Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4218 záznamů z celkového počtu 4218, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Lenka
Dobry den, dcera se narodila ve 41. tydnu a mela 46 cm a 2,80 kg. V 1 roce 71 cm, ve 3 letech 91 cm, v 5 letech 104 cm, v 7 letech 117 cm, v 9 letech 125 cm a nyni v 10 letech ma 130 cm. Do jake vysky asi doroste? Otec meri 178 cm a matka 164. Pomohla by ji nejaka lecba, aby nebyla uplne malicka? Je mozne, ze jeste skokove vyroste, ja jako dite asi v 11 letech vyrostla za kratkou dobu vice nez o 10 cm? Dekuji Mateju
Dobrý den, výška vaší dcery při narození byla "pod normou", ale již v 1 roce vše dohnala. Její růst je plynulý, podle růstového grafu kolem 5. percentilu. Nedostatečná tvorba růstového hormonu se tedy jeví jako velmi nepravděpodobná. Vaše výšková pozice mezi ženami je cca na 30. percentilu, stejnou pozici mezi muži zaujímá její otec. Pravděpodobná průměrná výška vaší dcery je v dospělosti 165+/-8,5 (tedy v rozmezí 156,5-173,5). Dolní hranici uvedeného rozmezí odpovídá dlouhodobý růst vaší dcery. Možnost zlepšení výškové pozice nelze vyloučit. Závisí na celkovém zdravotním stavu, případné dlouhodobé léčbě s možným dopadem na růst, velmi významná je biologická zralost dítěte, věk nástupu a průběh puberty, stav výživy, energetický výdej u sportujících dětí...Lze doporučit pravidelné sledování růstu u vašeho dětského lékaře, v případě nejasností lze požádat o přehodnocení endokrinologem. Doporučení se zhodnocením celkového zdravotního stavu vystavuje pro odborného lékaře příslušný dětský lékař.
Anonymka
Dobrý den. Ráda bych položila 3 otázky. První otázka je ,jestli nemám něco s růstem nebo celkově jestli se mnou není něco špatně. Stále rostu 5-6 cm za rok. Je mi 14 (16.6.2003 ,když jsem se narodila tak jsem měla spíš méně kilo a 50 cm) let a mám 162 cm. Menstruaci mám vlastně od 10 let ale dost nepravidelnou např. rok a půl ji nemám. Bojím se jestli to je vůbec menstruace. Vypadám dost jako dítě, tak na 10-12 let. Všechny děti ve třídě začaly najednou rychle růst a já rostu stále stejně. Dívčí mutaci hlasu taky nemám. Mamka má 166 cm a táta 185-186 cm. Můj bratr začal růst rychle (puberta) pozdějc než jeho vrstevníci. Teď má okolo 186 ale ještě roste (20 let). Druhá otázka kolik bych měla v dospělosti mít. Třetí otázka je ohledně poprsí. Vždy jako malá jsem měla větší poprsí, už i ve školce ,protože jsem byla vždy trochu silnější ,ale né moc. Je možné že se mi do prsou ukládá tuk? Existuje vůbec takový typ postavy? Na svůj věk mám dost velké poprsí ,ale před 3 roky jsem měla stejné poprsí a pak jsem zhubla. Neměla jsem žádné prsa. Děkuji, přeji hezký den.
Dobrý den, ke všem tvým dotazům: doporučuji navštívit tvého dětského lékaře a s ním probrat vše potřebné. Dětský lékař zhodnotí tvůj dosavadní celkový zdravotní stav, v případě potřeby provede i nějaká vyšetření a zřejmě doporučí odborné vyšetření dětským endokrinologem. Žádost k vyšetření u odborného lékaře vystavuje příslušný dětský lékař, který informuje odborného lékaře o všech potřebných výsledcích a skutečnostech. Endokrinolog následně provede komplexní vyšetření a rozbor tvého růstu a vývoje, zřejmě ve spolupráci s dětským gynekologem (uvádíš velmi nepravidelný menstruační cyklus, problém s růstem a vývojem prsů).
Katka
Dobrý den, chtěla bych se informovat, jestli se dá ještě něco dělat - dcera narozena v termínu, porodní hmotnost - 2480 g 43cm , 3týdny-3100g/43cm, v 6 týdnech-4000g/51cm, 3 měsíce 4400g/53cm, 6měs- 5500g/58cm, 12měs - 8500g/65cm, 18měs. 10kg/77cm, 3 roky 12,70kg/88cm, 5let - 14,2kg/100cm, 7let- 19,2kg/111cm, 9let - 25kg/121, 11let - 33kg/132 cm, 13 let 40,40kg/144cm. Menstruace - ve 12 letech. Matka-164 cm, otec-167cm Dle dětské Dr.bylo vše v pořádku - pořád spadala do tabulek... Nová dětská Dr.nás teď odeslala na endokrinologi - Dcerce byla odebrána krev - čekáme na výsledky. Co ještě můžeme dělat? Je mi líto, že jsme se spolehli na dětskou Dr. a nesnažili jsme se jít na vyšetření dřív. Myslela jsem, že může mít alespoň 160 cm. Taky jsem ještě po menstruaci ve 13 vyrostla.Je to možné? Moc děkuji
Dobrý den, vaše dcera patřila při narození mezi děti s nízkou porodní délkou a hmotností. Její růst po narození byl plynulý. Pokud bylo měření v 18 měsících správně provedeno (uvádíte 77 cm), výškovou ztrátu dohonila a byla podle grafu v té době svou výškou v mezích normy. Od 3 let lze u dětí spolehlivěji usuzovat na výšku v dospělosti. Na růst mají vliv jiné faktory než před narozením a během prvních 2 letech po narození. Výška vaší dcery se od 3 let nachází pod dolní hranicí normy (podle současných výškových norem naší dívčí populace). Odchylka se v průběhu let nezvětšuje. Chyběni růstového hormonu se nejeví jako velmi pravděpodobné, nemělo by se jednat ani o trvající růstovou ztrátu z doby před narozením. Při komplexním posuzování nutno vzít v úvahu i určitou rodinnou vlohu pro menší vzrůst ze strany otce, který je svou výškou 167 cm mezi muži na dolní hranici normy. Růstový vzorec vaší dcery se velmi podobá otcovskému růstovému vzorci. Střední očekávaná výška v dospělosti podle výšky rodičů je u vaší dcery 159 +/- 8,5 cm (150,5 - 167,5 cm). Její dosavadní růst naznačuje pravděpodobnou výšku v dospělosti cca 153 cm. Závisí ovšem i na současném "kostním věku" (biologické zralosti, určuje se rtg snímkem levého zápěstí), jak dlouho ještě dítě poroste do uzávěru růstových štěrbin. Vyšetření u endokrinologa je jistě správné k posouzení současné situace a zodpovězení vašich otázek.
Gabriela
Dobry den, chtela bych se zeptat, kdy je vhodne zacit s lecbou rustovym hormonem a jak dlouho lecba trva. Synovi budou za mesic tri roky. Pri vysetreni zjistili, ze ma malo rustoveho hormonu. Bylo mi sdeleni, ze si mam rozmyslet, zda s lecbou vubec zacneme, a pokud ano kdy. Predem vam moc dekuji za vasi odpoved
Dobrý den, uvádíte, že u vašeho syna byla zjištěna nedostatečná tvorba růstového hormonu. Léčba růstovým hormonem podléhá velmi přísným pravidlům, návrh na léčbu dává lékař jen u pacienta, který splňuje určitá kritéria. Co nejlepší efekt závisí kromě jiného i na včasném zahájení léčby. Nejlépe na Vaše dotazy ... "zda s léčbou vůbec začít a v jakém věku"... odpoví ten lékař, který Vašeho syna vyšetřil a léčbu růstovým hormonem u něj navrhuje. Tento lékař je nejvíc seznámen s celkovou zdravotní problematikou vašeho syna a zná všechny důvody, pro které léčbu navrhuje (malý vzrůst, metabolický důvod...?). Pokud je jediným důvodem k léčbě malý vzrůst, léčba trvá do uzávěru růstových štěrbin (u chlapců obvykle nastává mezi 16.-17. rokem, závisí na dosaženém kostním věku - souvisí s nástupem a postupem puberty).
Petra
Dobrý den, ráda bych se zeptala na růst svého syna. Narozen 3.11.2002 ve 36 týdnu 46cm/3kg.V 1.roce 77cm/10,5kg, 3roky 99cm/15,6kg, 5let 111,5cm/19kg, 7let 124cm/23,2kg, 9let 134,5cm/29,7kg, 11let 144cm/38,3kg, 13let 153cm/46,2kg nyní měří 161cm/53kg. Puberta ještě asi nenastoupila, žádný zrychĺený růst ani ochlupení. Já dostala menstruaci až v 15 letech. Moje výška je 157cm, manžel 192cm. Je prosím vše v pořádku , nebo mám řešit ? Nezůstane syn malý po mne? Předem děkuji za odpověď . Petra
Dobrý den, výška vašeho syna byla dlouhodobě střední, nyní došlo k zpomalení růstového tempa a k poklesu o 2 výšková pásma. Nabízí se souvislost s opožděním nástupu puberty. To může mít různé příčiny. U chlapců s opožděním puberty po dosažení 14. narozenin by mělo být provedeno přehodnocení zdravotního stavu dětským lékařem, obvykle s laboratorním vyšetřením. Dětský lékař podle výsledků zvolí další postup - buď další sledování na dětském středisku, nebo vyšetření odborným lékařem. Může se jednat o obdobný problém jako u vás (prosté opoždění nástupu puberty), nutné je ale vyloučit možnost jiné příčiny.