Léčba růstovým hormonem prospívá i svalové tkáni

Nedostatek růstového hormonu se projeví prakticky na každé buňce lidského těla. Výjimkou není ani svalová tkáň, které růstový hormon pomáhá s výstavbou a udržováním buněčné populace. Není proto tajemstvím, že z léčby růstovým hormonem těží i poškozená svalová hmota.

Růstový hormon zasahuje do mnoha pochodů v lidském těle. Mezi známé projevy jeho nedostatku patří:

  • poruchy růstu,
  • řídnutí kostí,
  • zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Tento hormon je důležitý i pro svaly. Při jeho nedostatku ubývá svalové hmoty i síly a současně se zvyšuje podíl tukové tkáně v organismu. Nejde přitom pouze o kosmetické změny. Zvýšené množství tuku vede k onemocněním srdce a cév. Podprůměrný objem svalové tkáně snižuje kvalitu každodenního života.

Málo svalů, hodně tuku – to je Praderův–Williho syndrom

Praderův–Williho syndrom je dědičná porucha, která se objevuje u dětí. Onemocnění je způsobené nedostatečnou funkcí hypotalamu (mezimozku), který ovlivňuje fyzický růst, pocit hladu a žízně, sexuální funkce, tělesnou teplotu a emoční stabilitu. Také se podílí na regulaci funkce podvěsku mozkového (hypofýzy). Ten produkuje řadu důležitých hormonů, mezi které patří i růstový hormon. Proto se u dětí trpících Praderovým–Williho syndromem objevují poruchy růstu, ale také abnormální složení těla ve smyslu zvýšení podílu tukové tkáně a snížení množství svalové hmoty.

Přínos růstového hormonu vědecky potvrzen

  • Nizozemští vědci zkoumali účinky podávání růstového hormonu 22 dětem s Praderovým–Williho syndromem.
  • Výzkumníci se soustředili hlavně na to, jak podávání růstového hormonu v kombinaci s tělesným cvičením ovlivňuje svalovou sílu a motorický (pohybový) vývoj u těchto dětí. Celková doba sledování činila 2 roky.
  • Z výsledků vyplynulo, že léčba růstovým hormonem významně zvyšuje růst svalové tkáně, svalovou sílu i výkon u dětí trpících Praderovým–Williho syndromem.
  • Podávání uměle vytvořeného růstového hormonu neprospívá jen dětem s Praderovým–Williho syndromem. Náhradou chybějícího hormonu pookřeje i svalová hmota poškozená řadou dalších nemocí. Mezi tyto nemoci patří Turnerův syndrom, chronické selhání ledvin nebo záněty a nádory v oblasti podvěsku mozkového.

(holi)

Zdroj: pediatrics.aappublications.org/content/134/6/e1619