Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4621 záznamů z celkového počtu 4621, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

Věra
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je nutno růstový hormon u našeho syna. Nyní je mu 14 let a 7 měsíců a měří nyní 151 cm. Matka má výšku 158 cm, otec má výšku 178 cm Syn se narodil o váze 3040g a výšce 49 cm, o týden později předpokl.termínu porodu V 6ti týdnech měřil 55 cm, ve 3 měsících 60 cm, v 6 měsících 69 cm, v 1 roce 75 cm, v 18 měsících 84 cm, ve 3 letech měřil 94 cm, v 5 letech 111 cm, v 7 letech měřil 115 cm, v 9 letech měřil 127 cm, v 11 letech měřil 135 cm, ve 13 letech měřil 143 cm... a nyní v necelých 15ti letech má pouze 151 cm. Prosím o radu, když postavou spadá spíše mezi chlapce o 2-3 roky mladší
Dobrý den, u vašeho syna lze nepochybně doporučit vyšetření dětským endokrinologem - hodnocení celkového zdravotního stavu, posouzení pohlavního vývoje, určení biologické zralosti podle takzvaného kostního věku a další vyšetření (nelze vyloučit testy k posouzení tvorby růstového hormonu). Výška je výrazně pod normou chlapecké populace stejného věku. Na základě provedených vyšetření se lékař vyjádří k případné léčbě růstovým hormonem.
Marek
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně své výšky, přesněji, jestli ještě nevyrostu. Nyní měřím 174.5 cm, vážím zhruba 58 kg a dva týdny zpět mi bylo 16 let (Otec 182, Matka 165). Většina mých vrstevníku má již 180+, ale mně zase puberta začla významně později než ostatním. Ochlupení těla mi vyrašilo zhruba tak před 3 měsíci, hlas se mi začal mírně měnit tak před 2 měsíci, jiných žádných razantních změn jsem si nevšiml, ale podle všeho jsem teprve v pubertě začal. Z toho důvodu by mne zajímalo, jestli bychse ještě nevytáhl. Marek
Dobrý den, další růst u vás nelze vyloučit - uvádíte opoždění nástupu puberty, lze tedy usuzovat na pozdnější uzávěr růstových štěrbin. Pokud je růstové tempo za poslední rok cca 4 cm a více, je pokračování růstu velmi pravděpodobné.
Šárka
Dobrý den, mohla bych poprosit o informaci. Mám dvojčata - 13 let. Vždy byli stejně velcí, max. rozdíl 1 cm. Nyní jeden v růstu zaostává a dala jsem si jeho růst do tabulky a trochu jsem se vylekala. Ve 13 letech byl na 10 percentilu.Jedná se o syna, narozen 10/05. Porodní hmotnost 2850 gr, 48 cm. Já jsem malá, mám 161 cm a otec má 175 cm. Rodila jsem v 38 týdnu. Ohledně výšky mám tyto údaje, 1 rok - 74,5cm, 18 měsíců 79 cm, 3 roky 92 cm, 5 let 106cm, 7 let 118,5cm, 9 let 128,5cm, 11 let 139cm, 13 let 148cm. Trochu se bojím, abych nic nezanedbala. Lékař mi sdělil, že je drobnější a je to v pořádku. Syn už z toho má trochu strach, že bude malý, ve škole to není jednoduché. Tak prosím o informaci kam mohu jít do poradny a případně co dělat.Děkuji
Dobrý den, výška syna, na kterého se dotazujete skutečně dlouhodobě odpovídá pozici na 10. percentilu - což je v souladu s růstovým vzorcem podle matky. Nejedná se tedy o poruchu růstu. Sledování růstu u dětského lékaře lze v současné době považovat za vhodné a dostačující. Výška v dospělosti bude záviset na věku při nástupu puberty a též na průběhu puberty a celkovém zdravotním stavu.
Marie
Dobrý den, potřebuji radu s růstovým hormonem. Syn 12 let - 140 cm (ročně vyroste cca o 3 cm), matka v.165, otec v.182 cm. Synovi byl v roce 2015 zjištěn meduloblastom v zadní jámě lebeční. Následovalo ozařování, chemoterapie. Měl předepsaných 8 cyklů chemy, ale zvládl jen 6. Další dva bloky nebyly podány pro chronick.trombopenii grade IV, při léčbě měl krvácení do pontu cca 9 mm. Následky léčby, kromě jiných - sek.hypothyreosa, porucha růstu po ozařování. Je sledován na endokrinologii, denně užívá euthyrox 50ug 1tbl. Nyní dle mudr.nástup puberty a doporučení aplikace růstového hormonu. Chtěla bych se zeptat, zda po takovéto nemoci není aplikace hormonu obzvlášť riziková, jestli díky užívání nemůže nastat návrat nemoci. Také by mě zajímalo, jaké vyšetření a kontroly by při užívání následovaly a zda by se dalo včas přijít na to, že se nemoc vrací? V příbalovém letáku hormonu jsem vyčetla, že je zde riziko krvácení do mozku - bylo by u syna toto riziko ještě větší vzhledem k jeho nemoci? Děkuji za informace.
Dobrý den, po onkologické léčbě (meduloblastom zadní jámy lební) lze po ozařování i vlivem chemoterapie očekávat poruchu růstu (dojde k nedostatečné tvorbě růstového hormonu, též je určitý vliv poruchy růstu obratlů na výšku postavy - ozařuje se i páteř). Obvykle vznikne porucha tvorby i dalších hormonů podvěsku mozkového (hypofýzy) - u vašeho syna je podávána léčba Euthyroxem. Návrat nemoci vlivem léčby růstovým hormonem je velmi málo pravděpodobný. Celá řada provedených zahraničních studií (v mnohých jsou zařazena i data děti z ČR) u velkých skupin nemocných po onkologické léčbě jsou toho důkazem. Endokrinolog léčbu růstovým hormonem navrhuje tehdy, pokud je porucha růstu nepochybná, je šance na dobrý efekt léčby a je prokázáno chybění růstového hormonu. Musí předcházet radikální odstranění nádoru - bez zbytků, po ukončení onkologické léčby musí uplynout alespoň 1 rok. K případné léčbě růstovým hormonem se vždy vyjadřuje a léčbu schvaluje onkolog. K riziku krvácení do mozku při léčbě růstovým hormonem po onkologické léčbě se vyjádřit neumím, v mé praxi se takový pacient dosud nevyskytl. Děti léčené růstovým hormonem jsou kontrolovány endokrinologem v intervalu 3-4 měsíců, obvykle 2x za rok se provádí kontrola laboratorních parametrů (podle potřeby případně častěji), při každé kontrole se posuzuje změna výšky, hmotnosti, průběh dospívání, případné obtíže pacienta, snášenlivost léčby a upravuje se dávka růstového hormonu podle mezinárodních doporučení. Kontrola onkologem probíhá podle doporučení onkologa.
Lenka Vosolová
Dobrý den,můj syn má ve svých dvanácti letech výšku 142 cm. Mezi svými vrstevníky je nejmenší. Mám s ním podstoupit nějaké vyšetření? Zde zasílám potřebné údaje : Pohlaví: mužské, výška otce 172 cm,výška matky 166 cm. Porodní hmotnost: 3150g,délka 50 cm.Délka těh. 41 týdnů. Výška v 1.roce 74 cm, v 1,5 roce 80 cm, v 3. roce 91 cm, v 5. roce 108 cm, v 7 letech 119 cm, v 9 letech 127 cm, v 11 letech 138 cm a ve 12 letech 142 cm. Prosím o radu.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, váš syn trvale roste v dolním pásmu růstového grafu, pravděpodobně podle otce. Otec mu dává dispozice k výšce 172 cm, k vaší výšce připočítejte 13 cm. Dospělá tělesná výška bude záviset od pubertálního vývoje.