Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

Jitka
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám syna, narodil se 5.9.2012 s váhou 3200g a délkou 50 cm. Porod spontánní, vše OK. V 18 měsícíh měl 9,5kg, 83 cm. Ve 3 letech jsme přišli o tatínka a zdá se mi, že na chvíli přestal růst. Z té doby nemám ani informaci o kg a cm. V 5 letech měl 17kg a 105 cm. Nyní v 6 letech a 9 měsících má 24 kg a 117 cm. Je zdravý, hodně sportuje. Váhu má sice vyšší, ale nemá ani gram tuku, takže to ani není vidět. Nejsme nemocní. Velikost boty ma nyní 33. Teprve nám vypadl první přední horní zub (dolní dva máme nové). Syn se mi zdá oproti ostatním dětem cca o 10 cm menší a ačkoliv má většinou vyšší váhu než ostatní, tak je na pohled drobnější a hubenější. Já mám 159 cm a 58 kg, otec měl 192 cm a 90kg. Nikdo u nás v rodinách není malý jako já a z mužů nikdo menší než 175cm. Manžel byl dlouho malý, vyrostl až kolem 13-14 roku. Chtěla bych se zeptat, zda mám u našeho doktora řešit, že je syn menší a drobnější, nebo ještě počkat. Nerada bych zanedbala zjištění jeho případné poruchy růstu a možnost to léčit. Také si říkám, zda není možné, že je jakoby opožděný v tom fyzickém vývoji? Jinak je moc šikovný. Čte, píše, počítá. Ale potřebuje poměrně málo spánku. Méně než já. Moc Vám předem děkuji za odpověď. Jitka
Dobrý den, Váš syn roste nyní pravidelně mezi 3. a 10. percentilem, bez zpomalování, v souladu s výškami rodičů. V současné době se tedy o poruchu růstu jistě nejedná, do puberty by měl růst ve svém aktuálním pásmu. Jeho finální výška bude záviset na časování a průběhu puberty. Pokud otec vyrostl později, je možné podobnou růstovou dynamiku očekávat i u Vašeho syna - slíbit to ale samozřejmě nelze, je možné, že zdědil více "růstových genů" po Vás...
LENKA
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám doma 13letá dvojčata kluky, už přes rok mají stejnou výšku 149 cm, zastavili se na váze 34 kg a číslo bot se jim také zastavilo na čísle 35. moje výška je 168 cm, výška otce 174 cm. chlapci se narodili v 36 týdnu. Řešila jsem tento problém s pediatrem, který mi řekl, ať to neřeším, že se dočkám:(.Porodní váha chlapců 2,70 kg, 47 cm, bez problémů... mám tento "růstový" problém důrazněji řešit s pediatrem nebo jsem opravdu nedočkavá?.....
Dobrý den, ve svém dotazu bohužel neuvádíte předchozí růstová data, což výrazně limituje přesnost a cílenost mé odpovědi. Obecně řečeno: samozřejmě, pokud se skutečně jedná o úplnou zástavu růstu trvající 1 rok, je to důvod k zamyšlení a případnému vyšetření na dětské endokrinologii. Může ale také jít o zpomalení růstového tempa, které vídáme u dětí před začátkem puberty nebo při jejím začátku, kdy je růstová rychlost nejnižší za celé dětství. Pokud by se mělo jednat o závažné onemocnění, bylo by samozřejmě velmi divné, že by postihlo oba chlapce ve stejném veku - proto bych spíše soudil na opoždění puberty. V každém případě bych nicméně doporučoval přeměření za 4 měsíce (nejlépe u praktického dětského lékaře) a kritické posouzení, zda jde o úplnou zástavu růstu nebo jeho pouhé zpomalení.
klarisa
Mám otázku ohledně výšky mé dcery. Je jí 11 a půlroku a minulý měsíc poprvé menstruovala. Bohužel má současnou výšku 150 cm. Je ještě šance, že povyroste? Moje výška je taky pouhých 150 cm. Výška otce 191,5 cm. Nečekám žádné zázraky, ale je talentovaná houslistka a nevíme, zda vůbec bude moct někdy hrát na celé housle. Při narození 51 cm, 6 týdnů 53 cm, 3 měsíce 61 cm, 6 měsíců 63 cm, 1 rok 74,5 cm, 18 měsíců 76 cm, 3 roky 91 cm, 5 roků 104 cm, 7 roků 117 cm, 9 roků 130,5cm, 11 let 148,5 cm. Přidávám, že ze strany matky je v rodině celkově malý vzrůst.
Dobrý den, rozumím Vaší otázce, ale je velmi obtížné na ni odpovědět bez znalosti kostního věku (tedy parametru biologického věku organismu). Zbytkový růst po menarche je v průměru 5 cm (nicméně s rozptylem 0-10 cm...). Vaše dcera měla bezpochyby časnější pubertu, urychlení růstu je možné vysledovat již po 9. roce věku. Je jistě příznivé, že začala menstruovat "až" v 11.5 letech a že měla velmi nadprůměrné urychlení růstu v posledních letech. Pokud bychom si chtěli trochu zaspekulovat: za předpokladu, že kostní věk aktuálně odpovídá 13.3 rokům (což je průměr při menarche), očekával bych finální výšku mezi 155-160 cm. Ale to je samozřejmě bez záruky ...
David
Dobrý den, je mi 16,8 let a od 15 jsem vyrostl jen o 1 centimetr a růst se mi ,,zasekl‘‘. Měřím 172,5 cm a jsem mezi vrstevníky téměř všude nejmenší. Měl jsem v 15 letech objem varlat 20 ml. Do 15 let jsem rostl skoro pořád na 50. percentilu, ale od 15 let se růst zastavil. Růstové štěrbiny v zápěstí jsou zkraje maliko otevřené a uprostřed přechází v bílou rýhu. V prstech mám také bílé rýhy. U mě postupuje kostní věk poměrně rychle, před 4 měsíci byly štěrbiny otevřenější, než teď. Dá se kostní věk nějak zpomalit? Je možné růstové chrupavky nějak zpět rozšířit? Moc mě trápí, že jsem přestal růst tak brzy a jsem všude téměř nejmenší mezi vrstevníky a chtěl bych to řešit.
Dobrý den, je-li tomu skutečně tak, je velmi pravděpodobné, že se růst již neobnoví. Jednou uzavřené růstové štěrbiny není možné žádným způsobem znovuotevřít. Nejčastější příčinou bývá časný nástup puberty (nebyl to Váš případ?), který vede k dřívějšímu ukončení růstu. Kostní věk (byl-li prováděn pomocí RTG - je pro mě trochu překvapivý Váš popis snímků, jistě není obvyklé, aby se kostní věk prováděl takto často) je pouze jedním z vodítek odhadu zbytkového růstu, ale rozhodně není jediný a nejspolehlivější. Ve věku nad 15 let je spolehlivějším kritériem pro odhad finální výšky aktuální růstová rychlost. Ještě poznámka na závěr: Neuvádíte výšky rodičů ani předchozí růstová data, ze kterých bych mohl jasně odhadnout příčinu časnějšího ukončení růstu, nicméně nakonec to nedopadlo vůbec špatně: výška 172.5 cm rozhodně není nijak dramatická (10% zdravých českých mužů je menších), co by za ni někteří chlapci léčení celé dětství růstovým hormonem dali...
Monika
Dobrý den, rada bych se s Vami poradila ohledně růstu syna. Narodil se 40+2 s výškou 53 cm a porodní vahou 4,26 kg. Poté hodně pribiral, do půl roku byl plné kojeny. Ve 14 dnech byli jeho míry 4,77 kg a 55 cm. V 6ti týdnech 6,79 kg a 58,5 cm. Ve 4 měsících 9,96 kg a 68,5 cm. V 6ti měsících 10,31 kg a 69 cm. V 8 měsících 10,65 kg a 71,5 cm. V 10 měsících 10,57 kg a 75 cm. V roce 11,1 kg a 75,4 cm. Nyní, v roce a půl má 11,5 kg a 80 Cm. Doktorce to nepřijde zvláštní. Já jsem si to uvědomila až v posledních měsících, kdy jej srovnáván s podobně starými dětmi na hřištích... Jeho vývoj je jinak v pořádku, nebývá nemocný, s ničím se neleží. Netoleruje mléčné výrobky, proto se mu snažím občas dávám rostlinná mléka (převážně mandlove, někdy makove). Maso ji téměř každý den. Kojila jsem ho do roku a čtvrt. Já merim 1,73 a manžel 1,83 cm. Předem dekuji za vás čas a odpověď, zda je to v pořádku, nebo se raději ještě obrátit na nějakého odborníka.
Dobrý den, Váš syn nyní roste na 20. percentilu, což stále odpovídá dědičným předpokladům daným výškami rodičů. Je pravda, že děti tohoto věku si "hledají" své růstové pásmo, ve kterém potom rostou do puberty, změny pozice v růstovém grafu jsou tedy v této věkové kategorii dosti časté. Je-li jinak v pořádku, jak uvádíte, jeho růst bych doporučil sledovat v intervalu cca 4 měsíců. Pokud by propad v růstovém grafu pokračoval, jistě by bylo vhodné zvážit vyšetření na dětské endokrinologii. Nemyslím si ale, že je to nutné nyní, velmi pravděpodobně bude vše v pořádku.