Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4570 záznamů z celkového počtu 4570, zobrazeny 46. - 50.

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  [ 10 ]  11 

Radimír
Dobrý den, je mi 18. let, vážím cca 77 kg a měřím ráno 179 cm a k večeru něco mezi 177 - 178 cm. Matka měří 165 cm a váží ( no má nadváhu) Otec měří 176 cm a váží 75 kg Já jsem vzhledově víc po matce a ta je podobná ve výrazu tváře dědovi. Děd měří 186 cm a váží 110 kg Já jsem vzhledově a postavou nejvíc podoben dědovi ,když sportoval. Chtěl bych se zeptat ,když mám vzhledově všechny rysy mého děda ,dorostu i do jeho výšky...? Ani nechci mít tolik jako on .Ale aspoň těch 182/4 cm bych mohl mít. Slyšel jsem že se roste až do 21 let. Tak co myslíte,prosím? Děkuji.
Dobrý večer, vzhledem k věku předpokládám, že je již pubertální vývoj ukončen. Pokud tomu tak není (velmi raritní) tak může růst ještě nepatrně pokračovat.
David
Dobrý den, dá se nějak zastavit uzávěr růstových štěrbin (nebo je i rozšířit), pokud ještě nejsou uzavřené? Je mi 16,4 let a kostní věk syna je asi o 4,5 měsíců urychlený. Moc bych chtěl ještě aspoň o několik cm vyrůst. Volali jsme k vám do Prahy, ale tam je bohužel termín velmi vzdálený (mám na růst již málo času). Jsou takhle dobří endokrinologové jako u vás i v ostatních centrech pro tuto léčbu? Kdyby mi rodiče sami (bez pojišťovny) hradili léčbu analogy gonadoliberinu (na zastavení puberty) nebo růstovým hormonem, byla by ta léčba možná i na přání? V 15 letech jsem měl objem varlat 20 ml, od té doby se mi varlata moc nezvětšila. Od 15 let jsem nevyrostl ani o centimetr, i když mám štěrbiny dlouhých kostí ještě otevřené. Chci využít i té malé šance a zkusit léčbu. Děkuji za pochopení
Dobrý večer, pokud jsi od 15 let nevyrostl, tak považuj růst za ukončený. Tebou navrhované postupy při ukončeném růstu ti žádný dětský endokrinolog neschválí, neměly by žádný pozitivní efekt a ke zlepšení výšky by určitě nevedly.
Lenka
Dobry den mam velice sikovneho syna na sporty(hokej,fotbal)ale oba jsme velmi maličci tata-159 mamka-152 co mam pro syna delat aby mel alespon 168cm je to vubec realne? Je rozen 11.1.2010 a ted ma 119cm. Dekuji moc za kazdou malickou radu! Asi chapete ze je to u nas tema cislo jedna. Chodi kazdy rok k lekari ten tvrdi ze vse v poradku.
Dobrý večer, pokud váš syn v 9 letech měří 119 cm, tak doporučuji urgentní vyšetření ve specializované ambulanci dětského endokrinologa, ideálně v centru pro léčbu růstovým hormonem k posouzení stavu a event. možném řešení.
Jana E.
Dobrý den, chci se zeptat na růst své dcery nar. 21.6.2005-3,75kg/51 cm. Výška matky je 170cm a otce 188cm. Ve 3m: 5,8/60, v 6.m:6,9/65,v roce 8,4/72, ve dvou letech 10,7/83, v 3letech:12,5/91,5, v 4 letech 15,6/98, v 5 letech 17,7/103,5 a aktuálně 4/2010 má 18,5/108. V květnu 2008 byla vyšetřene na na endokrinologii a bylo zjištěno zpomalení kostního zrání o 7 měsíců Od té doby pouze sledování růstu a v červnu 2010 zjištěno zpomalení kostního zrání o 1 rok. Od 12 let mentruuje. Nyní je jí 13,5 roku a kostní věk odpovídá kalendářnímu, ale u článků prstů je již patrný uzávěr epifyzárních štěrbin. Aktuálně měří 152 cm. Dá se ještě něco dělat? Ostatní 3 sourozenci rostou mezi 50-75 percentilem. Děkuji za odpověď
Dobrý večer, bohužel zaslaná růstová data nelze analyzovat, jsou nedostatečná, ukončena v r. 2008. Jinak pokud již má měsíčky více než 1,5 roku, tak považuji růst za téměř ukončený,
Ivana
Dobrý den, mám dva syny, kteří jsou nápadně menšího vzrůstu, než jejich vrstevníci. Obracím se na Vás tedy s dotazem, jestli je jejich pomalejší tempo růstu v pořádku, nebo je na místě nějaké odborné vyšetření. První syn narozen 1/2015 ve 42+0 s váhou 3010 g a dělkou 47 cm. Další míry jsou: 6 týdnů - 54 cm, 3 měsíce 57 cm, 6 měsíců - 64 cm, 9 měsíců - 67 cm, 12 měsíců - 69 cm, 18 měsíců - 76 cm, 3 roky - 87 cm, 4 roky - 94 cm. Druhý syn narozen 25.10. 2016 v 40+1 s váhou 3850 g a délkou 50 cm. Další míry: 6 týdnů - 56 cm, 3 měsíce - 62 cm, 4 měsíce - 64 cm, 6 měsíců - 65 cm, 8 měsíců - 66 cm, 10 měsíců - 69 cm, 12 měsíců - 73 cm, 18 měsíců - 77 cm, 2 roky - 82 cm. Výška matky je 169, výška otce 182. Děkuji za Vaše vyjádření.
Dobrý večer, porodní délka vašeho prvního syna splňuje kritéria nitroděložního růstového selhání a vzhledem k aktuální výšce doporučuji navštívit centrum pro léčbu růstovým hormonem. Druhý syn je ještě příliš malý, ale vzhledem k aktuální délce a rodičovským výškám je nutné sledovat růst v kratších intervalech, ideálně po 6 měsících.