Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4496 záznamů z celkového počtu 4496, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

Radima Válková
Pěkný den, slyšela jsem, že růstový hormon byl podán i dívce (13 let), která výborně hrála košíkovou, aby o kousek povyrostla. Je to, prosím, pravda? Dá se podávat růstový hormon i v této situaci? Děkuji R. Válková
Dobrý den, ne, podávání růstového hormonu z této indikace by se jednoznačně považovalo za doping. Růstový hormon je možné předepsat pouze dětem, které splní přísná indikační kritéria. Vzhledem k ceně růstového hormonu si nemyslím, že by Vaše informace byla správná. Zprávy o tajném užívání růstového hormonu u vrcholových sportovců se čas od času objevují, ale spíše jako snaha o posílení svalové hmoty než za účelem ovlivnění růstu.
Zdeněk
Dobrý den,já 182cm,manželka 164cm. Dcera má ve svých 10ti letech 132 cm,myslím ,že je to hodně hraniční.Máme navštívit odborníky??za poslední půl rok vyrostla jen o 3 cm.
Dobrý den, aktuální pozice Vaší dcery v růstového grafu stále odpovídá dědičným předpokladům. Bohužel nemohu hodnotit růstovou dynamiku, poslali jste pouze jeden údaj. Pokud roste stále pravidelně v tomto svém pásmu (zadejte si její předchozí výšky do percentilového grafu), o poruchu růstu se nejedná.
Lenka
Dobrý den, ráda bych se zeptala asi netradicne ale na sebe. Je mi 31let a prijde mi ze jeste treba o 1 cm treba za rok povyrostu..proste malicko, ale nevim jestli to neni pouze vsugerace. Prijde mi to divne takto v dospelosti. Jsem vysoka cca 176 cm. Nekdy me meri 177. Rodice matka 173, otec 186. Sestra 178. Vysoka jsem dost, tak me to trapi, a navic se bojim pripadne onemocneni. Menstruace se mi rozbehla ve 12 letech. Ale pamatuji si ze nekdy v tomto obdobi se mi parkat stalo spatne perif.videni.. nicmene k detskemu lekari jsem pravidelne dochazela, tak kdybych nejak nadmerne rostla, snad by to resil. Beru Euthyrox 200 na stit.zl.. Mam 3 deti, tak i z tohoto duvodu me zajima, jestli ja jsem v poradku, ale snad to neni dedicne a me deti jsou stejne jako vrstevnici, tak snad vse bude u nich v poradku. Myslite, ze mam podstoupit nejake vysetreni, popripade kde? Dekuji moc a omlouvam se za zvlastni dotaz. Lenka
Dobrý den, změřená výška je vždy dána kromě techniky měření též například denní dobou - večer jsme často o něco menší než ráno, což je dáno rozdílným rozepnutím meziobratlových plotének. Ale ani to samozřejmě není absolutní. Nemyslím, že by kolísání +/-1 cm bylo významné, návštěva na endokrinologii by na tom nic nezměnila.
Viktorie
Dobrý den, trápí mě výška dcery. Je jí 13, měří 155 cm, menstruovat začala ve 12. letech a dvou měsících. Nar. 5.9.2005. Otec - 193cm, matka 175cm. Dcera nar. ve 40tt+6, 49 cm, 3050 kg. 6 týden - 54cm/4900 kg, 3 měsíce - 58cm/5700g, 6 měsíců - 63cm/7450g, 15 měsíců - 77cm/9600g, 18 měsíců - 83cm/11,3kg, údaj ve 3 letech chybí, 5 let - 110cm/18,5kg, 7 let - 122cm , 9 let - 131cm/29kg, 11 let 144cm/37kg, 12 let 152cm/45kg, 13 let 155cm/47kg. Celou dobu se pohybuje těsně pod 25. percentilem, což mi dřív připadalo v normě, pediatričce také, ale teď už tak klidná nejsem. I vzhledem k výšce nejbližších příbuzných ... Dcera byla vždy spíš podsaditější a svalnatější, má atletickou postavu se širokými rameny, nic ve stylu samá ruka samá noha. Nevím, jestli by ještě pomohlo vyšetření na dětské endokrinologii a jestli by vlastně vůbec k něčemu bylo. Dcera je podle preventivních prohlídek zdravá, léčí se jen na alergologii, ale to asi vliv na růst nemá. Možná jsem zbytečně nervózní jen prot, že mám kolem sebe převážně vysoké příbuzné ( moje matka 182, otec můj i manžela 185, manželova matka 168 ), malá je jen moje babička ( otcova matka ) a teta ( otcova sestra ), které měří cca 160cm. Je možné, aby dcera podědila růstový vzorec i po vzdálenějších příbuzných nebo to opravdu může být známka nějaké nemoci? Děkuji VH
Dobrý den, nemyslím, že by se u Vaší dcery jednalo o poruchu růstu. V případě, že by se u ní jednalo o známku dosud nediagnostikovaného onemocnění, jistě byste pozorovala snížení růstového tempa. Růst na 25. percentilu a normální puberta závažné onemocnění prakticky vylučuje. Růst ovlivňují stovky genů a finální výška je vždy výslednicí genetické kombinace zděděné po předcích. Zdá se, že si Vaše dcera "vybrala" ty menší z nabídky...
Martina
K mému dotazu z 2.9.2018 dodávám: výška otce: 185cm, výška matky: 166 cm. Děkuji.MH
Dobrý den, děkuji za doplnění. Aktuální výška Vaší dcery je tedy pod predikcí danou výškami rodičů - zdá se tedy, že IUGR jí trochu "vzalo" z dosažitelného růstového pásma. Kritéria léčby růstovým hormonem ale nyní zdaleka nesplňuje, růst pouze sledujte.