Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4597 záznamů z celkového počtu 4597, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

Marcela
Dobrý den, dcerka se narodila v 39 tt,vážila 3550 g,měřila 48 cm.Výška matky 150 cm,otec má 168 cm.Délka v 6.týdnech 54 cm,3.měsíc 59 cm,6.měsíců 63 cm,12.měsíců 70 cm,18.měsíců 74 cm,2 roky 78 cm.Vím, že má předpoklady malého vzrůstu, ale i tak se chci zeptat,jestli by jsme se neměli již teď obrátit na nějaké specializované pracoviště? Dětská lékařka říká, že se to řeší až ve třech letech.Máme být tedy v klidu a ještě rok vyčkat?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud Vaše dcera nemá žádné známky chronického onemocnění, souhlasím s názorem vaší praktické dětské lékařky. Přibližně do 3 let si děti "hledají" své růstové pásmo, ve kterém potom rostou a aktuální pozice Vaší dcery v růstovém grafu je stále v souladu s výškami rodičů.
Markéta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na růst mých dcer (matka výška 161 cm, otec výška 175 cm). Starší dcera narozena 02/2011 - narozena 38+0 tt. 49 cm, 10 dní 49 cm, 6 týdnů 55 cm, 3 měsíce 59 cm, 6 měsíců 69 cm, 12 měsíců 77 cm, 18 měsíců 85 cm, 3 roky 98 cm, 5 let 115 cm, 7 let 129 cm, 8 let (měřena na alergologii tento měsíc 138 cm). Mladší dcera narozena 03/2016 v 37+3 tt. (lehce nedonošená) - 46 cm, 4 dny 47 cm, 5 týdnů 50 cm, 9 týdnů 53 cm, 3 měsíce 55 cm, 4 měsíce 58 cm, 6 měsíců 60 cm, 8 měsíců 64 cm, 10 měsíců 68 cm, 12 měsíců 70 cm, 18 měsíců 79,5 cm, 3 roky 89 cm. Starší dcera je veliká a má cca každé dva měsíce velké růstové bolesti, mladší dcera se mi zdá, že je oproti vrstevníkům hodně malá. Jinak jsou zdravé. Chtěla jsem Vás poprosit o Váš názor ohledně růstu dcer. Mockrát děkuji.
Dobrý den, Vaše starší dcera je z hlediska růstu zcela v pořádku, tam nevidím problém. Vaše mladší dcera roste nyní na 3. percentilu, je tam patrné mírné zpomalení proti předchozím obdobím. Proto bych radil přeměření za 4-6 měsíců, pokud by se i nadále v růstovém grafu "propadala", doporučil bych vyšetření na dětské endokrinologii.
Jana
Dobrý den, dceři bylo 12 let v prosinci, zároveň dostala ten měsíc menstruaci, tím se její růst úplně zpomalil. Měří pouze 145 cm. Potřebuji vědět zda by se dalo ještě něco dělat ohledně růstového hormonu aby dcera aspoň trošku povyrostla. Jinak je zdravá, bude to zřejmě dědičné. Otec má 165cm a já také 165 cm. Chtěli bysme se tímto za dceru zeptat, jelikož již nyní se jí ve škole posmívají, že je malinká a ona to špatně nese. Děkuji Vám za odpověd. Jana M.
Dobrý den, Vaše dcera nyní roste mezi 3. a 10. percentilem, což je zcela v souladu s výškami rodičů. Ve svém dotazu bohužel neuvádíte předchozí růstová data, není tedy možné rekonstruovat kompletní růstovou křivku, to je v tomto případě škoda. Nejspíše se jedná o kombinaci geneticky podmíněného menšího vzrůstu a časného nástupu puberty - růstový hormon v tomto případě již bohužel nepomůže, je ale velmi pravděpodobné, že Vaše dcera ještě nějaký ten centimetr přidá. Průměrný růst do výšky po prvních menses je 5 cm.
Zuzana
Dobrý den, dotaz ohledně normy růstu syna...Já 175cm, otec 192cm, syn při narození 3430g/49cm, dále při vývoji na percentilu 90-97 (příklad ve 3měsících 65cm/7200g, v 6měsících 72cm/9340g, 12m 83cm/12830g...v 5ti letech 122cm/27kg, v 7mi letech 136,5cm/34kg . Nyní je mu 8let a 5měsíců a jeho výška je 150cm a váží 47kg. Prostředí klidné milující rodiny, strava přiměřená, spíše inklinující ke zdravější. Syn miluje ovoce, maso a pohyb:-) Může jít o růstovou poruchu, či spíše dědičnost? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, souhlasím s Vaší analýzou růstové křivky - do 7 let růst okolo 97. percentilu, nyní poměrně výrazné urychlení. Jednou z příčin může být například časný nástup puberty, ale jsou i další. Pro jistotu bych doporučil návštěvu praktického dětského lékaře a rozhodnutí, zda není nutné endokrinologické vyšetření (přestože stále považuji za nejpravděpodobnější příčinu familiárně (tedy geneticky) podmíněný vyšší vzrůst).
Radka
Dobrý den, prosím o posouzení. Dcera por. váha 2910g, délka 49 cm, narozena 39 tt. Rodiče máme výšku 162, otec 180 (ze strany otce jsou všichni převážně vysocí, otec od muže k 200cm) Dcera roste na horní hranici, uvádím míry v průběhu: 3 měs. 61.5cm 6. měs. 68 cm 10. měs. 76 cm 1 rok 79.5 cm Rok a půl 87.5 cm 3 roky 105 cm Teď brzy oslaví 4 roky a měří 110 cm. Pediatrička nám řekla, že vše v pořádku. Prosím o Váš názor. Děkuji
Dobrý den, souhlasím s názorem vašeho pediatra. Vaše dcera roste trvale mezi 90. a 97. percentilem, normálním růstovým tempem, bez urychlování. Vzhledem k výšce jejich příbuzných si nemyslím, že by šlo o poruchu růstu.