#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Růstové grafy

Percentilové růstové grafy jsou velmi jednoduchým a přehledným pomocníkem pro sledování růstu dítěte. Grafy jsou sestrojené na základě posledního měření české populace v roce 2000.

Percentilové grafy tělesné výšky umožňují hodnotit aktuální výšku dítěte a jeho postavení mezi vrstevníky, z dlouhodobého pohledu umožňují sledovat růstové tempo, tedy zda se dítě v růstu nezpomaluje či neurychluje.

Pomocí grafů lze též odhadnout očekávanou dospělou výšku podle výšky rodičů dítěte.

Jak hodnotit percentilový růstový graf?

Většina dětí roste v pásmu širší normy, to je mezi 3. a 97. percentilem. Průměrně vysoké dítě je v grafu na 50. percentilu. Pokud dítě roste na 25. percentilu, znamená to, že v řadě 100 dětí stejného věku je 25 dětí menších a 75 dětí větších než on.

Děti rostoucí nad 75. percentilem mají výšku velkou, nad 90. percentilem je výška velmi velká. Růst pod 25. percentilem znamená výšku menší, pod 10. percentilem se jedná o malou postavu. Jako velmi malý vzrůst se označuje tělesná výška dítěte pod 3. percentilem pro daný věk.

Kdy je třeba zvýšit pozornost?

Samotná aktuální výška dítěte není jedinou důležitou informací. Významným ukazatelem je i rychlost růstu, která se v grafu projeví sklonem růstové křivky. Při rychlém růstu je křivka strmá, při pomalém růstu je plochá. Růst zdravého dítěte probíhá ve stejném růstovém pásmu od 3. roku života do nástupu puberty.

Pokud chceme dlouhodobě sledovat růst dítěte, je třeba jeho výšku zaznamenávat do grafu pravidelně, nejlépe 1× ročně.

Odchylný průběh růstu může mít řadu příčin, některé případy vyžadují objasnění ve spolupráci s odborným lékařem.