Potvrzeno: růstový hormon podporuje krvetvorbu

Růstový hormon ovlivňuje nejen růst, ale také mnoho dalších dějů v organismu. Vědci přišli s objevem, že i množství červených krvinek závisí na hladině tohoto hormonu.

Britští odborníci zkoumali, jak růstový hormon ovlivňuje tvorbu červených krvinek u dospělých. V tříměsíční studii rozdělili třináct dospělých dobrovolníků s nedostatkem růstového hormonu do dvou skupin. Jedné hormon dodávali, druhá skupina dostávala na první pohled stejně vypadající léčbu, v níž ale byla obsažena neúčinná látka (placebo). Ukázalo se, že doplňováním růstového hormonu je možné zvýšit množství červených krvinek v těle, a naopak nedostatkem tohoto hormonu je jejich tvorba narušena. Dále vědci zjistili, že růstový hormon dokáže zvýšit i objem krevní plazmy, tekuté složky krve nažloutlé barvy.

Role růstového hormonu v regulaci krvetvorby

Jakým mechanismem podporuje růstový hormon tvorbu červených krvinek? Hlavním regulátorem krvetvorby je látka zvaná erytropoetin. Jde o hormon, který je před narozením vytvářen v játrech, ale po narození ho produkují ledviny. Růstový hormon tvorbu tohoto hormonu stimuluje. Ale to není vše. Pod vlivem růstového hormonu je utvářen i tzv. inzulinu podobný růstový faktor (IGF-1), který hraje roli v celé řadě pochodů v těle, včetně tvorby červených krvinek.

Chudokrevnost u dětí

Je možné tato zjištění uplatnit na dětech? Na to se zaměřili italští vědci, kteří do své studie vybrali 279 chudokrevných dětí s nedostatkem růstového hormonu (196 chlapců a 83 děvčat). Cílem studie bylo zjistit, jestli léčba tzv. rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) ovlivňuje hladinu hemoglobinu, krevního barviva obsaženého v červených krvinkách. Vědci zahájili u těchto dětí s chudokrevností léčbu pomocí lidského rekombinantního růstového hormonu. U všech se po roce probíhající léčby hladina hemoglobinu významně zvýšila. Účinek léčby navíc trval až 4 roky. Po tu dobu měly děti normální hladinu hemoglobinu. Studie tedy potvrdila, že růstový hormon podporuje tvorbu červených krvinek i u dětí.

(hah)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9284731

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22584781