Předčasně ukončený růst

Dotaz, 1. 7. 2019

Dobrý den, s předčasně ukončeným růstem se moc trápím a asi mě to bude mrzet celý zbytek života. Prosím, pokud jsou ty štěrbiny malinko otevřené, nedá se zabránit jejich uzávěru? Nedá se tloušťka štěrbin znovu rozšířit, pokud ještě nezanikly?

Dříve se uzavírají štěrbiny v zápěstí nebo ve stehnech a kolenou? Popř. pokud by se uzavíraly později ve spodních končetinách, tak proč by nebyla šance zpomalit kostní zrání a růst obnovit?

Někde jsem četl (už nevím kde), že se jednomu muži neuzavřely růstové štěrbiny ani po pubertě a rostl až do asi 28 let (už si nevzpomínám, ale myslím si, že to bylo z důvodu nedostatku estrogenu). Lékaři mu museli růst ukončit operací. Nedá se tohoto mechanismu (snižování pohlavních hormonů, zejména estrogenu) využít i u mě?

Pohlaví dítěte
Výška otce
Výška matky
Porodní hmotnost
Porodní délka
Délka těhotenství při porodu
doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 1. 7. 2019

Dobrý večer, bohužel, pokud jsou růstové štěrbiny uzavřené, neexistuje možnost růst obnovit. Případ, který uvádíte je velmi vzácný a buďte rád, že tuto genetickou poruchu nemáte. Naše populace patří ke státům, kde dospělá tělesná výška je poměrně vysoká. Nevím kolik měříte, ale pokud vás trápí malý vzrůst, tak navštivte jižní kraje,(jižní Itálie, Portugalsko a část Španělsko) kde jsou lidé poněkud menší a možná, že vám to trochu pomůže a přehodnotíte jsou postoj k výšce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.