Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4621 záznamů z celkového počtu 4621, zobrazeny 46. - 50.

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  [ 10 ]  11 

Alena Pilnáčková
Dobrý den. Syn narozen 20.6.2007. Porodní hmotnost 2600g, délka 45cm. Narodil se v 37.týdnu, narozen spontánně. Matka měří 162cm, otec měří 173cm. Výška syna v 6týdnu 3940g, 3měsíc 56cm, 12měsíc 72cm, 18měsíc 79cm, 3roky 90cm, 5let 108cm, 7let 120cm, 9let 130cm, 11let 138cm, 22.4.19 141cm. Syn poslední rok moc nerostl, máme strach o jeho výšku. Naše dětská lékařka o tom nechce ani slyšet. Podle tabulek je vše v pořádku. Myslíte si to také? Nechceme něco zanedbat. Děkuji za odpověď. Alena Pilnáčková
Dobrý den, zatím se neznepokojujte, velmi pravděpodobně půjde syn trochu později do puberty. Vaše výšky jsou trochu menší, takže syn má dispozici k menšímu vzrůstu. Předpokládám, že ještě nemá známky puberty a těsně před pubertou je růst velmi pomalý. Domluvte se svým dětským lékařem a pokud t.č. je bez známek puberty, tak lze považovat vývoj za fyziologický. Doporučuji sledovat výšku a pubertální známky po půl roce.
Lucie
Dobrý den, ráda bych se poradila o postupu léčby a testů u mojí dcery. Narozena květen 2011 (porodní váha 9 dní po termínu 2960 g a 48 cm, porod bez obtíží). V říjnu 2018 objevena zduřelá žláza pod bradavkou, později ústup a objevení únor 2019 na druhé straně v podobném rozsahu tentokrát včetně zvětšeného boltce. Aktuální výška 131,8 cm a váha 30 kg. Hormony štítné žlázy v pořádku, následně proveden další rozšířený krevní test na specializovaném pracovišti pro děti a dorost na další hormony - negativní, sono malé pánve v pořádku, sono štítnice taktéž. Duben 2019 (měsíc před osmými narozeninami) rtg ruky. Kostní věk urychlen - vyšel na 9 let. Teď je nutné provést stimulační hormonální test. Ráda bych se zeptala, zda je rok velká odchylka u kostního věku a je nutné provádět další testy nebo lze například ještě vyčkat, jak se bude růst vyvíjet. Prsy vypadají momentálně klidné, dcera je bez ochlupení, pouze pozorujeme zvýšenou potivost na hlavě a je nutné častější mytí vlasů. Výška matky 174 cm, výška otce 187 cm, vývoj výšky u dcery 6 m - 67 cm, 18 m - 80 cm, 3 r - 96 cm, 5 l- 112 cm, opožděné prořezávání zubů - 15 měsíců).Velmi děkuji za radu. Lucie
Dobrý den, velmi obtížně se posuzuje stav dítěte, pokud máte k dispozici pouze laboratorní výsledky. Pravděpodobně jde vaše dcera do puberty a zůstává otázka, jestli bude vývoj fyziologický. Urychlení o 1 rok je běžné na budoucí tělesnou výšku bude mít vliv rychlost pubertálního vývoje. Pokud by probíhala překotná puberta, tak je otevřená otázka, jestli její průběh neovlivnit.
Michaela
Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat. Máme syna a přijde mi že roste hrozně rychle. Těhotenství trvalo 40+5 tt. Při narození vaha 3460g a 52cm. Ve 14 dnech 54cm. V 6 týdnů 60 cm. Na 3 měsících 65 cm. Na 4 měsících 69 cm. Teď půjdeme na 6 měsícich coz bude za 14 dní a při měření jsme už na 72 cm. Jsme pořád v normě? My s manželem jsme poměrně mali manžel má 172 cm a ja 160cm. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, zatím se nestrachujte, délka, kterou udáváte je trochu vyšší, než jsou rodičovské výšky, ale v tomto věku jsou problémy s přesným měřením a posouzení dospělé tělesné výšky není možné. Domluvte se svým dětským lékařem a předpokládám, že vše bude v pořádku.
Michal
Dobrý den, je mi 16 let a 3 měsíce. Měřím 168 cm, táta měří 180 cm a máma 166 cm. Ve 13 letech jsem měřil 160 cm a vážil 50kg, což je dle grafu průměr. V 15 letech jsem měřil 168 cm a vážil 55 kg, to mám bohužel i teď. Nevím, co s tím mám dělat. Brácha, který je o rok mladší, byl teď na 15-leté prohlídce a měří 184 cm. Neuvědomuji si, že bych měl mít nějak zpomalenou pubertu. Jsem nejmenší v rodině a jsem z toho už zoufalý. Mám kamarády, kteří mají menší rodiče než já a jsou i třeba o 10 cm vyšší. Celý život sportuji. Nevíte, v čem by mohl být problém? Nebo jestli bych ještě mohl vyrůst? Co pro to případně udělat? Moc děkuji Michal
Dobrý den, pokud se výška od 15 let nezměnila, tak je pravděpodobné, že už jste dospělý. Nejlepší bude, zajít ke svému praktickému lékaři a domluvit se s ním, zda předpokládá, že je již růst ukončen (posouzení se odvíjí od pubertálních známek). Pokud ano, tak by možné bylo dobré zjistit proč vaše dospělá tělesná výška je nižší, než by odpovídalo rodičovským předpokladům. Jinak výšku 168 cm nepovažuji za zničující parametr. Ideální je odjet například na jih Itálie, Portugalska atd a tam určitě nebudete malý a nepochybně budete mít lepší pocit.
Veronika Svobodová
Dobrý den, chtěla bych poprosit o posouzení růstu našeho syna. Narozen 18.4.2014 39+1tt, 2900g, 48 cm. Hodnoty: 28.4. 49 cm, 6 týdnů 51,5 cm, 23.7. 58 cm, 15.8. 60,5 cm, 19.9. 62 cm, 6 měsíců 64,5 cm, 13.11. 64,5 cm, 11.12. 66 cm, 17.2.2015 68 cm, 12 měsíců 70,5 cm, 4.11. 76 cm a 17.5. 90 cm. Nyní nás čeká pětiletá prohlídka, doma jsme naměřili 104 cm. Při roční, 18měsíční i 3leté prohlídce už nám paní doktorka říkala, že je dle grafů malý, ale že počkáme do 5 let a uvidíme. Dle hodnot, které jsme si zadali do vašich růstových grafů, vychází synkova současná výška opět málo. Matka 172 cm, otec 177 cm. Děkuji za Vaši odpověď, V. Svobodová
Dobrý den, není zcela jasné, na jaký věk se vztahují některé výšky. Pravděpodobně jde o preventivní prohlídky. Dle udávaných hodnot, roste váš syn mimo pásmo, které mu dáváte. Na pětileté prohlídce se domluvte se se svým praktickým lékařem a pokud se bude růst opožďovat, tak je vhodné syna vyšetřit.