Růst po předčasném narození

Dotaz, 29. 11. 2022

Dobrý den, pokud by bylo možné upřesnit dotaz položený níže, tak syn se narodil 13.8.2022.
Ráda bych se zeptala zda bych měla dojít se synem (v prosinci 4 měsíce) na dětskou endokrinologii či zda je ještě na vyšetření brzo. Syn je na jeho věk velmi malý (naprosto mimo růstové grafy), kromě obvodu hlavy, který je na 35. percentilu. Mám strach, aby byl v pořádku. Již v těhotenství jsem od všech doktorů slyšela, ze je miminko malé. Kdybychom s přítelem byli také menšího vzrůstu, tak bych to asi neřešila, ale oba jsme velmi vysocí. Pediatrička říká, že roste svým tempem (drží se své křivky).Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Délka při narození byla u vašeho syna na dolní hranici populační normy pro chlapce narozené v 38. týdnu gravidity. Většina dětí během několika měsíců svou „ztrátu“ dohoní. K posouzení růstu po narození a určení výškové pozice při měření dne 31. 10. 2022 je třeba znát datum narození dítěte. Jinak není jasné, k jakému věku má být měřená délka a hmotnost přiřazena. K hodnocení nepomáhá ani údaj, že v prosinci (na začátku? uprostřed nebo na konci měsíce?) bude jeho věk 4 měsíce. Podrobněji se tedy k vašemu dotazu nelze vyjádřit.

Pohlaví dítěte Kluk
Výška otce 185 cm
Výška matky 183 cm
Porodní hmotnost 2.87 kg
Porodní délka 46 cm
Délka těhotenství při porodu 38 týden
Dostupné údaje o výšce

31.10.2022 - 54cm, 4,27kg

doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc., 2. 12. 2022

Dobrý den,

Při narození byla hmotnost vašeho syna v pořádku, porodní délka byla v porovnání s normou pro chlapce narozeného ve 38. týdnu hraničně nižší. Většina takových dětí do 3 let věku svou délku upraví k normě a nepotřebuje žádnou léčbu. V současné době roste váš syn pěkně (54 cm ve 4 měsících, vyrostl tedy o 8 cm), vyšetření v endokrinologické ambulanci není v současné době potřebné. Doporučuji sledovat růst a vývoj v rámci poradenské péče na dětském středisku. Lze očekávat postupné zlepšování růstových parametrů. V případě potřeby posoudí pediatr vhodnost odborného vyšetření.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte.