Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 41. - 45.

 1  2  3  4  5  6  7  8  [ 9 ]  10  11 

prababička
chlapec 4roky 5 měsíců, výška jen 102 cm, délka po narození 48 cm. Otec 176 cm, matka 164. Podiče i prarodiče matky vysocí lidé. Mám obavy, aby se něco nezanedbalo. Děkuji.
Dobrý den, chlapec aktuálně roste mezi 3. a 10. percentilem, což stále odpovídá výškám rodičů. Více nelze z takto položeného dotazu říci, bohužel neuvádíte předchozí růstová data, bez nich není možné hodnotit růstovou dynamiku.
Jana Kubná
Dobrý den pane doktore, paní doktorko, syn je starý 5 let a 7 měsíců a měří 104 cm. Na dětské endokrinologii se přiklání ke konstitučnímu opoždění, a že na hormony nemá nárok. Pochopila jsem, že je to složitější pozorování. Nicméně jaká je hranice veku léčby chlapců hormony? Nerada bych zanedbala tento stav. Děkuji za váš názor, s úctou Jana Kubná, DiS
Dobrý den, abychom mohli uvažovat o léčbě růstovým hormonem, je třeba splnit jasně daná (a poměrně přísná) indikační kritéria. Není možné růstový hormon předepsat všem, kteří jsou malí nebo kteří se tak cítí, nepomohl by jim. Po splnění indikačních kritérií však neexistuje žádná daná věková hranice pro zahájení léčby, i když - samozřejmě - platí, že čím dříve by se s případnou léčbou začalo, tím je větší naděje na úspěch.
Tomáš
Dobrý den,syn již 3/4roku nezaznamenal růst, pouze přibral na váze.Nyní je mu 10let, měří 131cm a váží 34kg. výška obou rodičů-matka 165, otec 172cm porodní hmotnost a délku dítěte-výška 51cm,váha 3,75kg délku těhotenství při porodu (týden)-41týden Děkuji za odpověď, zda se nejedná o růstovou vadu
Dobrý den, výška 130 cm v 10 letech je při dané výšce rodičů v pořádku, nicméně nulové růstové tempo v posledních 9 měsících jistě nikoli. Bohužel jste však nezaslali kompletní růstová data, bez nich je nemožno rozhodnout, zda se jedná o poruchu růstu či nikoli. Obraťte se na svého praktického dětského lékaře, který posoudí růstovou dynamiku v celém rozsahu a rozhodne, zda je nutné vyšetření na dětské endokrinologii.
Andrea
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, chtěla bych s Vámi zkonzultovat výšku své dcery, které nyní oslavila 12. narozeniny. Aktuálně měří 141 cm. Já měřím 170 cm, otec dcery 178 cm . Při narození měřila dcera 49 cm a vážila 3,08 kg. Narodila se ve 40. týdnu. V 1 roce měřila 72 cm, v 1,5 letech 79 cm, ve 2 letech 84 cm, ve 3 letech 90 cm, ve 4 letech 100 cm, v 5 letech 104 cm, v 6 letech 111 cm, v 7 letech 117 cm, v 9 letech 126 cm, v 10 letech 132 cm, v 11 letech 137 cm. Moje matka měří 163 cm, můj otec 176 cm. Manželova matka měří asi 158-160 cm a o jeho otci údaje neznáme. Dcera se většinou pohybovala v tabulkách kolem 8. percentilu, ale nyní se mi zdá, že se její růst ještě více zpomalil a nyní je aktuální s výškou asi na 4.percentilu. Dcera zatím nedostala menstruaci, ale pomalinku už se jí "zvedají prsíčka". Dcera chodí do sportovní třídy, takže má ve škole 5 hodin tělocviku týdně a navíc chodí 2x týdně na kurzy cheerleadingu, který ji hodně baví. Doma neustále zkouší přemety, hvězdy, stojky,... Spánku má dostatek. Ve stravě je docela vybíravá. Zakysané mléčné výrobky jí jen v určitých obdobích, pak je odmítá. Sýry jí občas, někdy sáhne po nějakém ovoci. Zeleninu ji ve většině případů (kromě jarní cibulky) musíme nutit. Maso se jí také snažíme podávat, ale nepatří k jejím oblíbeným pokrmům. Od pondělí do pátku většinou moc nesnídá, protože se do školy vypravuje sama a přestože má snídani nachystanou, tak tvrdí, že takhle ráno jíst nemůže. Polovinu svačiny ze školy přinese z 80% domů zpátky. Oběd ve školní jídelně si taky moc nevychvaluje, takže toho asi také moc nesní. V pracovním týdnu se jí snažím alespoň večeři udělat pestřejší a o víkendech na ní také více dohlížíme, co a jaké množství potravy přijme. Měly bychom situaci s dcerou řešit s nějakým odborníkem nebo máme ještě vyčkat? Na jaké potraviny bychom se měli v jejím jídelníčku zaměřit? Měla by užívat nějaký doplněk stravy? Ještě podotýkám, že dcera, co se týče váhy, nestrádá. Aktuálně váží 36,6 kg. Předem moc děkuji za Vaši radu. S pozdravem Andrea
Dobrý den, porodní délka a hmotnost vaší dcery byla v mezích normy. Růst po narození je plynulý, výška je přibližně na úrovni 6. percentilu naší dívčí populace. Současná výška odpovídá cca 4. percentilu, jak i vy sama uvádíte. Určité zpomalení růstu v současné době by mohlo být považováno za fyziologické - bývá na počátku puberty. Tomu odpovídá i popis dospívání (vývoj prsů) u vaší dcery. Její fyzické zatížení je sice vysoké, ale na tělesnou hmotnost nemá zřejmě negativní vliv. Je možné, že biologický věk vaší dcery může být opožděný (určuje se hodnocením pohlavního vývoje a kostního věku - pomocí rtg snímku ruky). Pokud tomu tak je, ukončení růstu by se posunulo do pozdějšího věku, což by dávalo šanci na delší dobu růstu a jeho pozdější ukončení. Odborné endokrinologické vyšetření se nyní nejeví jako potřebné - růst je plynulý, dívka je zřejmě zdravá (lze tak soudit z její velké fyzické aktivity, které by nemocná dívka nebyla schopná). Žádné zvláštní potraviny není třeba podávat, ani potravinové doplňky. Strava by měla být pravidelná a pestrá. Pokud jde o růst vaší dcery a rodičovské vlohy, očekávaná výška v dospělosti je podle matematického předpokladu mezi 159-176 (střední vypočtená výška 167) cm. Růstová charakteristika vaší dcery odpovídá finální výšce při dolní očekávané hranici. Může tomu ale být i jinak, pokud bude mít puberta pozdější nástup a pomalé tempo a bude-li celkový zdravotní stav dobrý.
marie
Dobry den.Mame 12 letou holku.Začala menstruovat v 11 letech.Mame ji adoptovanou.Holka rostla normalne,a ted uz skoro rok jak prestala rust.Ted ve 12,5 ma 154 cm.Zacala plakat,ze je mala.Prosim,poradte,kam mame obrátit se aby aspoň ještě par cm vyrostla.Dekuji
Dobrý den, aby bylo možné zorientovat se v situaci, je třeba provést rozbor růstu z posledních několika let a stanovit kostní věk (biologickou zralost). Tato vyšetření provede endokrinologická poradna podle místa vašeho bydliště. Kontakt vám sdělí pediatr, který vaši dceru sleduje. Pokud lze zjistit, bylo by vhodné k vyšetření v endokrinologické poradně znát výšku biologických rodičů dítěte (alespoň přibližně, byli malého vzrůstu?). Zahájení menstruace je u vaší dcery časné, nepochybě předcházela časná nebo předčasná puberta. Pomocí rozboru růstu a kostního věku bude možné přibližně určit, v jakém rozsahu lze ještě očekávat růst do uzávěru růstových štěrbin - do ukončení růstu.