Růstový hormon potřebují i cévy a srdce

Růstový hormon je znám především svým vlivem na růst v průběhu dětství a dospívání. Je však důležitý během celého života. Významně ovlivňuje například zdraví srdce a cév, a to hned několika způsoby.

1. Zamezuje poškozování cév

Lidé s nedostatkem růstového hormonu mají vyšší riziko poškození cévní stěny a rychlejšího rozvoje aterosklerózy (kornatění tepen), což může vést až ke vzniku srdečního infarktu.

2. Udržuje zdravý krevní tlak

Přiměřená hladina růstového hormonu je důležitá i pro fungování jiných hormonů. Prostřednictvím některých z nich se pak tento hormon podílí na udržování zdravých hodnot krevního tlaku.

3. Bojuje proti oxidačnímu stresu a zánětu

Mezi rizikové faktory onemocnění srdce a cév patří například kouření, vysoký krevní tlak a nadměrné hladiny cholesterolu, které v těle spouští zánět a zvyšují oxidační stres. V této situaci dochází často k postižení cév, tkáně nemají dostatek kyslíku a živin, což se může projevit svalovou slabostí, přechodnými bolestmi nohou nebo špatným hojením ran. Růstový hormon působí proti oxidačnímu stresu podobně jako antioxidanty. Tlumí také zánětlivou reakci.

4. Podporuje novotvorbu cév

Růstový hormon je důležitý i pro tvorbu cév. Může se totiž stát, že v některé části organismu je porušeno cévní zásobení a je třeba vytvořit nové cévy. Na tom se významně podílí i růstový hormon.

5. Uchovává srdce silné

Růstový hormon je důležitý nejen pro vývoj a růst srdce, ale i pro udržování jeho síly v dospělosti. Ovlivňuje srdeční aktivitu i množství krve, které srdce pumpuje dál.

6. Reguluje množství tuku

Při nedostatku růstového hormonu se zvyšují hladiny rizikových krevních tuků. Roste i podíl tělesného tuku, a to zejména toho, který je uložen kolem břišních orgánů. Tento tuk je z hlediska rizika rozvoje onemocnění srdce a cév nejnebezpečnější. Při nedostatku růstového hormonu má jedinec menší podíl svalové hmoty, než by bylo optimální.

Může i škodit

Nedostatek růstového hormonu se nemusí týkat jen dětí. K náhlému snížení jeho tvorby v dospělosti většinou dochází poškozením podvěsku mozkového (hypofýzy) nebo hypotalamu. Právě tyto části mozku jsou za jeho tvorbu zodpovědné. Má ale vliv téměř na všechny orgány v těle. Výzkumy prokázaly příznivý vliv i malých dávek růstového hormonu u lidí, kteří trpí jeho nedostatkem. Naopak jeho nadužívání přináší četná zdravotní rizika.

(dos)

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796235/