Růst dětí: co se v grafech nedočtete

Mezi věci, které zajímají čerstvé rodiče, určitě patří to, jestli jejich potomek správně roste. Jakmile křivka růstu neodpovídá percentilovým grafům, může být důvod k obavám. Ovšem pouze málokdy je důvod ke skutečné panice.

Mezi věci, které zajímají čerstvé rodiče, určitě patří to, jestli jejich potomek správně roste. Jakmile křivka růstu neodpovídá percentilovým grafům, může být důvod k obavám. Ovšem pouze málokdy je důvod ke skutečné panice.

Růst podle životních etap

Narození: Velikost dítěte v den porodu závisí částečně na genetické výbavě, ale například i na tom, jestli je prvorozené. Tyto děti bývají menší, protože děloha matky je v prvních měsících menší a těsnější. Chlapci jsou často větší než děvčata a dvojčata jsou menší než průměrný novorozenec. Velikost dítěte mohou ovlivnit i další faktory:

  1. Hmotnost matky – obézní ženy mívají i větší potomky.
  2. Váhový přírůstek během těhotenství – velmi malý přírůstek (do 5 kg) znamená většinou i menší miminko.
  3. Kouření a konzumace kofeinu – obojí má na velikost nenarozeného dítěte negativní vliv.
  4. Chronická onemocnění matky – například diabetičky mají obvykle větší potomky než ostatní ženy.

První dva roky: Během nich vyroste dítě přibližně do poloviny své dospělé výšky. Rychlost závisí na jeho porodní délce. Pokud je novorozenec malý, ale geneticky je naprogramován k velikosti basketbalisty, bude růst v prvních měsících rychleji než velké novorozeně, které má být v dospělosti menšího vzrůstu.

Více spánku, více centimetrů

Růst dítěte není plynulý, ale přichází ve vlnách. Díky tomu se vám může zdát, že jeden měsíc je váš potomek „oplácaný“, zatímco další měsíc se „vytáhl“ o pár centimetrů. Trvání této vlny (tzv. růstový spurt) je u každého jedince individuální. Nikdo neví, co způsobuje, že jeden měsíc dítě roste rychleji než další. Lze ale pozorovat jisté sezónní tendence. I když přesné vědecké vysvětlení neexistuje, děti rostou nejrychleji v létě a nejpomaleji na podzim. Lékaři ale vědí, co růst startuje. Je to růstový hormon, který je produkován během dne, ale masivně se uvolňuje ve spaní. Proto je tak důležité, aby děti i dospívající měli dostatek kvalitního spánku.

Bouřlivé dospívání

Dospívání je období nejvýraznějších změn, ať už fyzických, či psychických.

  • Dívky nejvíce rostou ve svých 10 až 11 letech a konečné výšky dosáhnou přibližně v 15 letech.
  • Oproti tomu chlapci se často zdají menší, jejich růstová vlna začíná o rok až dva později než u dívek.
  • Během dospívání ale slečny rychle předeženou a rostou přibližně do 17 let.

Změny norem

Dříve byly růstové grafy vypočítávány podle modelového dítěte kavkazského typu krmeného z lahve. Nebraly v úvahu miminka kojená ani například jiné etnické skupiny. Protože kojené děti mají tendenci být menší, existují dnes grafy i pro ně. Navíc do nich bylo přidáno i vypočítávání BMI (body mass index) pro včasné odhalení dětské obezity. Růst našich potomků nelze „škatulkovat“. Každé dítě roste jinak rychle, v jiných intervalech. Některé si dává na čas, jiné se vytáhne rychle a ostatní ho pak dobíhají. Nenechte se vystresovat grafy a tabulkami, vaše dítě je samostatná osobnost, nechte ho rozvíjet se podle jeho tempa.

(jez)

Zdroj: www.parenting.com