Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4597 záznamů z celkového počtu 4597, zobrazeny 11. - 15.

 1  2  [ 3 ]  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dana
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně růstu syna 7 let - 110 cm. já 154 cm (rodiče mamka: 155, taťka 165cm), táta syna 170 cm (rodiče 158 a 176 cm) Vím, že jsme mu do vínku moc nedali, že bude malého vzrůstu, ale jestli roste správně a zda by nebylo na místě navštívit endokrinologickou poradnu... dětská lékařka zatím vyčkává, že ještě pořád roste v rámci genetických předpokladů... syn narozen 37+3 měřil 47 a 2,8 kg, v 6 týdnech 51 cm a 4300. Ve 3 měsících 57,5 a 5800, v 6 měsících 64 cm, ve 12 měsících 70 cm a 8,7 kg, 18 měsících 78 cm a 10 kg, 3 roky 90 cm a 12,2 kg, 5 let 102 a 15,8 kg, 7 let 110 cm a 18,7 cm. Děkuju
Dobrý den, při narození (byť předčasném) byla délka i hmotnost vašeho syna v pořádku. Po narození byla jeho výška až do 5 let na hranici 3. percentilu, tedy na dolní hranici normy. Nyní v 7 letech je ale jeho výška pod dolní hranicí normy výšky pro české chlapce. Zcela určitě lze doporučit vyšetření vašeho syna a posouzení jeho růstu v endokrinologické poradně.
Věra
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je nutno růstový hormon u našeho syna. Nyní je mu 14 let a 7 měsíců a měří nyní 151 cm. Matka má výšku 158 cm, otec má výšku 178 cm Syn se narodil o váze 3040g a výšce 49 cm, o týden později předpokl.termínu porodu V 6ti týdnech měřil 55 cm, ve 3 měsících 60 cm, v 6 měsících 69 cm, v 1 roce 75 cm, v 18 měsících 84 cm, ve 3 letech měřil 94 cm, v 5 letech 111 cm, v 7 letech měřil 115 cm, v 9 letech měřil 127 cm, v 11 letech měřil 135 cm, ve 13 letech měřil 143 cm... a nyní v necelých 15ti letech má pouze 151 cm. Prosím o radu, když postavou spadá spíše mezi chlapce o 2-3 roky mladší
Dobrý den, u vašeho syna lze nepochybně doporučit vyšetření dětským endokrinologem - hodnocení celkového zdravotního stavu, posouzení pohlavního vývoje, určení biologické zralosti podle takzvaného kostního věku a další vyšetření (nelze vyloučit testy k posouzení tvorby růstového hormonu). Výška je výrazně pod normou chlapecké populace stejného věku. Na základě provedených vyšetření se lékař vyjádří k případné léčbě růstovým hormonem.
Marek
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně své výšky, přesněji, jestli ještě nevyrostu. Nyní měřím 174.5 cm, vážím zhruba 58 kg a dva týdny zpět mi bylo 16 let (Otec 182, Matka 165). Většina mých vrstevníku má již 180+, ale mně zase puberta začla významně později než ostatním. Ochlupení těla mi vyrašilo zhruba tak před 3 měsíci, hlas se mi začal mírně měnit tak před 2 měsíci, jiných žádných razantních změn jsem si nevšiml, ale podle všeho jsem teprve v pubertě začal. Z toho důvodu by mne zajímalo, jestli bychse ještě nevytáhl. Marek
Dobrý den, další růst u vás nelze vyloučit - uvádíte opoždění nástupu puberty, lze tedy usuzovat na pozdnější uzávěr růstových štěrbin. Pokud je růstové tempo za poslední rok cca 4 cm a více, je pokračování růstu velmi pravděpodobné.
Šárka
Dobrý den, mohla bych poprosit o informaci. Mám dvojčata - 13 let. Vždy byli stejně velcí, max. rozdíl 1 cm. Nyní jeden v růstu zaostává a dala jsem si jeho růst do tabulky a trochu jsem se vylekala. Ve 13 letech byl na 10 percentilu.Jedná se o syna, narozen 10/05. Porodní hmotnost 2850 gr, 48 cm. Já jsem malá, mám 161 cm a otec má 175 cm. Rodila jsem v 38 týdnu. Ohledně výšky mám tyto údaje, 1 rok - 74,5cm, 18 měsíců 79 cm, 3 roky 92 cm, 5 let 106cm, 7 let 118,5cm, 9 let 128,5cm, 11 let 139cm, 13 let 148cm. Trochu se bojím, abych nic nezanedbala. Lékař mi sdělil, že je drobnější a je to v pořádku. Syn už z toho má trochu strach, že bude malý, ve škole to není jednoduché. Tak prosím o informaci kam mohu jít do poradny a případně co dělat.Děkuji
Dobrý den, výška syna, na kterého se dotazujete skutečně dlouhodobě odpovídá pozici na 10. percentilu - což je v souladu s růstovým vzorcem podle matky. Nejedná se tedy o poruchu růstu. Sledování růstu u dětského lékaře lze v současné době považovat za vhodné a dostačující. Výška v dospělosti bude záviset na věku při nástupu puberty a též na průběhu puberty a celkovém zdravotním stavu.
Marie
Dobrý den, potřebuji radu s růstovým hormonem. Syn 12 let - 140 cm (ročně vyroste cca o 3 cm), matka v.165, otec v.182 cm. Synovi byl v roce 2015 zjištěn meduloblastom v zadní jámě lebeční. Následovalo ozařování, chemoterapie. Měl předepsaných 8 cyklů chemy, ale zvládl jen 6. Další dva bloky nebyly podány pro chronick.trombopenii grade IV, při léčbě měl krvácení do pontu cca 9 mm. Následky léčby, kromě jiných - sek.hypothyreosa, porucha růstu po ozařování. Je sledován na endokrinologii, denně užívá euthyrox 50ug 1tbl. Nyní dle mudr.nástup puberty a doporučení aplikace růstového hormonu. Chtěla bych se zeptat, zda po takovéto nemoci není aplikace hormonu obzvlášť riziková, jestli díky užívání nemůže nastat návrat nemoci. Také by mě zajímalo, jaké vyšetření a kontroly by při užívání následovaly a zda by se dalo včas přijít na to, že se nemoc vrací? V příbalovém letáku hormonu jsem vyčetla, že je zde riziko krvácení do mozku - bylo by u syna toto riziko ještě větší vzhledem k jeho nemoci? Děkuji za informace.
Dobrý den, po onkologické léčbě (meduloblastom zadní jámy lební) lze po ozařování i vlivem chemoterapie očekávat poruchu růstu (dojde k nedostatečné tvorbě růstového hormonu, též je určitý vliv poruchy růstu obratlů na výšku postavy - ozařuje se i páteř). Obvykle vznikne porucha tvorby i dalších hormonů podvěsku mozkového (hypofýzy) - u vašeho syna je podávána léčba Euthyroxem. Návrat nemoci vlivem léčby růstovým hormonem je velmi málo pravděpodobný. Celá řada provedených zahraničních studií (v mnohých jsou zařazena i data děti z ČR) u velkých skupin nemocných po onkologické léčbě jsou toho důkazem. Endokrinolog léčbu růstovým hormonem navrhuje tehdy, pokud je porucha růstu nepochybná, je šance na dobrý efekt léčby a je prokázáno chybění růstového hormonu. Musí předcházet radikální odstranění nádoru - bez zbytků, po ukončení onkologické léčby musí uplynout alespoň 1 rok. K případné léčbě růstovým hormonem se vždy vyjadřuje a léčbu schvaluje onkolog. K riziku krvácení do mozku při léčbě růstovým hormonem po onkologické léčbě se vyjádřit neumím, v mé praxi se takový pacient dosud nevyskytl. Děti léčené růstovým hormonem jsou kontrolovány endokrinologem v intervalu 3-4 měsíců, obvykle 2x za rok se provádí kontrola laboratorních parametrů (podle potřeby případně častěji), při každé kontrole se posuzuje změna výšky, hmotnosti, průběh dospívání, případné obtíže pacienta, snášenlivost léčby a upravuje se dávka růstového hormonu podle mezinárodních doporučení. Kontrola onkologem probíhá podle doporučení onkologa.