Jak přirozeně zvýšit hladinu růstového hormonu v těle?

Růstový hormon, jak je z jeho názvu patrné, hraje klíčovou roli při růstu organismu. Kromě toho má však vliv i na opravy poškozených buněk a celý metabolismus. Jeho dostatečné množství v těle je důležité zejména během rekonvalescence, při hojení po úrazu, ale i při hubnutí nebo fyzicky náročném tréninku.
Pokud trpíte onemocněním, v jehož důsledku máte výrazný nedostatek růstového hormonu, je nutná spolupráce s lékařem. Nicméně každý může vyzkoušet některý z tipů, který mu pomůže přirozeně zvýšit množství této látky v těle. Všechna doporučení vycházejí z vědeckých studií a klinických sledování.

Zbavte se tuku

Tělesný tuk s růstovým hormonem úzce souvisí. Vyšší množství tělesného tuku, obzvlášť v oblasti břicha, zvyšuje pravděpodobnost snížené produkce růstového hormonu. Kromě toho souvisí tzv. abdominální obezita s řadou dalších onemocnění. Proto pokud se nadměrného tuku zbavíte, svému zdraví jednoznačně prospějete.

Přerušovaně hladovte

Studie potvrdily, že hladovění po dobu dvou až tří dnů může hladinu růstového hormonu v těle dokonce ztrojnásobit. Pro běžný život je ale praktičtější takzvané přerušované hladovění. Spočívá v tom, že během dne jíte osm hodin a dalších šestnáct pak hladovíte. Možné je také na dobu dvou po sobě jdoucích dnů v týdnu omezit energetický příjem na pouhých 500−600 kalorií.

Omezte cukr

Cukr způsobuje vyplavování inzulinu z těla. Jeho zvýšená hladina proto může tlumit produkci růstového hormonu. Cukru se úplně nevzdávejte, jedná se o rychlý zdroj energie, ale udržujte jeho příjem v rozumné míře.

Nepřejídejte se před spaním

Tělo, zejména v noci,  přirozeně uvolňuje větší množství růstového hormonu. Z těchto důvodů se předpokládá, že vynechání jídla dvě až tři hodiny před usnutím předchází snížení produkce růstového hormonu v důsledku inzulinu vyplaveného po jídle (a to nejen sladkém).

Intenzivně cvičte

Cvičení je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak rychle zvýšit hladinu růstového hormonu. Jeho nejvyšší nárůst vyvolávají velmi intenzivní aerobní aktivity. Do nich se však pouštějte, pouze pokud vám to umožní vaše zdraví a fyzická kondice.

Upravte svůj spánkový režim

Tělo produkuje růstový hormon zejména během spánku. Nárazové uvolnění hormonu je nejintenzivnější kolem 23. hodiny a pak zhruba ve 2 hodiny ráno. Krátký a nekvalitní spánek může tyto koncentrační vrcholy negativně ovlivnit.

(mir)

Zdroj: www.healthline.com/nutrition/11-ways-to-increase-hgh#section11