Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 46. - 50.

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  [ 10 ]  11 

Karolína
Dobry den, mam 15ti mesicniho chlapečka s onkologickym onemocneni, byla mu odebrana cast zaludku(2/3) a zda se mi ze moc neroste...ma 68 cm a 8 kg..narozen ve 32tt s vahou 2.7 kg a vyskou 40cm. Mela bych se obavat o jeho vysku a resit to? Pokud ano kde? Otec meri 170 cm a ja 156 cm, maly je převážně kojeny, jidlo zatim víceméně odmítá ...dekuji
Dobrý den, u dětí s onkologickým onemocněním je problematika růstu složitější. Závisí na mnoha faktorech. Při narození byla délka vašeho syna proti normě hraničně nižší. Jeho porodní hmotnost ale byla normální. Současná délka (výška) i jeho hmotnost jsou určitě nízké - neproběhlo růstové kompenzační urychlení - zřejmě vlivem onkologického onemocnění a léčby, kterou syn musel podstoupit. Významná je doba, která uplynula po léčbě a jaká léčba byla prováděna. Neuvádíte, zda kromě operace byla podávána též chemoterapie nebo ozáření? Váš syn je nepochybně pod pravidelnou kontrolou onkologa, je tedy sledován i jeho růst a vývoj. Uvádíte že mu byly odebrány 2/3 žaludku a že syn jídlo odmítá. Lze se domnívat, že hlavní problém v současné době bude zřejmě souviset se stavem výživy (energetickým příjmem), což má na růst velký vliv. Ve věku 15 měsíců se ještě výšky rodičů (genetické faktory) na růstu významně neuplatňují. V prvé řadě je nyní třeba sledovat a řešit váhové přírůstky (pediatr) a pokračovat v sledování růstu a vývoje u pediatra. Pokud bude shledán důvod k endokrinologickému vyšetření, jistě vás onkolog nebo pediatr k tomuto vyšetření doporučí.
Eva
Dobrý den, syn nar.06/2017 ve 42.tt,48cm, 3,5 kg. V 6 měsících 66 cm, 6,8 kg, v roce 72cm a 7,8 kg, 18 m 80cm a 9,7 kg a nyní 84 cm a 11,2 kg. Výška otce 168, matky 160. Syn ji všechno, jeste vyžaduje uměle mleko 2-3x denně, k tomu 4x denně ji pevnou stravu. Dávám mu denně už rok rybí tuk Eye q, vitamin D od narození dosud denně. Starší syn je sledován dva roky na endokrinologii,protože od 3,5 let roste pod 3.percentilem, proto bych rada slyšela zhodnocení růstu mladšího syna. Od kdy se začne na růstu podílet růstový hormon a dědičnost a je možné,ze kvalitní stravou a dostatkem spánku se dite přikloni k horní hranici růstového potenciálu? Starší syn se pro svou malou výšku hodně trápí a ráda bych ovlivnila co nejvíce to,co rodic ovlivnit lze. Díky za odpověď
Dobrý den, váš mladší syn úspěšně dohání svou nízkou porodní délku. Jeho současná výška již dosahuje pásma, které je v souladu s růstovým vzorcem otce. Pokud jde o vliv dědičnosti na výšku a růst dítěte, projeví se již ve věku mezi 2,5-3.rokem. V případě vašich synů je třeba mít na zřeteli i nižší vzrůst jejich otce. Malý vzrůst nemusí být vždy způsoben nedostatkem růstového hormonu, uplatní se též celkový zdravotní stav, příjem a výdej energie a další faktory. Sledování růstu a faktorů ovlivňujících růst u vašeho staršího syna v endokrinologické poradně je jistě vhodné. Dostatek odpočinku a kvalitní strava jsou pro správný růst nepochybně potřebné a významné.
Jaromír
Vážení, rád bych se optal na naše podezření poruchy růstu našeho syna. Jeho porodní výška byla 51cm a váha 3,4 kg. Těhotenství 40 týdnů, přesně na termín. Žádné vážné onemocnění, pouze odstranění nosních mandlí únor 2019. Otec 178 cm, matka 156 cm.V 6 týdnech 5,1 kg 54 cm, ve 3 měsících 6 kg, 61 cm. V 6 měs. 6,8 kg, 63 cm. 1 rok 8,5 kg, 74 cm. 18 měs. 9,6 kg, 80 cm. 3 roky 13 kg, 92 cm. Nyní 3 roky a 9 měs. 14,3 kg 95 cm. Obáváme se, zda nedochází k poruše růstu, náš syn je pod tolerancí percentilového grafu. Prosím o předběžné posouzení, zda bude potřeba navštívit odborného lékaře. Děkuji předem za odpověď. Jaromír.
Dobrý den, délka většiny dětí je při narození takzvaně střední, v průběhu 2,5-3 let po narození dochází k posunu, kdy se kromě jiného uplatňují rodičovské vlohy. Předpokládám, že vás syn je zdravý. Pokud tomu tak je, mohl by jeho posun v růstovém grafu odpovídat růstovému vzorci podle matky. Nicméně, jeho výška je nyní hraniční. Je třeba pokračovat v sledování výšky a hmotnosti u příslušného pediatra á 4-6 měsíců. Pokud by se výšková pozice v dalším období nadále horšila, bylo by vhodné posouzení celkového zdravotního stavu a případně i vyšetření v odborné poradně.
Ostrava
Dobrý den,mám dotaz ohledně syna-nar.9/2006. Porod v termínu,47cm a 3,6 kg. Ve 12 m 73cm,8,1kg, 18 m 77 cm,10kg, 3 roky 91 cm 13 kg, 5 let 102 cm, 15 kg, 7 let 115cm, 18kg, 9 let 123,5 cm, 23 kg, 11 let 132 cm,27 kg, nyní 141 cm a 33 kg. Závodně plave,má trénink 8x tydne. I kdyz mu doma domlouvame ohledně stravy,často místo svačinu nebo obědu ve skole ji čokolády,oplatky,popr.fast food na bazénu. Jinak ji všechno,alergik není. Je 2 roky sledován na endokrinologii,při vstupním vyšetření zjištěn opožděný kostní věk o cca 2 roky. Jinak vše v poradku. Dle sdělení lékaře by měl růst o 2 roky déle a tím výšku vrstevníků dohnat. Nicméně je nejmenší ze tridy i nejhubenejsi. Muže mít jejo intenzivní trénink negativní vliv na růst? Občas dlouho ponocuje,i kdyz ráno vstava na trenink a to asi také není moc dobre. Výška otce 168,matky 164. Je možné,ze bude jeste menší než otec? Kdy nejpozději musí nastoupit puberta? Dekuji
Dobrý den, sledování vašeho syna v endokrinologické poradně je velmi potřebné. Faktorů ovlivňujících jeho malý vzrůst je několik: genetické vlivy (malý vzrůst otce), intenzivní sportovní zátěž a s tím spojený vysoký energetický výdej, zřejmě neodpovídající kalorický příjem (?), konstituční opoždění růstu a vývoje (kostní věk opožděný cca o 2 roky - přechodná záležitost). Též uvádíte ponocování. Opoždění kostního věku dává určitou šanci na delší růst, lze očekávat pozdější nástup puberty. Je ale otázkou, do jaké míry vyváží pozdější nástup puberty celou řadu faktorů, které u vašeho syna růstovou prognózu zhoršují. Bez jejich úpravy může být výška v dospělosti nižší, než by odpovídalo vašemu rodičovskému výškovému potenciálu. Doporučuji řídit se všemi radami endokrinologa, který vašeho syna sleduje (zlepšit denní režim - více spánku, upravit režim stravy, regulovat tělesnou zátěž na rozumnou míru...). Tato doporučení jste s lékařem v endokrinologické poradně již nepochybně opakovaně probrali.
Lenka
Dobrý den, syn narozen 27.7.2014 ve 41.tt. Porodní míry 3,4kg a 50cm. Ve 3 měs. 61cm a 6,2kg, ve 12měs. 72cm, v 18měs. 78cm, ve 3 letech 90cm a nyní 102cm..matka 169cm, otec 173cm. Podle lékaře zatím není důvod k vyšetřování, ale já jsem velmi nervózní. Děkuji za zhodnocení..
Dobrý den, růst vašeho syna je v širším očekávaném rozmezí podle výška rodičů (růstový vzorec podle otce). Pokud je vás syn zdravý, v současné době dostačují kontroly růstu á 6 měsíců na dětském středisku. Podrobné vyšetření by bylo vhodné v případě, pokud by se růst v průběhu dalšího sledování zpomaloval.