Zvládlo vaše dítě boj s rakovinou? Kontrolujte, zda roste!

Některé nádory či jejich léčba mohou narušit tvorbu růstového hormonu. Jedná-li se o dětské pacienty, mohou se objevit problémy nejen s malou výškou. Kdo je nejvíce ohrožen a jak lze deficit růstového hormonu odhalit a léčit?

Růstový hormon se uvolňuje do krve z drobného orgánu zvaného hypofýza. Ta je pro děti i dospělé nesmírně důležitá, a proto je také dobře schovaná – nachází se téměř přesně uprostřed lebky, mezi mozkem a spodinou lebeční. Nádory okolních tkání ale můžou hypofýzu v jejím jinak bezpečném úkrytu nepříjemně překvapit. A pokud nádor nebo jeho léčba hypofýzu poškodí, problém je na světě.

Záření léčí i ničí

Těsně nad hypofýzou se nachází ještě část mozku zvaná hypotalamus, která je také důležitá pro produkci růstového hormonu. Poškození jednoho nebo obou těchto míst a vznik deficitu hormonu hrozí hlavně lidem, kteří mají za sebou:

  • ozařování mozku,
  • ozařování hlavy (například oka či ucha a jejich okolí nebo nosohltanu),
  • celotělové ozáření (používá se před transplantací kostní dřeně),
  • operaci mozku,
  • léčbu rakoviny před dosažením konečné výšky, hlavně v raném dětství.

Studie ukazují, že u 40 % dětí léčených pro maligní nádory časem vzniká nějaká hormonální porucha. Ve většině případů jde právě o deficit růstového hormonu.

Chybí dětem i dospělým

Růstový hormon nezbytně potřebují hlavně děti. Zajistí jim dostatečnou výšku, správný vývoj zubů, silných kostí a svalů. Dítě s deficitem tohoto hormonu zaostává v růstu za svými vrstevníky a vypadá mladší. Po dosažení dospělosti produkce růstového hormonu klesá, jeho malá množství jsou ale stále potřebná. Pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi, chrání před řídnutím kostí a obecně řečeno se podílí na tom, jak tělo nakládá s energií. Malé množství hormonu v dospělosti může mít špatný vliv i na náladu a sexuální funkce.

Nedostatek odhalí kontroly

Dětští pacienti po rakovině by měli docházet na vyšetření minimálně každý rok. Lékař při kontrole zhodnotí a zaznamená:

  • výšku a váhu,
  • pohlavní dospívání,
  • stav výživy,
  • celkové prospívání dítěte.

Při známkách porušeného růstu a vývoje může naordinovat hodnocení kostního věku (rentgen ruky) a krevní testy k odhalení možných příčin. Následně nejspíše odešle dětského pacienta ke specialistovi na hormony – endokrinologovi. Ten má možnost provést podrobnější testy, stanovit přesnou diagnózu a případně nasadit léčbu. Injekční podávání růstového hormonu dokáže deficit vyřešit a zajistit dítěti normální vývoj.

(luko)

Zdroje: http://www.centreinfo.leucan.qc.ca/pdf/fiches-health-links/hl-growthhormonedeficiency.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11134090