Dotaz 6106

Dotaz, 22. 3. 2019

Dobrý den, prosím o zhodnocení růstu syna a zároveň doporučení pro případný další postup.

Otec 180 cm, 82 kg
Matka 170 cm, 58 kg

Syn - narozený 40+2, 3710 g, spontánní porod, při propuštění (3 dny po porodu) 3450 g (50 cm).
5 dní: 3540 g (52 cm)
14 dní: 3960 g (54,5 cm)
1 měsíc: 4590 g
6 týdnů: 5120 g (59 cm)
2 měsíce: 6010 g
3 měsíce: 6590 g (63 cm)
4 měsíce: 7440 g (65 cm)
6 měsíců: 7950 g (68,5 cm)
8 měsíců: 8500 g (70,5 cm)
10 měsíců: 8860 g (71 cm)
12 měsíců: 9070 g (72 cm)
18 měsíců: 9970 g (80 cm)
24 měsíců: 10,8 kg (82 cm)
Prcek stále kojen, v 18 měsících jsem přestala kojit přes den, ale večer a přes noc (budí se cca 2-3x) stále kojím na požádání. Nic moc nechce jíst, do všeho ho musím většinou nutit. Třeba sladký jogurt chce, ale sní pár lžiček a prý stačí a už nechce. Takhle je to s jakýmkoliv jídlem. Trpí zácpou, bohužel i málo pije, doktorka předepsala Laktulosu, nejsem schopna ji do něj dostat, nehledě na to, že pokud mu ji dám násilím, tak stejně málo pije a nemá žádný efekt. Pokud ho večer nedržím na nočníku a nesnažím se "tlačit s ním", tak by měl stolici méně než 1x týdně. Stolice tvrdá a slepená, připomínající králičí bobky. Pláče, než začne tlačit. Když začne tlačit, tak nepláče, ale zrudne a až se třese, jak se snaží. Pak má z bobíku radost. Tím že ho držím na nočníku jsem docílila, že kaká maximálně obden. Dělám to tak kvůli tomu, že jednou když týden nekakal, tak se mu udělala ošklivá trhlinka na konečníku a ještě se chvilku zdál konečník o cca půl centimetru jakoby vyhřezlý. I když je čerstvě vykakaný i když týden nekakal, tak chuť k jídlu se zdá naprosto stejná a to téměř žádná. Lákání na sladké pití nebo jídlo také moc nefunguje a ani to dělat nechci. U pití to nemá efekt téměř vůbec. Pokud mu pití zachutná, vypije tak 0,5 dcl a tím skončil. Sladké pití mu nechci dávat ani z důvodu, že se mu velmi kazí vrchní 4 řezáky. Zubařka řekla, nedávat sladké pití, doktorka doporučila tablety s fluorem. Snažím se dát denně tabletu, opět je problém ho do něj vůbec dostat. Zuby čistím poctivě 2x denně (kor ty zkažené) pastou s fluorem. Každý den vařím dvakrát polévku (vývar s masem, vajíckem, brokolicový krém se šlehačkou apod.), až mi z toho hrabe, kolik času strávím u plotny a druhé jídlo. Od všeho sní pár lžiček. Druhou polévku dostává k večeři.
Konzultovala jsem s paní doktorkou (pediatričkou), protože na začátku se divila, že nepřikrmuji (UM neměl nikdy, i jsem po půl roce zkoušela, ale lahvičku odmítal, tak jsem mu ji nenutila, kojení mi přijde lepší, kravské mléko nebo zákys, podmáslí apod. odmítá, nechutná mu), protože byl v percentilových grafech nahoře, téměř mimo a ona zkonstatovala, že nyní je opravdu drobnější (pod 3. percentil), vzhledem k mojí a partnerovo výšce a nechala udělat základní laboratoř z krve. Prý vše v normě. Zatím to nijak dál neřeší. Chci se zeptat, jaký máte názor Vy, a zda se můžeme případně objednat na endokrinologii nebo někam jinam bez doporučení pediatričky a případně kam se obrátit v JČ kraji (okres TA nebo ČB).
Velice děkuji za odpověď nebo jakýkoliv další komentář nebo doporučení, situace mě trápí a opravdu každý den minimálně 5x zkoušet do malého něco dostat (a pití ještě mnohem časteji) a zůstat u toho v klidu, usmívat se a nenutit, abych mu to neznechutila je fakt náročné...

Pohlaví dítěte
Výška otce
Výška matky
Porodní hmotnost
Porodní délka
Délka těhotenství při porodu
doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 22. 3. 2019

Dobrý den, Váš syn v poslední roce roste mezi 3. a 10. percentilem, normálním růstovým tempem, k růstovému propadu nedochází. Nevidím též žádný problém v hmotnosti, výpočet body mass indexu (tedy poměru hmotnosti k výšce) ukazuje zcela průměrné hodnoty pro dvouleté dítě. Nejde tedy o dlouhodobou malnutrici, tedy nedostatek živin, nevidím ani poruchu růstu. Problém se zácpou by se mohl pokusit vyřešit dětský gastroenterolog, nicméně na dálku a bez znalosti kompletního jídelníčku a vyšetření dítěte není možné jednoznačně indikovat toto vyšetření. Spíše bych však šel tímto směrem, nikoli endokrinologickým - pokud mají děti dlouhodobý problém se zácpou, mají menší chuť k jídlu - vyřešení tohoto problému by tedy Vašemu synovi mohlo ulevit.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.