Chybí, nebo nechybí růstový hormon? Dynamické testy to s jistotou odhalí

Když děti zaostávají v růstu, vzbudí to podezření na nedostatek růstového hormonu. Ten však musejí lékaři prokázat z krve. Jak testování probíhá?

Malý vzrůst a zpomalený vývoj v dětství a dospívání, nezdravé kosti nebo slabé svaly v dospělosti. To je jen pár příkladů, jak si nedostatek růstového hormonu (RH) může pohrát s naším zdravím. Hladina RH se dá jednoduše vrátit do normálu léčbou. Ze všeho nejdřív je však potřeba jasně rozpoznat problém – diagnostikovat nedostatek.

Hladina růstového hormonu se dá zjistit z krve. Protože jeho nedostatek (deficit) je vzácný, nejde o běžný test, který by se dělal při obvyklé kontrole. Proto pokud dětský lékař při pravidelném vyšetření získá podezření na problém s růstem, pravděpodobně vás a vaše dítě odešle na endokrinologii, kde se o testování postarají odborníci. Ani jim však jediný vzorek krve bohužel stačit nebude.

Test u specialisty – na co se připravit

Není totiž snadné říct, jaká je zdravá hladina růstového hormonu v krvi. Jeho množství se během dne mění, protože podvěsek mozkový (hypofýza) nevylučuje hormon neustále, ale nárazově v takzvaných pulzech. Kromě toho může jeho hladinu ovlivnit i stres, množství cukru v krvi a další faktory. Proto lékaři musí jeho nedostatečnou produkci testovat tak, že hypofýzu „ošálí“. Zkusí ji vybudit k co nejvyšší aktivitě a až poté sledují, jestli hladina hormonu dostatečně vzrostla.

  • Hypofýzu je možné k větší produkci růstového hormonu vybudit třeba snížením krevního cukru nebo poklesem krevního tlaku.
  • To se provádí podáním injekce nebo vypitím roztoku s lékem.
  • Po takovém vyvolávajícím momentu je dítě pod dozorem lékaře či sestřičky, kteří mu v pravidelných intervalech odebírají vzorek krve.
  • Odběry se provádí nejčastěji čtyřikrát: v 0., 30., 60. a 90. minutě.
  • Po laboratorním vyhodnocení vzorků je podle změn v hladině RH většinou možné potvrdit nebo vyloučit deficit.
  • Před testem je někdy potřeba užívat léky, jindy naopak užívané léky vysadit, několik hodin nejíst a podobně. Všechny tyto instrukce lékaře dodržte, jinak hrozí, že výsledky testu nebudou platné a bude nutné jej opakovat.

Kromě popsaných, tzv. dynamických testů produkce růstového hormonu se také často testuje hladina takzvaného IGF-1. To je látka, jejíž množství v organismu odráží celkovou produkci růstového hormonu, ale přitom nereaguje na jeho náhlé výkyvy v průběhu dne. Snížené hodnoty IGF-1 jsou pro lékaře rovněž cennou informací, ale bez dynamických testů se při diagnostice deficitu RH neobejdou.

(luko)

Zdroje:

www.healthline.com/health/growth-hormone-test#overview1

endokrinologie-obezitologie.cz/cs/customers/dynamicke-testy/