Sedm tipů, jak podpořit přirozenou tvorbu růstového hormonu v těle

Růstový hormon je vytvářen v podvěsku mozkovém (hypofýze). Nejvíce je ho je do těla vyplavováno v dětství a s přibývajícími lety jeho produkce klesá. Naštěstí existují způsoby, jak jeho hladinu v organismu zvýšit.

Důležitý v každém věku

V dětství hraje růstový hormon naprosto zásadní roli, umožňuje totiž růst člověka do výšky. V dospělosti je pak zodpovědný za celou řadu dějů, které ovlivňují naše zdraví. Ne nadarmo se tomuto hormonu přezdívá „fontána mládí”. Proč je tak důležitý?

 • Pomáhá udržovat tělo štíhlé a brání hromadění tuků.
 • Posiluje kosti a podporuje růst svalů.
 • Chrání orgány před opotřebováním věkem.
 • Podporuje rychlejší růst vlasů a nehtů.
 • Zlepšuje fungování krevního oběhu.
 • Udržuje hladinu cholesterolu v krvi v normálních mezích.

Jak podpořit jeho produkci

 1. Intenzivně cvičte. Přirozenou produkci růstového hormonu lze podpořit například intervalovými sporty. Dobrou volbou je třeba běhání sprintu nebo sprinty při plavání či veslování v pravidelných intervalech vždy s minutovým odpočinkem. Tento typ tréninku dokáže zvýšit produkci růstového hormonu až o 450 %.
 2. Dbejte na dostatek spánku. Dostatečně dlouhý a kvalitní odpočinek dokáže hotové zázraky. Když spíte, prochází tělo několika spánkovými cykly, které se skládají z různých fází. Klidný spánek patří k nejlepším způsobům, jak podpořit produkci růstového hormonu. Odborníci doporučují spát 7 až 9 hodin denně. Za normálních okolností jsou totiž hladiny tohoto hormonu v noci vyšší (hlavně mezi 23. a 2. hodinou ranní). Důležitý je také noční klid. Jakékoli rušivé elementy mohou totiž zasahovat do schopnosti těla růstový hormon uvolňovat.
 3. Vsaďte na melatonin. Bylo prokázáno, že užívání doplňků stravy s melatoninem (hormonem regulujícím cyklus spánku a bdění) dokáže zvýšit hladinu růstového hormonu o více než 150 %. Mezi přirozené stimulátory melatoninu patří ananas, banány, pomeranče, oves, ječmen, kukuřice nebo rajčata. Například ananas zvyšuje hladinu melatoninu až o 260 % (banány o 180 % a pomeranč o 47 %).
 4. Doplňujte kyselinu gama-aminomáselnou. Jedná se o látku, která dokáže zvýšit hladinu růstového hormonu až o 400 %. Nachází se v zeleném čaji, ale i mnoha dalších potravinách (brokolici, čočce, vlašských ořeších, banánech). Lze ji přijímat i z doplňků stravy.
 5. Snižte hladinu tuku v těle. Přirozená produkce růstového hormonu souvisí s množstvím tělesného tuku. Platí tedy přímá úměra: Pokud se vám tuky v těle podaří zredukovat, bude se tvořit i více růstového hormonu.
 6. Vyzkoušejte půst. Půst stimuluje tvorbu růstového hormonu; jde o ochranný mechanismus, který podporuje spalování tuků. Vyberte si 2 až 3 dny v týdnu, kdy budete jíst méně. Nebo zkuste třeba jeden den v měsíci nejíst vůbec.
 7. Po cvičení nedoplňujte spálený cukr. Konzumace cukrů (zejména fruktózy) během 2 hodin po tréninku způsobuje snížení produkce růstového hormonu.

(hah)

Zdroje:

https://maxs.com.au/blog/top-8-best-ways-to-increase-human-growth-hormone-hgh-levels-naturally/

https://www.healthline.com/nutrition/11-ways-to-increase-hgh

https://www.livestrong.com/article/28867-naturally-increase-hgh-levels/