Aktuální růstová rychlost kritériem pro odhad finální výšky

Dotaz, 12. 6. 2019

Dobrý den, je mi 16,8 let a od 15 jsem vyrostl jen o 1 centimetr a růst se mi ,,zasekl‘‘. Měřím 172,5 cm a jsem mezi vrstevníky téměř všude nejmenší. Měl jsem v 15 letech objem varlat 20 ml.
Do 15 let jsem rostl skoro pořád na 50. percentilu, ale od 15 let se růst zastavil. Růstové štěrbiny v zápěstí jsou zkraje maliko otevřené a uprostřed přechází v bílou rýhu. V prstech mám také bílé rýhy.
U mě postupuje kostní věk poměrně rychle, před 4 měsíci byly štěrbiny otevřenější, než teď. Dá se kostní věk nějak zpomalit? Je možné růstové chrupavky nějak zpět rozšířit? Moc mě trápí, že jsem přestal růst tak brzy a jsem všude téměř nejmenší mezi vrstevníky a chtěl bych to řešit.

Pohlaví dítěte
Výška otce
Výška matky
Porodní hmotnost
Porodní délka
Délka těhotenství při porodu
doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 12. 6. 2019

Dobrý den, je-li tomu skutečně tak, je velmi pravděpodobné, že se růst již neobnoví. Jednou uzavřené růstové štěrbiny není možné žádným způsobem znovuotevřít. Nejčastější příčinou bývá časný nástup puberty (nebyl to Váš případ?), který vede k dřívějšímu ukončení růstu. Kostní věk (byl-li prováděn pomocí RTG - je pro mě trochu překvapivý Váš popis snímků, jistě není obvyklé, aby se kostní věk prováděl takto často) je pouze jedním z vodítek odhadu zbytkového růstu, ale rozhodně není jediný a nejspolehlivější. Ve věku nad 15 let je spolehlivějším kritériem pro odhad finální výšky aktuální růstová rychlost.
Ještě poznámka na závěr: Neuvádíte výšky rodičů ani předchozí růstová data, ze kterých bych mohl jasně odhadnout příčinu časnějšího ukončení růstu, nicméně nakonec to nedopadlo vůbec špatně: výška 172.5 cm rozhodně není nijak dramatická (10% zdravých českých mužů je menších), co by za ni někteří chlapci léčení celé dětství růstovým hormonem dali...

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.