Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

  • pohlaví dítěte,
  • výšky obou rodičů,
  • porodní hmotnost a délku dítěte,
  • délku těhotenství při porodu (týden),
  • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

* Kontrolní kód (opište): 
* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4296 záznamů z celkového počtu 4296, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Olesia
Dobrý den,poprosila bych o vaše zhodnocení růstu syna.Matka 152cm,otec 162cm.Narozen ve 36 týdnu váha 3060g a 48cm.V 4 týdny 3800g a 54cm,v 8 týdnech 4650g a 57cm,2 měsících 6720g a 64cm,v 6 měsících 7580g a 66,5cm,v v 10 měs.10,25g a 75cm,v 18 měs.10,4g a81cm,v 3 letech 12kg a92cm,v 5 letech 15kg a 104cm,v 7 letech 17kg a 112cm.Je v tom nejaký problem,zda potřebujem nejake vyšetření,ja kolik by měril v dospelosti.děkuji
Dobrý den, porodní délka i hmotnost byly u vašeho syna v pořádku. Podle růstového grafu u něj dochází od 3. roku věku k zpomalení růstového tempa a poklesu přírůstku tělesné hmotnosti. Je třeba vzít v úvahu, že děti se začnou svou výškou vzájemně odlišovat až po 2. roce života, kdy se uplatní jiné faktory ovlivňující růst, než tomu bylo před narozením a poté zhruba do 1,5 roku po narození. Posun výškové pozice s ohledem na vaše rodičovské výšky u vašeho syna jistě možný je. Mohli bychom u něj v dospělosti očekávat dosažení střední výšky 163,5 cm (avšak s rozmezím mezi 155 - 172 cm). Jeho současná výška pod 3. percentilem je pod normou chlapecké populace stejného věku, ale je v souladu s vašimi rodičovskými výškami. Z poměru tělesné výšky a hmotnosti je patrné, že váš syn je drobný a tento poměr se postupně dále snižuje. Jistě lze doporučit objednání chlapce do endokrinologické poradny k odbornému posouzení vývoje výšky a tělesné hmotnosti.
Nikola
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku, že moje dcera nabrala za 6 měsíců jen 3 kg. Když se narodila, vážila 2,2 kg a měřila 45 cm. Nyní jí je 6 měsíců a má 5 kg a měří 60cm. V těhotenství mi našli streptokoka typu B a rodila jsem císařským řezem ve 37 tt z důvodu, že dcera nerostla v břiše už 3 týdny. Moje první dítě, syn, je v normálu. Já měřím 160 cm a manžel 175 cm. Předem děkuji za radu a odpověď.
Dobrý den, vaše dcera se narodila s nízkou porodní hmotnosti a také s malou porodní délkou. Pokud je zdravá, měla by postupně vyrovnávat původní ztrátu výšky i hmotnosti. Obvykle se tak u většiny dětí stane ve věku 1,5-2 roky. V současné době je délka vaší dcery stále významně pod normou, hmotnost 5 kg je k dosažené tělesné délce přiměřená. Lze doporučit objednání do endokrinologické ambulance v místě bydliště a tam sledování růstu a vývoje, případně vyloučení růstové poruchy, pokud nebude v následujícím období patrné zlepšení růstu.
ursula
Dobrý den, včera jsme byli na endokrinologii. Paní doktorka mi řekla , že náš syn (8 let, 124 cm) roste o dvě růstová pásma níže než by "měl". Tomu jsme rozuměla. Ale pak říkala, že teď je nutné hlídat nástup puberty. Nepochopila jsme proč. Podával by se růstový hormon v pubertě? Neměl by ho dostávat spíš před pubertou? Syn je také hodně hubený, váží už rok 22kg i když jí normálně a všechno. Je možné jeho růst nějak ovlivnit? Syn se narodil v září 2009 v 38.týdnu, 3690 g a 50 cm. Do 9 měsíců rostl na 50 percentilech, pak ale začal růst pomaleji, v grafu se propadal , až dokonce se dostal pod graf. To jsme začali chodit na endokrinologii. Všechny testy dopadli dobře. Kostní věk odpovídá. Měl jen nedostatek železa a vitaminu D. Teď už dlohodobě roste na desátem percentilu. Otec 180cm, matka 176cm.
Dobrý den, o pravděpodobné výšce dítěte v dospělosti a uplatnění rodičovských vloh lze usuzovat až od 3. roku věku dítěte. Vzhledem k předchozímu zpomalení růstu je správné, že váš syn byl vyšetřen a je sledován v endokrinologické poradně. Mohlo by se u něj jednat o konstituční opoždění růstu, obvyklé spojené s opožděním nástupu puberty. Nejedná se o nedostatek růstového hormonu. Růst v takových případech pokračuje déle než u dětí s normálně nastupující pubertou. Výška dítěte v dospělosti tím není ovlivněna a odpovídá dědičné růstové vloze. Určitě je vhodné pokračovat ve sledování endokrinologické poradny, kde probíhá nejen sledování růstu a vývoje, ale i celkového zdravotního stavu dítěte.
Martinková
pardon - doplňující info k předchozímu dotazu: při narození měl syn 48cm, 3200kg, narozen ve 40. týdnu. Děkuji, s pozdravem, Martinková
Děkuji za doplnění.
Martinková
Dobrý den, synovi je 7 let (nar. v dubnu 2010). Dnes lékařka naměřila 116 cm a 21,5 kg. Před půl rokem měřil 115cm a vážil 20,5kg. Já i manžel máme kolem 170cm. Praktická lékařka mě pouze poprosila ať chodíme na měření 2xročně, když jsem prosla o základní krevní testy, tak mě odmítla, že to není nutné. Syn má silnou alergii. Mám mít starost?Děkuji, Martinková
Dobrý den, výška vašeho syna je nyní pod dolní hranicí normy, při předchozím měření byla na dolní hranicí normy. Jeho výšková pozice je nyní nižší, než bychom očekávali podle výšky rodičů. Měření 2x ročně je správné rozhodnutí, též je na místě zhodnocení celkového zdravotního stavu u vašeho dětského lékaře. Jistě můžete požádat pediatra o doporučení syna k vyšetření v endokrinologické ambulanci podle místa vašeho bydliště k podrobnějšímu rozboru růstu a posouzení možného vlivu jeho onemocněním a případné léčby na růst.