Změřte se

Měření dítěte by mělo samozřejmě probíhat pravidelně při systematických prohlídkách u praktického lékaře. Dítě si ale můžete měřit a vážit i doma. U novorozenců a kojenců to není tak jednoduché. K jejich přesnému měření je zapotřebí speciální bodymetr, ten se Vám většinou nevyplatí kupovat domů. Můžete dítě ale položit na záda na rovnou podložku a změřit vzdálenost od vrcholku hlavy k chodidlu natažené dolní končetiny například krejčovským centimetrem.

K přesnému vážení kojenců je třeba mít speciální váhu. Podobně jako u bodymetru je její pořizovací cena vysoká a později ji už nevyužijete. Na pravidelné vážení většinou stačí docházet do poradny k Vašemu praktickému dětskému lékaři.

U větších dětí není správné měření nic složitého. Měříme dítě vestoje, bez bot, u rovné zdi. Dítě musí být narovnané a mít nohy u sebe. Výška se nejlépe odměří přiložením rovného předmětu k vrcholu hlavy kolmo na zeď. K vážení stačí běžná domácí váha. Mělo by probíhat vždy za stejných podmínek, tedy nejlépe ráno nalačno. Dítě má být při vážení svlečené.

Růstové údaje je nejlepší si zakreslovat do růstového grafu. Pokud se Vám zdá, že dítě vybočuje ze své růstové hladiny, obraťte se na svého dětského lékaře, který situaci posoudí a doporučí Vám další postup. Sledování růstu a vývoje hmotnosti je asi tou nejjednodušší věcí, kterou můžete pro své dítě udělat.