Výsledky růstového grafu je důležité správně přečíst
Růstové grafy jsou pomůckou, kterou používají pediatři a
endokrinologové. Může být ale nápomocna i rodičům doma pro kontrolu
růstu jejich ratolestí.
Růstové grafy jsou pomůckou, kterou používají pediatři a endokrinologové. Může být ale nápomocna i rodičům doma pro kontrolu růstu jejich ratolestí. Je ale důležité vědět, jak s růstovými grafy pracovat.
Růstové grafy, cenná pomůcka
Růstové grafy znázorňují tzv. percentilové hodnoty základních tělesných rozměrů u dětí do osmnácti let. Mezi tělesné rozměry patří např. obvod hlavy, tělesná výška, poměr hmotnosti k tělesné výšce a body mass index (BMI). Tyto grafy mají na území českých zemí velkou tradici, která sahá až do roku 1895, což nemá nikde na světě obdoby. Grafy jsou vždy jednou za deset let aktualizovány na základě rozsáhlého celostátního antropologického měření.
Jak s grafy pracovat
V percentilových grafech jsou většinou znázorněny čáry, které odpovídají hodnotám 3., 10., 25., 50., 75., 90. a 97. percentilu referenčních údajů. Tyto percentily znamenají, kolik procent dětí daného věku má stejný nebo větší tělesný rozměr. S grafy se tedy pracuje následovně. Stačí změřit daný tělesný rozměr a podle věku zjistit, jak na tom měřené dítě s růstem oproti okolí je. S pomocí růstových grafů je pak takto možno kontrolovat tělesný růst až do osmnácti let věku.
Když je naměřený údaj hluboko pod průměrem, tedy 50. percentilem, většina rodičů znejistí a ihned chce situaci nějak řešit. To je samozřejmě v pořádku, výsledky růstového grafu z jednoho měření ale nelze příliš přeceňovat. Daleko důležitější totiž je, jak jsou v grafu umístěny body, které znázorňují opakovaná měření dítěte, resp. jak vypadá čára vzniklá jejich spojením. V ideálním případě by totiž měla přibližně sledovat průběh čar, které jsou uvedeny v grafu, a neměla by oproti nim ani příliš stoupat, nebo dokonce klesat – to by totiž znamenalo růstovou poruchu.
Proto by měla být měření prováděna opakovaně a v pravidelných intervalech, aby se zjistilo, zda se opravdu o poruchu růstu jedná, či nikoliv. Každé dítě má totiž jiné růstové tempo, a proto nelze z jednoho měření vyvozovat žádné vážnější závěry.
Vliv má hlavně prostředí
Navíc pokud má dítě zajištěny správné podmínky pro růst, tedy dostatečnou výživu, zdravotní péči, má dostatek spánku atd., je velká šance, že jeho tělesný růst a vývoj bude probíhat v souladu s růstovými grafy a v dospělosti doroste výšky, kterou „zdědilo“ po rodičích. Proto se při měření svých ratolestí, když zjistíte, že jsou menší než jejich vrstevníci, nestresujte. Pokud ale zjistíte, že růstová křivka opakovaných měření má jiný tvar než v tabulce, informuje svého dětského lékaře. Včasný záchyt a léčba má totiž největší efekt.
(kam)
Zdroje:
www.youtube.com
www.peceodite.cz
ciselniky.dasta.mzcr.cz