Kontrola a ovlivnění výšky

Dotaz, 5. 12. 2022

Dobrý den, syn je sportovec-fotbalista brankář. Proto mu trenér doporučil jít na predikci výšky.
Můj dotaz zní: V kolika letech je vhodné na predikci jít? Některé sportovní kliniky dělají predikci dle metody TW3 již od 6 let. Je tedy jedno, kdy se tento test dělá, zda v 6 nebo 12 a hodnota bude shodná?

A 2. dotaz-ze 30% je možné výšku ovlivnit okolními vlivy. Takže když běžně dostupným vzorcem vypočítám jeho výšku dle výšky rodičů na 178 cm. Je možné tedy, aby byl vyšší než 178 cm-např. stravou, spánkem, doplňky minerálů a vitamínů?

Děkuji za odpověď

Pohlaví dítěte Kluk
Výška otce 173 cm
Výška matky 171 cm
Porodní hmotnost 3775 kg
Porodní délka 50 cm
Délka těhotenství při porodu 40 týden
Dostupné údaje o výšce

127,3 cm 28.11.2022 (věk: narozen leden 2015)

prof. MUDr. Zdeněk Šumník, 19. 12. 2022

Dobrý den, čím starší je dítě, tím je predikce přesnější, přičemž je známo, že provádět kostní věk z tohoto důvodu u předpubertálních dětí nemá smysl. Hodnota kostního věku se v průběhu růstu a vývoje nemění vždy proporčně s kalendářním věkem. Tedy na Vaši otázku: jistě lepší a přesnější ve 12 letech, nicméně i po 12. roce věku se někdy kostní věk může urychlit o dva roky za jeden kalendářní rok.
Ovlivnit výšku ze 30% (tedy cca o 50 cm) okolními vlivy nelze, resp. lze pouze za kritických podmínek (těžká podvýživa, týrání apod.), a to pouze ve smyslu jejího snížení, naopak to nefunguje. Všechny predikční modely pracují s nějakým rozptylem, většinou +/- 8.5 cm. Tam by se mělo vejít 95% potomků - tedy nikoli 100%, a nikoli u všech rodičů. Pokud je rozdíl mezi výškou matky a otce větší, většinou děti rostou více podle jednoho z nich a jednoduché predikce přestávají fungovat. Na Vaši otázku tedy odpovídám jednoznačně NE, pokud jde o dítě zdravé a živící se racionální stravou.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.