Jak a kde se potvrdí nedostatek růstového hormonu u dospělých?

Úbytek svalů a energie, emoční labilita nebo i deprese. Tím vším se může projevit deficit růstového hormonu u dospělých. Diagnostika a léčba těchto potíží v současnosti spadá do kompetence specializovaných center.

Nedostatek růstového hormonu u dospělých může mít velmi rozdílné projevy. Mnoho příznaků tohoto problému bývá navíc vyjádřeno pouze mírně. Skutečná příčina potíží, tedy chybějící růstový hormon, tak nemusí být ani pro lékaře ihned zřejmá.

Co může napovědět

Dospělé s nedostatkem růstového hormonu často trápí únava. Ta je ovšem vedle bolesti jedním z nejběžnějších stesků lidí přicházejících k doktorovi. Jedinec trpící deficitem růstového hormonu hledá pomoc většinou nejprve v ordinaci svého praktického lékaře. Ten by měl pojmout podezření zejména při dalších projevech nedostatku růstového hormonu, mezi které patří:

  • snížení podílu svalové hmoty,
  • zmnožení tukové tkáně,
  • řídnutí kostí,
  • zvýšení hladiny cholesterolu v krvi,
  • nárůst tlaku krve,
  • horší výkonnost,
  • poruchy koncentrace,
  • úzkost a deprese.

Diagnózu potvrdí testy

Stejně jako praktický lékař se s nemocným může nejprve setkat lékař specialista, například kardiolog nebo endokrinolog. Ošetřující lékař, který u svého pacienta pojme podezření na nedostatek růstového hormonu, by měl dotyčného odeslat do specializovaného centra. Ta se v současné době v České republice nacházejí v šesti velkých městech, a to v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. Zde je osobě s podezřením na deficit růstového hormonu provedena podrobná diagnostika za pomoci různých stimulačních testů. Nejvíce a nejdéle je používaný test, který s použitím inzulinu navodí hypoglykémii. Jeho princip spočívá v podání inzulinu a měření hladin růstového hormonu v krvi při klesající hladině glukózy v krvi. Pokud je prokázán těžký deficit, tedy když se během testu hladina růstového hormonu nezvýší přes 3 µg/l, je schváleno jeho umělé dodávání.

(holi)

Zdroj: 1. http://hgfound.org/resources/pediatric-growth-hormone/

2. http://www.rustovyhormon.cz/jak-prokazeme-nedostatek-rh-dospely