Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4624 záznamů z celkového počtu 4624, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Eva
Dobrý den,mám dotaz ohledně syna-09/06. Narodil se ve 39tt, 47cm a 3600g. V roce 73cm 8,7 kg, v 18 měsících 77cm 10 kg, ve 3 letech 91cm a 13 kg, v 5 102cm a 18 kg, v 7 115cm a 23 kg, v 9 123,5cm a 26 kg, v 11 133cm a 29 kg a teď necelé 2 týdny před 13.rokem 142cm a 35 kg. Závodně plave-má trénink 8x tydne plus občas závod o víkendu. Na endokrinologii ve FNO Ostrava je vedeny už 2 roky,nicméně po základním vyšetření krve a rentgenu ruky je pouze sledován. Poslední kontrolu měl v listopadu 2018-naměřeno 139cm a 31,5 kg. Další kontrola letos v listopadu. Poslední dva roky ji hodně sladkého-k snídani sladké cerealie s mlékem,odpoledne různé oplatky a čokoládové tyčinky,často místo plnohodnotného jídla. Je dost vybiravy, často ji méně,než jeho mladší sourozenci,přitom vydej má nepoměrně vyšší. Přijde mi,ze není reálné,aby “Dohnal” své vrstevníky tak,jak tvrdí lékař na FNO,protože v 11 letech měl kostní věk o 2 roky nizsi. Ostatní deti mají min.o 10cm více než on,o průměru v jeho veku ani nemluvím. Jeho matka mela cukrovku 2.typu,léčena inzulinem cca půl roku před otehotnenim,výška 164cm,otec 168cm. Mám obavy,ze s růstovým tempem cca 4 cm ročně,obrovským energetickým výdejem a nedostatečnou výživou nedosáhne ani výšky otce. Syn hodně řeší svůj vzhled a trápí se a samozřejmě by chtěl dohnat fyzicky i spolužáky v plavání. Je možné požádat o nějaké další vyšetření popr.delat více než jen cekat,jestli začne více růst? Dekuji
Dobrý den, podle sdělených údajů je růst chlapce dlouhodobě na růstové hladině pod 3. percentilem, tedy pod dolní hranicí normy. Růst je plynulý. Opoždění kostního věku o 2 roky proti věku kalendářnímu dává šanci pro zlepšení současné růstové pozice v dalších letech. Je též informací o tom, že puberta bude mít pozdější nástup, proto i růstový výšvih (spurt) bude pozdější, než u mnoha vrstevníků. Opožděný kostní věk svědčí o nižší biologické zralosti organismu. To se zřejmě odráží i ve sportovní výkonnosti vašeho syna při porovnání s vrstevníky, jejichž vývoj je normální (případně o něco urychlený). Podle dědičné růstové vlohy (z rodičovských výšek) lze v dospělosti očekávat výšku mezi 164-182 cm (se střední výškou 172 cm). Tento teoretický předpoklad může být ovlivněn různými faktory. Chlapec je nepochybně zdráv, jinak by nebyl dlouhodobě schopen velmi intenzivního sportovního tréninku v takovém rozsahu, který uvádíte. Doporučit lze snížení rozsahu a intenzity fyzické zátěže na dobu několika měsíců (probrat vše s trenérem) a zlepšit energetickou bilanci organismu (zvýšit příjem energie ve stravě a zohlednit výdej energie fyzickou zátěží, upravit složení stravy...). Žádné další či jiné vyšetření se nyní nejeví jako potřebné. Po úpravě podmínek pro organismus vašeho syna lze očekávat zlepšení vývoje a růstu.
Richard Pařík
Dobrý den, můj syn Theodor (14 let) na začátku roku 2019 měl výšku 200 cm a zdálo se, že růst už skončil (tuto výšku si už držel 1/2 roku). Včera 22.8.2019 byl hospitalizován s infekční chorobou. Na dotaz lékaře jaká je jeho výška jsem odpověděl "něco nad 200 cm". Lékař provedl kontrolní přeměření a naměřil 205 cm. Je možné, aby se rychlost růstu v nějakém období nezpomalovala, ale naopak ještě zvýšila?
Dobrý den, pokud je chlapec zdráv a měl/má normální nástup a průběh puberty, očekávali bychom u něj ukončení růstu mezi 16-17 roky. Z jeho výšky soudím, že rodiče jsou též vyšší postavy. Výškový přírůstek 5 cm za uplynulých 8 měsíců odpovídá růstovému tempu 7-8 cm/rok, což pro ukončení růstu v současné době nesvědčí. Lze doporučit kontrolní měření odstupem 1 roku (začátkem r. 2020) k posouzení dynamiky současného růstu (bude zřejmě provedeno při preventivní prohlídce ve věku 15 let).
Alena
Dobrý den,dcera 2,5 roku,porodní váha 3270g 50cm,nyní 16,3kg a 97cm.Dotaz zní zda není na svůj věk příliš velká, oblečení odpovídá na 3-4 leté dítě.3 měs.váha/výška 6kg/62cm,6měs. 6,8kg/67cm, 1rok 8,8kg/75cm, 18měs. 11,5kg. Mám se znepokojovat? Matka 170cm,otec 180cm. Děkuji.
Dobrý den, ve věku 2,5 roku náleží vaše dcera mezi vysoké dívky. Její výška je ale zatím v rozsahu předpokládané rodičovské predikce (růstové vlohy podle rodičů). V současné době dostačuje sledování výšky a hmotnosti v ambulanci dětského lékaře. Pokud by se v dalším období (další měření bude při preventivní prohlídce ve věku 3 roky) růst významně urychloval (vyhodnotí dětský lékař), potom by bylo vhodné posouzení v endokrinologické ambulanci.
Iveta
Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o zhodnocení růstu mého syna. Narozen ve 40tt,jeho míry byly 50cm a 3020g.v 6mesicich 65cm a 6180g, v roce 72cm a 8225g, v 18mes. 77cm a 9400g, ve 3letech 91cm a 12,5kg a nyní má 4roky a 8mesíců a má 98cm a 14kg. Matka měří 161cm a otec 175cm. Prosila bych o radu, zda-li bychom neměli navštívit specialistu. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, u vašeho syna je odborné vyšetření růstu v endokrinologické poradně určitě velmi potřebné, růstové tempo se stále zpomaluje a je pod normou, významně se snižuje výšková pozice v růstové grafu. Růst neodpovídá pozici podle rodičů.
Tereza
Dobrý den muzete me pomoc jemi 16 a sem n muj vek mala merim 149 cm chci zeptat jestli ste stim nak neco udělat abych ještě trošku virostra ja mam od malicka ploblem růstem plosim vas o pomoc
Dobrý den, ve věku 16 let je již u většiny dívek růst ukončen. Výška v dospělosti závisí na mnoha faktorech, na začátku a průběhu puberty, nástupu menstruace, výšce rodičů, dlouhodobém celkovém zdravotním stavu. Pokud nebylo dospívání opožděné a v posledním 1-2 letech již váš růst nepokračuje, nelze již s největší pravděpodobností další růst očekávat. Můžete se objednat do endokrinologické ambulance pro děti v místě vašeho bydliště - k provedení rozboru růstu a hledání příčiny malého vzrůstu (k vyšetření bude nutno předložit výpis růstu od pediatra a výšky rodičů).