Novorozenec

Novorozenecké období patří mezi nejdramatičtější etapy lidského života. Již samotný porod je pro dítě velkou zatěžkávací zkouškou. Během něj působí na tělo dítěte velké tlaky, naprosto se mění vnější prostředí, dítě musí začít samo dýchat, nastávají změny v jeho krevním oběhu.

Existuje speciální hodnotící systém pro životní funkce novorozence po porodu, bodovací skóre podle Apgarové. Hodnotí se jím barva kůže, srdeční akce, dechová aktivita, svalové napětí a reakce na podnět. Za každou položku může dítě získat maximálně dva body. Celkem tedy nejvýše deset bodů, což značí zcela zdravé dítě. Naopak dítě s nula body nejeví žádné známky života. Hodnocení probíhá v první, páté a desáté minutě po porodu.

Průměrný novorozenec měří v průměru 50 cm a váží okolo 3300 g, přičemž holčičky bývají drobnější než chlapci. Těchto rozměrů dosáhne dítě za 9 měsíců těhotenství, již nikdy v životě se nebude vyvíjet takovým tempem.

Během prvních dnů života ztratí dítě něco ze své porodní hmotnosti. Úbytek by neměl přesáhnout 10 %. Nejnižší hmotnosti by mělo dítě dosáhnout asi čtvrtý den. Za jeden až dva dny po porodu se matce spouští tvorba mléka. Plně kojený novorozenec pak přibývá o 100 až 250 g za týden.

Mezi hlavní hodnocené růstové parametry v tomto životním období patří:

 
  • délka těla
  • tělesná hmotnost
  • obvod hlavy

Délka se měří v takzvaném bodymetru, obyčejně hovorově označovaném jako „korýtko“.
Dítě se váží na přesné mechanické nebo digitální váze, a to svlečené.

Za konec novorozeneckého období se považuje první měsíc života.