Růstový hormon snižuje cholesterol a podíl tuku v těle

Během dětství se růstový hormon uplatňuje především při růstu a vývoji organismu, jeho práce ale vstupem do dospělosti nekončí. Také u dospělých zastává řadu důležitých funkcí, mezi něž patří například řízení metabolismu tuků.

Ochránce srdce a cév

Pro zdraví našeho srdce a cév je velmi důležité udržovat nízkou hladinu cholesterolu v krvi. Samo o sobě to ale nestačí. Pro zdraví srdce a cév je třeba rozlišovat mezi dvěma typy cholesterolu – je nutné zvyšovat hladinu „hodného“, HDL cholesterolu a snižovat množství „zlého“, LDL cholesterolu. Kromě vhodné skladby potravy a pravidelného pohybu k tomu přispívá i růstový hormon. Výsledkem jeho působení je snížení rizika kornatění tepen neboli aterosklerózy, která je příčinou infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo ischemické choroby dolních končetin.

Spalovač tuků

Růstový hormon komplexně zasahuje do metabolismu svalů i tuků. Zjednodušeně se dá říci, že svým působením způsobuje rozklad tukové tkáně, takzvanou lipolýzu. Zásobní tuk je díky němu rozkládán na mastné kyseliny, které jsou v těle využívány jako zdroj energie. Svalovou tkáň před rozkladem naopak chrání a posiluje její růst a obnovu.

Když je růstového hormonu v těle nedostatek, kolečka tohoto složitého mechanismu se obrátí a organismus začne rozkládat bílkoviny svalové tkáně na aminokyseliny, které mohou být využity jako zdroj energie. Dojde ke snížení podílu svalové hmoty a zvýšení podílu tukové tkáně v organismu a současně se tlumí rozklad tukové tkáně a začíná se ukládat tuk, především na břiše.

Nejenom kosmetická změna

Zvýšené ukládání tuku na břiše není pouze kosmetická změna. Nadměrný podíl tukové tkáně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Tuk na břiše totiž neslouží pouze jako zásobárna energie, ale tukové buňky jsou výrazně hormonálně aktivní a přes řadu různých mechanismů přispívají k urychlení kornatění cév. Dodávání chybějícího růstového hormonu v dospělosti tak může významně snížit riziko kardiovaskulárních chorob a přispět k delšímu a spokojenějšímu životu.

(holi)

Zdroj: Berryman D. E., List E. O., Sackmann-Sala L. et al. Growth hormone and adipose tissue: beyond the adipocyte. Growth Horm IGF Res 2011 Jun; 21 (3): 113–23; doi: 10.1016/j.ghir.2011.03.002.