Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 26. - 30.

 1  2  3  4  5  [ 6 ]  7  8  9  10  11 

Michaela Glosová
Dobrý den, máme 3 a půl letou Elišku a měří už 106cm,je to normální?Já měřím 173cm a manžel 181cm.Eliška se narodila ve 40.týdnu 2 dny po prvním termínu a míry měla 53 cm a 3840g.V 7.týdnech -62cm,ve 3.měsíci - 66cm,4.měsíc -69 cm,6.měsíc - 72cm,8.měsíc 75cm,10.měsíc 77cm,12.měsíc 78cm,18.měsíc 86cm a ve 3 letech 101,5cm.Děkuji předem za odpověď.S pozdravem Michaela Glosová
Dobrý den, Eliška roste kolem tzv. 90. percentilu, je tedy jedna z největších. Zatím se neznepokojujte, růst odpovídá výšce podle genetické dispozice.
Eva
Dobrý den, prosím o radu. Syn narozen 32tt, 1670g/43cm Nyní 5let výška 103cm. Rust v prubehu: 12mesicu 72cm 18mes. 79.5 cm 24mes. 87cm 3roky 93.5cm 4roky 99cm 5let 103cm Vyska otce 183cm, Výška matky 157cm Mladsi bratr 2roky 92cm Máme se obrátit na poradnu pro poruchy růstu, nebo je to zatím zbytečne? Dětská lékařka jeho růstem znepokojení není, ale my bychom neradi zdraví syna zanedbali.On sám vnímá, že ho predrustaji mladší děti a trápí se. Dekuji Vám, Eva K.
Dobrý den, pokud jsou výšky měřeny správně, tak se zdá, že se růst syna mírně opožďuje. Domluvte se svým dětským lékařem ať ho přeměří po 3-6 měsících a pokud bude patrné opožďování růstu tak je vhodné dítě vyšetřit.
Daniel
Dobrý den, mohl bych se zeptat kolik vyroste můj syn když já mám 181cm a moje manželka 161cm? Děkuji za odpověď
Růst dětí závisí na mnoha faktorech. předpokládaná výška se u vás má pohybovat mezi 174 - 181 cm.
Nikol
Dobrý den, syn narozen 36+1, porodní váha 2420g a 46 cm, v půl roce 7000g a 65 cm, v roce 8400g, 73 cm, v 18 m 10 kg a 76 cm. Na tříleté prohlídce váha 12 kg a 91 cm (doma jsem mu naměřila 93 cm, na prohlídce se pořád vrtěl a nepostál na místě). Pediatr nás odeslal na vyšetření kvůli možné poruše růstu. Jeho starší sourozenec měl ve třech letech 93 cm a 14 kg, narozen v termínu. Já mám pouze 153 cm, manžel něco přes 170 cm. Je toto vyšetření nutné nebo mám ještě počkat? Děkuju za odpověď.
Dobrý den, váš syn nepochybně roste podle vašich výšek. Pokud se vám zdá, že je syn v pořádku, domluvte se svým pediatrem a nechte ho přeměřit za půl roku a uvidíte, zda se v růstu opožďuje nebo zda jeho pozice v růstovém grafu zůstává nezměněna.
David
Dobrý den, před pubertou jsem rostl trvale na 50. percentilu (kromě infantylního období, kdy jsem dosáhl i 90. percentilu). V 9 letech 136 cm, 11 let 146,5 cm, 13 let 162 cm, 15 let 172 cm a nyní v 17 letech 173,5 cm. Proč jsem ve 13 letech neměřil 156 cm, nýbrž 162 cm a byl jsem na krátkou dobu téměř nejvyšší ze třídy? Proč nelze růst obnovit, když nemám růstové štěrbiny úplně uzavřené, nýbrž skoro uzavřené? Proč nelze zabránit jejím uzávěru a růst třeba 1 cm za rok až do 21-24 let? Co by se stalo, kdyby mi byla nasazena léčba analogy GnRH a růstovým hormonem? Proč nejsem na 50. percentilu i teď? Moc bych si přál se vrátit na 50. percentil, který mi byl asi 2 roky po narození přidělen.
Dobrý den, na výšce se podílí genetika (výšky rodičů) a průběh puberty. Vaše výška jednoznačně vylučuje nedostatek růstového hormonu a v žádném případě by růst během dětství nebyl indikací k vyšetření produkce růstového hormonu ani k jeho léčbě. Pokud jsou růstové štěrbiny uzavřeny, což nepochybně jsou, tak není žádná možnost u dospělých změnit výšku. Pokud vás trápí 173 cm, což je normální výška muže, tak to znamená, že máte nějaký problém jinde a proto by bylo vhodné zjistit jeho příčinu například pohovorem s psychologem.