#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak děti rostou

Růst člověka lze rozdělit do tří na sebe navzájem navazujících období: 

Kojenecké a časné batolecí období (infantilní období) navazuje na nitroděložní období a trvá po dva roky po narození. V tomto období je rychlost růstu nejvyšší z celého lidského života.

V děloze roste plod nejrychleji mezi 3. až 6. měsícem gravidity (ve 2. trimestru). Během celého nitroděložního vývoje vyroste z jedné buňky (vzniklé sloučením spermie a vajíčka) až do délky padesáti centimetrů, kterou má průměrné zdravé dítě při narození. Růst je rychlý i během prvního roku života, kdy dítě vyroste asi 25 cm. Na konci prvního růstového období, tedy ve dvou letech věku, dosahuje dítě přibližně 50 % své předpokládané dospělé výšky.

Dětské období začíná koncem prvního roku věku, až do druhých narozenin se překrývá s kojeneckým a časným batolecím obdobím. Trvá do začátku puberty (u dívek do 10,5 roku věku, u chlapců do 12,5 roku věku). Růstová rychlost se v dětském období postupně snižuje. Ve 3 letech věku dítě vyroste v průměru o 8 centimetrů za rok, v posledním roce před nástupem puberty již jen 5 centimetrů za rok.

Pubertální růstové období trvá 4 až 5 let, nastupuje o dva roky dříve u dívek než u chlapců. Je spojeno s pubertálním růstovým výšvihem, s vrcholem v roce před dosažením plné pohlavní zralosti (před první menstruací u dívek, u chlapců před první ejakulací). V roce s nejvyšší pubertální růstovou rychlostí vyroste dívka průměrně 9 centimetrů za rok, chlapec průměrně 10,3 centimetrů za rok. Následně růstová rychlost klesá. U českých dívek končí růst přibližně mezi 15. a 16. rokem, u chlapců v 17 až 18 letech věku.