Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4570 záznamů z celkového počtu 4570, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

Misa
Dobrý den, Chtěla by jsem se zeptat práve jsem dosáhla 15 let. Do 5 trendy jsem byla jednou z největších a potom jsem za la dietovat. Prošla jsem si minulý rok PPP. Přestala jsem růst právě v páté třídě. Ale už nemám měsíčky asi 1 rok a půl. Nyní mě bolí dolní končetiny a hlava. Může se jednat že ještě vyrostu. Rodide měří 160 mamka a taká 190. Já mám 156. Ještě jsem neměla ten růstový skok prostě jsem měla rostla stejně kolem 6 až 8 cm za rok. Může se stát že v roštu?
Dobrý den, s ohledem na všechny uvedené zdravotní obtíže lze určitě doporučit odborné vyšetření k objasnění obtíží i k posouzení možností dalšího růstu. Nejlépe lze provést v endokrinologické poradně v místě bydliště se zprávou pediatra (zhodnocení dlouhodobého zdravotního stavu, léčba, údaje o růstu a tělesné hmotnosti, nástup a průběh puberty, všechny zdravotní obtíže..).
Iva
Dobrý den , mám dotaz : moje dceři bude 15 let měří 152 Cm , Já měřím 158 Cm a manžel 181 Cm , moje dcera se trápí , dá se s tím ještě něco dělat ? Ve 13 letech měřila 150 Cm , je normální že za 2roky vyrostla o 2cm? I tak bych chtěla pro to něco dělat, je nějaké řešení ? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den, výška vaší dcery je v souladu s rodičovskou růstovou vlohou - při dolní hranici očekávané výšky v dospělosti podle výšky rodičů. Podle přírůstku výšky v posledních 2 letech bychom mohli soudit na končící růst, časnější nástup puberty a časnější věk při začátku menstruace. Pokud tomu tak je a pokud je zdravotní stav vaší dcery dobrý, mělo by být vše v pořádku, podstatnou změnu výšky bychom ale již neočekávali. Pokud by ale vaše dcera měla opožděnou pubertu a její zdravotní stav by dlouhodobě v pořádku nebyl, potom by bylo na místě odborné vyšetření.
Marie
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zdali byste v našem případě doporučili navštěvu endokrinologie. Syn narozen po vyvolávaném porodu ve 40+6 s váhou 3230g a mírami 49cm. Po porodu zjištěn rozštěp patra (+Pierre robinova sekvence). Během těhotenství v prvotrimestrálním screeningu bylo zvýšené riziko růstové retardace před 37 týdnem. Míry 6 měsíců: 6580g a 66cm, 12měsíců: 8120g a 71cm, 18měsíců: 9,5kg a 78cm, nyní 2 roky: 83cm a 10,5kg. Výška matky 175cm, výška otce 183cm. Výživa syna je přiměřená, problémy s krmením byly v prvním měsíci života (nechtěl jíst). Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, váš syn roste při dolní hranici české populační normy pro stejně staré chlapce. Podle hmotnosti je drobný. Jeho růst je nyní plynulý. Vyšetření v endokrinologické poradně není v současné době nezbytné. Určitě je třeba pokračovat v sledování růstu a hmotnosti á 3-4 měsíce u jeho dětského lékaře. Vzhledem k zjištěnému rozštěpu patra nelze výhledově vyloučit vhodnost a potřebu endokrinologického vyšetření, zejména pokud by došlo k zpomalení růstu, neprospívání.... Chlapec je pod pravidelnou kontrolou pediatra, ten by jistě v případě potřeby vyšetření doporučil.
David
Dobrý den, je v ČR možné prodlužování dolních končetin pomocí operace? Nejsem spokojený se svou výškou!
Dobrý den, prodlužování končetin k zlepšení tělesné výšky se nepovažuje za obvyklý postup a proto se u nás neprovádí (pokud je mi známo). Je ale jistě možné například po úrazech končetiny, pokud došlo k jejímu zkrácení. Pokud žádáte o další informace, obraťte se prosím s dotazem na některé ortopedické pracoviště.
Iva
Dobry den,chtela bych se zeptat,zda je rust me dcery v poradku. Dnes jsme byly(o mesic driv) na trilete prohlidce a pan doktor me trochu vydesil,kdyz rekl,ze dcera je celkem malinka ( ma 35 mesicu a meri 91cm a vazi 13.5 kg ). Zde jsou potrebne udaje. Narodila se ve 40+5 tt, 3/2016, porodni vaha a delka 2890g a 48 cm. Dalsi rustove udaje : 6 tydnu- 54 cm, 3 mesice - 58,5 cm, 4 mesice - 63 cm, 6 mesicu - 67 cm, 8 mesicu - 70 cm, 10 mesicu - 72 cm, 12 mesicu - 74 cm, 18 mesicu - 78 cm. Ja merim 167 cm a mamzel cca 185 cm . Dekuji za odpoved.
Dobrý den, současná výška vaší dcery je sice v pásmu menšího vzrůstu, ale v mezích naší populace dívek stejného věku. Délka a hmotnost při narození byly v normě, též délka v 1 roce a v 18 měsících. Pokud nedošlo k zástavě růstu a dcera je zdravá, není v současné době důvod k vyšetření v endokrinologické poradně. Doporučuji sledování růstu u vašeho dětského lékaře á 4-6 měsíců. Další postup bude určen podle vývoje růstové křivky. Podle vašich rodičovských výšek nelze v současném věku ještě usuzovat na pravděpodobnou výšku v dospělosti.