Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4189 záznamů z celkového počtu 4189, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Maria Helwig
Moje dcera, narozena 04.12.2013 v terminu s porodni delkou 50cm a Hmotnosti 3210g, dnes vazi skoro 18 Kilo a meri jenom 95cm. Ona ma neprirozene silne vyvinuty apetit a jidlo definuje nas zivot. Prvni rok jsem jeji speky vubec neresila, i kdyz mela tezky tzv. tichy Reflux, ktery se obezitou zhorsuje. Od 4 mesice bere Esomeprazol a pokus vysadit ho selhal (zorseni potizi, neschopnost spanku - horizontalni poloha byla nemozna ) Jistou dobu spala v specielne upravene posteli 45 stupnu sikme roviny (prakticky v takovem flexibilnim zavesu). Nyni bere Esomeprazol 10mg 2x denne a Reflux se bohuzel nadale projevuje problematickym spanim a kaslem v noci. K tomu ma ale nase dcera skutecne enormni posedlost jidlem. Ji vsechno co ji dovolime a porad prosi o vic. Nedostava zadne sladkosti, k piti jenom vodu. Stravuje se naprosto vzorove, co se slozeni tyce. Dostatk bilkovin, zeleninu vseho druhu vcetne cibule, salatu... obiloviny jen celozrnne. Ke snidani vetsinou ovesne vlocky s vodou a jabkem (pac ma intoleranci laktosy a alergii na kravskou bilkovinu) Zadne mlecne vyrobky. Bohuzel vetsinu jidel ukoncujeme placem, pac ji odmitame pridat. vetsinou dostane jeste pridano salat (listovy salat bez dresingu) jednou nebo dvakrat, ale ona zadoni dal. Ve skolce dostava jidlo z domu a pani ucitelky s nami drzi basu a nedaji ji vic nez plan. Stejne ma mala nadvahu a k tomu je velmi mala. Prerustaji ji deti o rok mladsi... Vyska matky: 165cm, Hmotnost: 59kg Vyska otce: 180cm, Hmotnost: 74kg. Sme velmi sportovne zalozeni a travime veskery volny cas pohybem venku. Prochazky Kolo, hriste, nejcastej les. Bydlime v male vesnici. Muj manzel pracuje jen castecne, tak aby malou mohl pesky doprovodit do skolky v 8:00 a 16:00 ji vyzvednout a hrat si s ni venku do ca 18:15. 18:20 je vecere, pak nic jenom voda na piti. Tento rezim dodrzujeme i o vikendu. V osum vecer lezi mala v posteli ale neusne minimalne hodinu az dve. Tj usne kolm devate, kdyz mame stesti. Nejezdime na zadne oslavy (vsude se nabizi jidlo), babicky jsou informovane a dodrzuji psedepsany rezim, kdyz nahodou jsme na navsteve. Nikam jinam uz radej nechodime. Na nakupy jezdi manzel sam, nejlip v case kdyz to mala ani nezjisti (ze je v lednicce nove jidlo). Nevim, jestli uz mam byt na poplach. Nebo jeste vyckat, zda se nezlepsi ten Reflux a az mala zacne lip spat bude i lip rust a meine jist? Ja jsem lekarka, anesteziolog a stejne si s tim nevim rady. Sme s malou v gastroenterologicke poradne kuli refluxu. Sam detsky gastroenterolog si ale nevi rady. Vetsina deti s refluxem jsou podvyzivene.... take nam doporucil konzultovat endokrinologii. Predem dekuji za odpoved
Dobrý den, cestou této poradny se nelze k problému vaší dcery vyjádřit. Doporučuji objednat dívku do endokrinologické ambulance - nejlépe do některého z Center pro léčbu růstovým hormonem uvedeným na těchto stránkách podle vašeho bydliště (jedná se o velká pracoviště s možností komplexního vyšetření). Tam bude podrobně rozebrána situace včetně laboratorního a dalšího vyšetření. Příčin může být mnoho včetně některého ze syndromů spojených s nadměrnou hmotností (hyperfagií) a poruchou růstu.
Dušan Novak
Dobrý den, synovi bude za měsíc 11 let a měří pouze 140 cm, nejmenší ze třídy. Otec výška 186 cm, matka 160 cm. Je pro něj vhodná léčba růstovým hormonem, jaká jsou případná rizika. Podle grafů jsem zjistil, že se nachází na úplné spodní hranici normálu. Předem děkuji.
Dobrý den, výška chlapce 140 cm ve věku 11 let není z hlediska české populace považována za malou výšku (blíží se 25. percentilu). Hranicí pro poruchu růstu je ve věku 11 let výška 134,1 cm. Přibližně stejnou výškovou pozici jako váš syn má jeho matka mezi ženami (zřejmě obdobný růstový vzor). Chybění růstového hormonu se zdá být velmi málo pravděpodobné, pokud váš syn roste plynule a nedošlo u něj k úplné zástavě růstu, nebo k významnému zpomalení růstu ve spojení s příznaky celkového nemocnění. Ve věku 11 let mají děti preventivní prohlídku, která posuzuje celkový zdravotní stav. Při této příležitosti se s pediatrem můžete domluvit na sledování růstu á 6 měsíců, pokud jste znepokojeni současnou výškou vašeho syna.
Alena Hrochová
otec178cm matka168 syn 13let 150cm 40kg
Dobrý den, očekávaná výška syna v dospělosti je podle výšky rodičů mezi 171-188 cm (střední výška 179,5+/- 8,5 cm). Současná výška je na dolní hranici této predikce, což by v dospělosti odpovídalo 171 cm. Konečná výška má úzkou vazbu k dosavadnímu růstu. Pokud je u chlapce opožděný nástup puberty, normální stav výživy, je zdravý a nemá extrémní pohybovou aktivitu, mohla by být jeho výška vyšší, než odpovídá současné výškové pozici.
Nelly
Zdravím, chtěla bych se zeptat do kolika cm bych to ještě mohla vytáhnout. Je mi 14 let (za 2 měsíce 15), teď měřím 172 cm (rodiče 174 a 182). Jím velmi zdravě, sportuji každý den. Ve 12 ti letech jsem však měla úraz kolene (kompletní ruptura ACL vazu v koleni) a o rok později druhé koleno (podvrtnutí a pochroumání postranního vazu) a trochu narušené menisky v obou kolenech. Kolik cm bych tak měla měřit v dospělosti? A je zde možnost jak růst ještě podpořit, jak? Předem děkuji
Dobrý den, podle výšky rodičů je tvá současná výška 172 cm na úrovni střední předpokládané výšky v dospělosti - tedy zcela v souladu s výškou tvých rodičů. Úraz kolene by neměl mít negativní vliv na tvůj růst. Nedošlo k narušení růstových chrupavek. Pokud jsi měla nástup puberty v obvyklém věku a první menstruaci mezi 12.-13. rokem, lze předpokládat ukončení růstu mezi 15.-16. rokem. Pokud se tvůj růst v posledním roce zpomalil (asi na 3 cm za rok), lze ještě očekávat určitý zbytkový růst v rozsahu cca 2-3 cm. Pokud byla puberta opožděná, může růst pokračovat o něco déle, než je výše uvedeno. U zdravé dívky není třeba růst podporovat.
Béďa
Dobrý den, synovi je 3,5 roku. Měří 99 cm a váží 20 kg. Jí opravdu zdravě, nepřejídá se, sladkosti i džusy (pouze ředěné) jí minimálně. Hodně živý, velice pohyblivý. Váha mi dělá starosti. Rozhodně to není tak, že by najednou ztloustl. Zhruba od roka věku je to takový pořízek - váha mu roste úměrně s výškou. Mladší syn, kterému jsou dva roky, váží 15 kilo (výšku nevím), je mnohem drobnější (přijde mi že snad jí přitom i víc než ten starší). Opravdu nevím, kde bych mu už měla ubrat. Dětská lékařka žádný problém nevidí, ale mě to docela trápí.
Dobrý den, domnívám se, že problém vašeho syna s nadměrnou hmotností je třeba řešit jinde, než v této poradně. Výška vašeho syna je v normě, hmotnost je ale vysoká ve vztahu k jeho výšce i k věku chlapce. Pokud máte zájem o odborné vyšetření, požádejte dětskou lékařku o doporučení k vyšetření v odborné poradně (endokrinologie nebo poradna pro poruchy výživy). Tam bude proveden podrobný rozbor a posouzení laboratorních parametrů k vyloučení případných odchylek a k určení dalšího postupu.