Objev vědců a pilných rodičů: kdo spí, roste!

Možná jste už i vy od svých matek či babiček slyšeli, že malé děti rostou především během spaní. Je to však poměrně nedávno, co tuto úzkou souvislost potvrdili také američtí vědci.

Možná jste už i vy od svých matek či babiček slyšeli, že malé děti rostou především během spaní. Je to však poměrně nedávno, co tuto úzkou souvislost potvrdili také američtí vědci.

Vědcům k jejich objevu dopomohli především rodiče, kteří pečlivě sepisovali spánkové deníky svých potomků. Zaznamenáním každého usnutí a probuzení u dětí mezi 4 a 17 měsíci života totiž poskytli badatelům důležitá data. Informace týkající se spánku (jeho délky a počtu jednotlivých zdřímnutí během dne) byly srovnávány s údaji o změnách v délce dítěte.

Potvrzeno!

Účelem americké studie bylo dokázat či vyvrátit souvislost spánku a růstu u kojenců a batolat. Ze zkušenosti je známo, že malé děti nerostou plynule, ale v takzvaných spurtech (skocích). Vědcům se nyní podařilo potvrdit, že během těchto růstových zrychlení spí dítě častěji a déle a že růst a spánek jsou spolu přirozeně propojeny. Konkrétní mechanismy tohoto spojení se však doposud zcela objasnit nepodařilo.

Prosíme nebudit!

Provedená studie přinesla rodičům malých dětí dvě důležitá poselství:

  • Počet jednotlivých denních zdřímnutí a jejich délka se u dětí přirozeně mění a není důvod se touto skutečností nikterak znepokojovat.
  • Kvalitní spánek je velmi důležitý a miminka ani větší děti by o něj neměly být ochuzeny.

Michael Breus, Ph.D., odborník přes spánkovou medicínu, však dodal, že prozatím neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily, že jedinci s nedostatkem spánku nerostou tak rychle jako ostatní. V běžné praxi však takové děti vidět můžeme. Dále připomněl, že odpočinek je potřebný nejen pro tělesný, ale také duševní růst.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

GEN 2015.01.011