Dotaz 6173

Dotaz, 18. 9. 2019

Dobrý den, mám dotaz z plodové vody mi bylo zjištěno u miminka 756kb mikrodelace chromosomů XP 22.33(452, 148-1,217,076, genu SHOX, byl nám nabran test na podrobnější rozbor, u partnera je v rodině matka menšího vzrůstu, ale on má normální výšku, je možné že dítě má tuto vadu od něj a jen si jí nese v genech? Jaký je život děti s tímto onemocněním? Zatím se miminko jeví normálně, končetiny souměrné, kdy se začne s vyšetřením u miminka hned po narození nebo až déle? Děkuji za odpověď

Pohlaví dítěte
Výška otce
Výška matky
Porodní hmotnost
Porodní délka
Délka těhotenství při porodu
doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 18. 9. 2019

Dobrý den, pro interpretaci tohoto genetického nálezu je zcela nezbytné vyčkat na další vyšetření a zejména na vyšetření partnera. Pokud bude nést stejnou variantu, nebude třeba nic podnikat, protože se nejedná o klinicky významnou variantu. Pokud by se ale potvrdilo, že delece je klinicky významná, lze očekávat různý stupeň menšího vzrůstu s kratšími končetinami. Obojí lze korigovat růstovým hormonem. Variabilita v klinickém obraze je zde ale velmi vysoká, nezbývá, než vyčkat na dokončení genetických testů.
Zda bude vyšetření nutno provést okamžitě či později, není zásadní, většinou se však provádí v prvních týdnech/měsících. Výsledek nicméně nemá bezprostřední vliv na případnou léčbu, s tou čekáme minimálně na konec kojeneckého období nebo i déle.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.