Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 11. - 15.

 1  2  [ 3 ]  4  5  6  7  8  9  10  11 

Kamila
Dobrý den, mám dotaz z plodové vody mi bylo zjištěno u miminka 756kb mikrodelace chromosomů XP 22.33(452, 148-1,217,076, genu SHOX, byl nám nabran test na podrobnější rozbor, u partnera je v rodině matka menšího vzrůstu, ale on má normální výšku, je možné že dítě má tuto vadu od něj a jen si jí nese v genech? Jaký je život děti s tímto onemocněním? Zatím se miminko jeví normálně, končetiny souměrné, kdy se začne s vyšetřením u miminka hned po narození nebo až déle? Děkuji za odpověď
Dobrý den, pro interpretaci tohoto genetického nálezu je zcela nezbytné vyčkat na další vyšetření a zejména na vyšetření partnera. Pokud bude nést stejnou variantu, nebude třeba nic podnikat, protože se nejedná o klinicky významnou variantu. Pokud by se ale potvrdilo, že delece je klinicky významná, lze očekávat různý stupeň menšího vzrůstu s kratšími končetinami. Obojí lze korigovat růstovým hormonem. Variabilita v klinickém obraze je zde ale velmi vysoká, nezbývá, než vyčkat na dokončení genetických testů. Zda bude vyšetření nutno provést okamžitě či později, není zásadní, většinou se však provádí v prvních týdnech/měsících. Výsledek nicméně nemá bezprostřední vliv na případnou léčbu, s tou čekáme minimálně na konec kojeneckého období nebo i déle.
Míša
Dobrý den, dcera narozena 34tt+2, váha 1790 g, délka 43 cm, 1 rok 73 cm, 3 roky 91 cm, 5 let 104,7 cm, 7 let 118 cm, 9 let 125,4 cm. Výška matky 158 cm, otce 189 cm. Podle pediatra je vše v pořádku. Můžete mi prosím potvrdit, že zpomalení růstu v posledních 2 letech je v normě a není třeba zatím další vyšetření? Děkuji za radu.
Dobrý den, Vaše dcera roste trvale mezi 3. a 10. percentilem, normální růstovou rychlostí, bez opožďování (stupeň kolísání je zcela normální žádné dítě neroste stále na jednom percentilu). Její aktuální pozice v růstovém grafu odpovídá predikci dle výšek rodičů. O poruchu růstu se nyní nejedná.
majamt
dobry den. nechcem sa pytat na hodnotenie dietata. mam dceru, ktora je drobna, chodime na endikrinologiu a teraz momentalne rastie priemerne. mna zaujima skr taka vseobecna otazka. predpokladana vyska dietata sa vypocitava podla vysok oboch rodicov, ale ak je velky vyskovy rozdiel medzi rodicmi ( predpokladam, ze sa zohladnuje aj rozdielnost vysok podla pohlavia ), tak je mozne, ze dieta rastie podla vysky jedneho z rodicov. mna by zaujimalo, ci aj v takom pripade plati pravidlo, ze predpokladana vyska je teda podla jedneho rodica, napr. dievca 160cm a +/- nejake tie cm, cize 152-168cm? alebo sa uz toto pasmo takto nevypocitava aberie sa do uvahy len ta konkretna vyska?
Dobrý den, při výpočtu předpokládané finální výšky se samozřejmě orientujeme i podle výšek jednotlivých rodičů, a to zejména tehdy, pokud je větší rozdíl mezi jejich výškami. Klasický výpočet (součet výšek obou rodičů děleno dvěma +/- 6.5 cm podle pohlaví dítěte) funguje dobře u rodičů, jejichž výškový rozdíl je průměrný, tedy přibližně mezi 6 a 20 cm.
Veronika Hrebíková
Dobry den, moja dcerka je na svoj vek velmi drobna. Narodila sa 12.5.2018 v 37. tyzdni(36+6) prirodzenym sposobom po prasknuti plodovej vody s vahou 2340g a dlzkou 45cm. V ambulancii pre predcasne narodene deti sledovana nebola. Ako cca 1,5 mesacna merala 50cm, ako cca 2,5 mesacna 52,5cm, ako 3,5 mesacna 55cm, ako 6 mesacna 58cm, ako 8 mesacna 61cm, ako 9 mesacna 64cm, ako 11 mesacna 66cm, ako rocna cca 67cm, ako 14 mesacna 70cm. Merana bola mnou u lekarky v cakarni po leziacky v takom drevenom korytku, ale posledny udaj, kedy sme namerali cca 70cm sme ju merali doma v stoji. Okrem nizkej vysky ma aj nizku hmotnost. Za prve 3 mesiace pribrala pekne cca 2,5 kila, nasledne prisiel kojenecky strajk(bola plne kojena a kojim stale) a po nom zacala priberat okolo 200g mesacne. Boli mesiace kedy to bolo len 150g a mesiace kedy 250g. Ako rocna vazila okolo 6700g a momentalne ako 16 mesacna je to cca 7300g. Ja meriam 151,5cm, manzel 171,5cm. Ano, sme nizky, ale zacinam mat z jej rastu a tiez priberania obavy a neviem, ci nie je vhodne to riesit uz teraz. Je sice slaby jedak a prikrmy nechcela vobec, vsetko vypluvala, momentalne zje par kuskov z normalnej stravy ale aj tak zije hlavne z materskeho mlieka. Aj toto je zvlastne, ze je vela deti ktore priberaju pekne aj ked malo jedia z prikrmov a vacsinou sa koja, ale dcerka ani z kojenia velmi nepribera... Chcem sa preto spytat, ci by ste mi odporucili absolvovat nejake vysetrenia uz teraz(nebola jej brana ani krv) alebo pockat este do 2-3 rokov. A tiez celkovo aky mate nazor na takyto jej rast... Pripadne by ma este zaujimalo, ze ak vysetrenia aj v neskorsom veku ukazu, ze je vsetko ok(napr. dostatok rastoveho hormonu a pod.) ci je mozne vysku aspon trochu ovplyvnit. Neviem si predstavit ze by nedajboze bola nizsia ako ja, lebo ja som svoju mamu neprerastla... Dakujem velmi pekne za nazor a za odpoved.
Dobrý den, růstová dynamika Vaší dcery je nyní stále nadprůměrná, její růstová křivka se postupně přibližuje normálu. Pokud nemá žádný zjevný zdravotní problém, nepovažuji vyšetření na dětské endokrinologii nyní za nutné, je možné vyčkat cca do 3 let za sledování růstu u praktického dětského lékaře. Pokud by ale došlo ke zpomalení růstové rychlosti, je vhodné se objednat dříve.
Eva
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výšky své dcery. Je určitě drobnější než její vrstevnice, ale zda je to ještě v mezích normálu. Matka 164 cm, otec 177 cm. Dcera se narodila v termínu 17.5.2011, délka 49 cm, váha 3300 g. Další naměřené hodnoty 20.5.2011 49 cm 3220 , 24.5.2011 49 cm 3320 g; 28.6.2011 55 cm 4240 g; 23.8.2011 61 cm 5410 g; 14.11.2011 65 cm 6560 g; 28.5.2012 74 cm 7600 g; 19.11.2012 79 cm 8,5 kg; 20.5.2014 91 cm 10,9 kg; 2.6.2016 107 cm 15 kg; 22.5.2018 119 cm 17,5 kg; 11.9.2019 124 cm 19 kg. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Vaše dcera roste trvale okolo 10. percentilu, normální růstovou rychlostí. Její aktuální růstové pásmo odpovídá výškám rodičů, o poruchu růstu se tedy nejedná.