při dolní hranici normy. To jistě zaslouží pozornost při sledování u vašeho dětského lékaře. Určitě je třeba pokračovat v sledování vývoje růstu a hmotnosti u pediatra - interval 3-4 měsíce. Podle dalšího vývoje se ukáže případná potřeba odborného vyšetření (po posouzení celkového zdravotního stavu dětským lékařem, možná i po provedení základních laboratorních vyšetření - bude-li třeba). Úvaha o léčbě růstovým hormonem je v současné době předčasná.