Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 21. - 25.

 1  2  3  4  [ 5 ]  6  7  8  9  10  11 

Tereza
Dobrý den muzete me pomoc jemi 16 a sem n muj vek mala merim 149 cm chci zeptat jestli ste stim nak neco udělat abych ještě trošku virostra ja mam od malicka ploblem růstem plosim vas o pomoc
Dobrý den, ve věku 16 let je již u většiny dívek růst ukončen. Výška v dospělosti závisí na mnoha faktorech, na začátku a průběhu puberty, nástupu menstruace, výšce rodičů, dlouhodobém celkovém zdravotním stavu. Pokud nebylo dospívání opožděné a v posledním 1-2 letech již váš růst nepokračuje, nelze již s největší pravděpodobností další růst očekávat. Můžete se objednat do endokrinologické ambulance pro děti v místě vašeho bydliště - k provedení rozboru růstu a hledání příčiny malého vzrůstu (k vyšetření bude nutno předložit výpis růstu od pediatra a výšky rodičů).
Lenka
Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o zhodnocení růstu mé dcery. Mám trochu obavu, jestli roste správným tempem. Dcera se narodila vyvolávaným porodem v 38+0 tt (málo rostla, horší ozvy). Porodní hmotnost 2350g, délka 45 cm. V 6 týdnech 3630g, 49.5cm. Ve 3 měsících 5130g, 55.5cm. V 6 měsících 60.5cm, v 1 roce 71cm, 18 měsíců - 77.5cm, 3 roky-90.5cm, 5 let- 103 cm, 6let-109.5cm, 7 let-116.5cm a 22,3 kg. Já měřím 159 cm, manžel 185 cm. Mou obavou je také to, že jsem dostala menstruaci již v 11 letech a nevím, jestli tedy i dcera nemá předpoklad dostat menstruaci dříve a ukončit tím svůj růst. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, vaše dcera byla při narození o něco kratší, ale svou ztrátu dohonila. Její růst je plynulý, výška se podobá vašemu růstovému vzorci. O poruchu růstu se nyní nejedná. V současné době nelze spolehlivě předem odhadnout, jak bude probíhat puberta u vaší dcery a tím i nástup menstruace. Doporučuji kontrolu růstu a vývoje u dětského lékaře á 1 rok. Pokud by se známky puberty (zvětšení prsů, ochlupení okolo genitálu, ochlupení v podpaží, obvykle též urychlení růstu) objevily před 8. rokem (předčasný nástup), případně mezi 8.-9. rokem (hraniční - časný nástup), bylo by třeba provést vyšetření u dětského endokrinologa.
Veronika H.
Dobry den. Resime rust nasi 4 leté dcery, ktera je mnohem vetsi nez vsichni vrstevnici. Vyska rodicu 181 a 199cm. Dcera narozena ve 40.tt 3810g a 55cm. Po 14 dnech 4880g a 58,5. Ve 3.mesicich 6760g a 65cm. Ve 4.mesicich 7770g a 70cm, v 6.mesicich 8570g a 73,5 cm. V 8.mesicich 9500g a 78cm. V 10.mesicich 10,2kg a 81,5cm. V roce 11,09kg a 84cm. V 18.mesicich 14,35kg a 94cm. Ve 3 letech 19,2 kg a 112,5cm. Nyní má 4 roky a 22kg a nejakych 122cm. Slyseli jsme o nejakych testech, ktere by meli ukazat, jak moc bude dcera velka. Existuje neco takoveho? Pripadne nejaka poradna? Ma i extremne velkou nohu -jiz velikost 32. Prosim o radu,.zda bychom meli navstivit nejakeho specialistu. Moc dekuji. Veronika
Dobrý den, výška vaší dcery je nad horní hranicí populační normy pro stejně staré české dívky - v souladu s vysokou výškou obou rodičů. Cílová výška v dospělosti je podle rodičovských vloh (růstový dědičný potenciál) 183,5 cm +/-8,5 cm (mezi 175 - 192 cm). Současná růstová pozice vaší dcery tomu odpovídá (výšce v dospělosti kolem 184 cm). U vaší dcery lze určitě doporučit sledování růstu v dětské endokrinologické ambulanci v místě vašeho bydliště. Tam také budou provedena příslušná vyšetření.
Jana
Dobrý den,potřebovala bych poradit,syn narozen 39+6 4170g/ 52 cm, v 6ti mesicich 11,590g/73 cm,8 mesic 13,100g/76cm, 10 mesic 14,830g/79 cm a ted v roce mel 15,700g/82 cm. Z velké části je pořad kojený.Ja merim 168cm,přítel 176cm. Podle dr je sice hodně velký ale bere ho jako vyjímku a kromě krve která vyšla v poradku nas neposlala na zadne vysetreni. Jenze nam se zdá abnormalne velký a nechceme nic zanedbat,myslíte ze bychom meli byt v pojode a nestresovat se s jeho tempem rustu nebo naopak meli by jsme to zacit resit? Děkuji za odpověď Jana
Dobrý den, délka vašeho syna je nyní na horní hranici populační normy pro stejně staré české chlapce. Jeho růst byl výraznější v prvních 6 měsících po narození, další růst byl plynulý, bez významného urychlení. Tělesná hmotnost v poměru k tělesné délce je ale výrazně nad horní hranicí normy. Váš syn již v 6 měsících přesáhl hmotnost, kterou má průměrně dítě ve věku 1 roku. Problém zřejmě spočívá ve stavu výživy vašeho syna. Další sledování vývoje hmotnosti (stavu výživy) a růstu chlapce u pediatra á 4-6 měsíců je jistě velmi potřebné a mělo by být v současné době dostačující, pokud je váš syn zdravý (jak lze soudit z toho, co uvádíte o provedeném postupu u pediatra).
Zdislava Paulíková
Naše desetiletá dcera měří 125 cm. Okolo 3 percentilu se pohybuje od 6ti let, vždy byla drobnější. Dva její starší sourozenci jsou drobnější, s výškou okolo 15 percentilu. V rodině jsou nižší příbuzní, ale všichni nad 156 cm.Dcera je ve sledování endokrinologie a gastroenterologie. Nesnášenlivost lepku se nepotvrdila, růstový hormon při jediném odběru byl v normě. Při pravidelných kontrolách se prokazuje lineární růst. V poslední době se začíná objevovat pohlavní dospívání (růst ochlupení). Mám strach, že s nástupem menarche přestane růst úplně a nebude již možnost výšku řešit. Existuje nějaké další vyšetření, které bychom měli absolvovat, abychom nezanedbali všechny možnosti a dcera mohla dosáhnout alespoň 150 cm. Děkuji Paulíková
Dobrý den, neznám růstová data ani výšky rodičů. Dcera je pod 3.percentilem, proto by bylo vhodné obrátit se na specializované centrum dětské endokrinologie (místa, kde se předepisuje růstový hormon) a požádat o druhý názor.