Kolik bude měřit? Budoucí výšku dítěte ovlivňují různé faktory
Kolika centimetrů nakonec dosáhne váš potomek, to závisí na mnoha okolnostech. I když se zdá, že hlavní roli hraje zejména pohlaví a dědičnost, existují i jiné vlivy, které se mohou na růstu výrazně podílet. Můžeme je dělit na vnitřní (genetická predispozice, pohlaví) a vnější (nemoci, výživa, psychický stres).
Pohlaví
Pohlaví má z hlediska výšky velký význam. Ve většině případů jsou ženy menší než muži. Výšku dítěte dle rodičovské predispozice lze vypočítat speciálním vzorcem, který vychází z výšky otce a matky. Děti se obvykle pohybují někde mezi těmito výškami, většinou blíže k rodiči stejného pohlaví. Pokud je ale rozdíl velikostí mezi dospělými větší, může dcera přerůst svoji matku, a naopak chlapec jí může být výškou bližší a podobně.
Strava a fyzická aktivita
Správná životospráva je velmi důležitým aspektem zdravého růstu a vývoje dítěte. Strava, která neobsahuje dostatek živin, může zpomalit růst, a dítě tak nemusí dosáhnout dospělé výšky, kterou má ve své genetické výbavě. Pokud chcete potomkovi dodat všechny potřebné složky, zařaďte do jeho jídelníčku potraviny:
- s nízkým obsahem nasycených tuků,
- s malým množstvím cukrů a soli,
- obsahující vitaminy a minerály,
- dostatečně bohaté na vápník a železo (prvky nezbytné pro správný vývoj kostí a kloubů).
Nedostatek pohybu pak může způsobit to, že kosti a svaly dítěte nebudou dostatečně silné k poskytování opory jeho tělu. Dalším negativním důsledkem sedavého způsobu života je i dnes čím dál častější obezita.
Dědičnost
Již při početí získává dítě od každého ze svých rodičů DNA, tedy genetickou informaci. Množství určitých dědičných znaků obvykle bývá rozděleno rovnoměrně – asi polovinu znaků dědí potomek po matce a druhou polovinu po otci. Někdy se určité rysy celkového vzezření dítěte, například výška nebo stavba kostry, zdají odkazem pouze jednoho rodiče, a naopak osobnost dědictvím toho druhého.
Nemoci
Mnoho chorob může negativně ovlivňovat výšku dítěte. Některé jsou geneticky podmíněné – například Turnerův syndrom. U jiných se uplatňuje hormonální porucha – gigantismus či trpaslictví. Nesmíme ale opomenout i jakékoliv jiné chronické onemocnění, ať už systémového typu, autoimunitní choroby nebo různé druhy malabsorpce (špatného vstřebávání živin přes stěnu střevní). Všechny mohou negativně ovlivnit růst dětí a je nutno na ně při poruchách růstu vždy myslet.
Pokud máte jako rodič pocit, že váš potomek neroste dobrým tempem či nepřibývá na váze tak, jak by měl, vyhledejte odbornou pomoc svého praktického dětského lékaře, který nejlépe stav zhodnotí a poskytne vám další možnosti.
(cean)
Zdroj: www.healthguidance.org/entry/14999/1/Factors-Affecting-Childrens-Height.html