Vliv výživy na růst 12leté dívky

Dotaz, 29. 5. 2019

Vážená paní doktorko,
vážený pane doktore,
chtěla bych s Vámi zkonzultovat výšku své dcery, které nyní oslavila 12. narozeniny. Aktuálně měří 141 cm. Já měřím 170 cm, otec dcery 178 cm . Při narození měřila dcera 49 cm a vážila 3,08 kg. Narodila se ve 40. týdnu.
V 1 roce měřila 72 cm, v 1,5 letech 79 cm, ve 2 letech 84 cm, ve 3 letech 90 cm, ve 4 letech 100 cm, v 5 letech 104 cm, v 6 letech 111 cm, v 7 letech 117 cm, v 9 letech 126 cm, v 10 letech 132 cm, v 11 letech 137 cm. Moje matka měří 163 cm, můj otec 176 cm. Manželova matka měří asi 158-160 cm a o jeho otci údaje neznáme. Dcera se většinou pohybovala v tabulkách kolem 8. percentilu, ale nyní se mi zdá, že se její růst ještě více zpomalil a nyní je aktuální s výškou asi na 4.percentilu. Dcera zatím nedostala menstruaci, ale pomalinku už se jí "zvedají prsíčka". Dcera chodí do sportovní třídy, takže má ve škole 5 hodin tělocviku týdně a navíc chodí 2x týdně na kurzy cheerleadingu, který ji hodně baví. Doma neustále zkouší přemety, hvězdy, stojky,... Spánku má dostatek. Ve stravě je docela vybíravá. Zakysané mléčné výrobky jí jen v určitých obdobích, pak je odmítá. Sýry jí občas, někdy sáhne po nějakém ovoci. Zeleninu ji ve většině případů (kromě jarní cibulky) musíme nutit. Maso se jí také snažíme podávat, ale nepatří k jejím oblíbeným pokrmům. Od pondělí do pátku většinou moc nesnídá, protože se do školy vypravuje sama a přestože má snídani nachystanou, tak tvrdí, že takhle ráno jíst nemůže. Polovinu svačiny ze školy přinese z 80% domů zpátky. Oběd ve školní jídelně si taky moc nevychvaluje, takže toho asi také moc nesní. V pracovním týdnu se jí snažím alespoň večeři udělat pestřejší a o víkendech na ní také více dohlížíme, co a jaké množství potravy přijme.
Měly bychom situaci s dcerou řešit s nějakým odborníkem nebo máme ještě vyčkat? Na jaké potraviny bychom se měli v jejím jídelníčku zaměřit? Měla by užívat nějaký doplněk stravy? Ještě podotýkám, že dcera, co se týče váhy, nestrádá. Aktuálně váží 36,6 kg.
Předem moc děkuji za Vaši radu.
S pozdravem
Andrea

Pohlaví dítěte
Výška otce
Výška matky
Porodní hmotnost
Porodní délka
Délka těhotenství při porodu
doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 29. 5. 2019

Dobrý den, porodní délka a hmotnost vaší dcery byla v mezích normy. Růst po narození je plynulý, výška je přibližně na úrovni 6. percentilu naší dívčí populace. Současná výška odpovídá cca 4. percentilu, jak i vy sama uvádíte. Určité zpomalení růstu v současné době by mohlo být považováno za fyziologické - bývá na počátku puberty. Tomu odpovídá i popis dospívání (vývoj prsů) u vaší dcery. Její fyzické zatížení je sice vysoké, ale na tělesnou hmotnost nemá zřejmě negativní vliv. Je možné, že biologický věk vaší dcery může být opožděný (určuje se hodnocením pohlavního vývoje a kostního věku - pomocí rtg snímku ruky). Pokud tomu tak je, ukončení růstu by se posunulo do pozdějšího věku, což by dávalo šanci na delší dobu růstu a jeho pozdější ukončení. Odborné endokrinologické vyšetření se nyní nejeví jako potřebné - růst je plynulý, dívka je zřejmě zdravá (lze tak soudit z její velké fyzické aktivity, které by nemocná dívka nebyla schopná). Žádné zvláštní potraviny není třeba podávat, ani potravinové doplňky. Strava by měla být pravidelná a pestrá.
Pokud jde o růst vaší dcery a rodičovské vlohy, očekávaná výška v dospělosti je podle matematického předpokladu mezi 159-176 (střední vypočtená výška 167) cm. Růstová charakteristika vaší dcery odpovídá finální výšce při dolní očekávané hranici. Může tomu ale být i jinak, pokud bude mít puberta pozdější nástup a pomalé tempo a bude-li celkový zdravotní stav dobrý.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.