Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4640 záznamů z celkového počtu 4640, zobrazeny 31. - 35.

 1  2  3  4  5  6  [ 7 ]  8  9  10  11 

Jana Votrubová
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je vhodné vyšetření syna na endokrinologii pro nízký vzrůst. Nyní je mu 14 let a 5 měsíců, měří 158 cm, tedy výrazně méně než jeho vrstevníci. Výška matky 168 cm, výška otce 180 cm. Hmotnost v 7 dnech 4,070, délku bohužel nemám o OP, obvod hlavy 35,5 cm. V 8 týdnech - 5,76 kg, délka 58 cm, 3 měsíce - 6,617 g, d 60 cm, 6 měsíců 7,800 g d 66 cm, 18 měsíců - 11, 380 g, d 82 cm, 3 roky - 14,6 kg, výška 94cm, 5 let 17,20 kg, výška 106 cm, 7 let 21,70 kg, výška 117 cm, 9 let 26,70 Kg, výška 128 cm, 11 let 31,6 kg, výška 137,5 cm, 13 let 38,6 kg, výška 149,5 cm, 14 let 5 měsíců - výška 158 cm. Jeho sestra v 18 letech 161 cm. Její růst je ukončen. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkné léto.
Dobrý večer, váš syn trvale roste kolem 10. percentlu. Z růstové křivky je patrné, že nedochází k urychování růstu, předpokládám, že teprve vstupuje do puberty a proto bude růst delš dobu než většina jeho vrstevníků, kde puberta probíhala dříve. Domluvte se svým praktickým lékařem ať vyšetří syna, posoudí stupeň puberty a pokud bude mít pochybnosti může ho poslat k endokrinologickému vyšetření.
Zuzana Zejdova
Dobry den, dcera 11 a 3/4 rokudostala svou prvni menstruaci. Meri 155 cm, matka 164 a otec 185 cm. Predcasne narozena ve 32. tt, dvojce A, vaha 1950, nemerena. Zcela zdrava. Jeji vyska: 1 rok 69 cm, 1,5 roku 78 cm, 3 roky 95 cm, 5 let 109 cm, 7 let 123 cm, 9 let 135 cm, 10 let 141, 11 let 148 cm. Chtela jsem se zeptat, jestli lze aspon zhruba odhadnout jeji konecnou vysku, hraje zavodne basket, tak snad jeste par centimetru vyroste
Dobrý večer, u vaší dcery pravděpodobně byl mírně urychlený pohlavní vývoj. Pokud má skutečně menstruaci, a zcela vyvinuté sekundární phlavní zanky, tak počítejte, že ještě vyroste tak 5-7 cm. Domluvte se svým praktickým lékařem ať vám situaci vysvětlí.
Taťána
Dobrý den, ráda bych se optala na dceru 5let a 8měsíců výška 108 váha 18kg.Výška matky 159,otec 173cm.Porod ve 40tt,těhotenství bez komplikací porodní hmotnost 3110 délka 49 cm. Na 12měsících měla 75 cm a 8,96,v 18 měsících 79cm a 10,4,ve 3 letech 90 a 12,8,v 5 letech 102cm a 17.(nyní výška 108cm) Veškeré testy prozatím v pořádku,,jen rtg snímek poukázal na kostní věk 3,5-4roky...co přesně toto znamená...a je tohle opoždění nutné řešit hormonální léčbou?Je fakt,že já a muž jsme delší dobu byli malí,až v období puberty jsme rychleji vyrostli.Jak asi tak dcerka vyroste,pokud má kostní věk takhle opožděný.,,a je nutné zavádět hormonální léčbu?Po pravdě těch hormonu se bojím..Děkuji za opověď
Dobrý večer, vaše dcera má geneticky daný menší vzrůst. Současná výška a udaná data nejsou znepokojivá, roste nepatrně pod pásmem, které je dáno vašimi výškami. Nevím, co vedlo lékaře k vyšetření. Kostní věk v tomto věku nedává prakticky žádnou informaci o budoucí výšce. Pokud je hodnocen jako mírně opožděný je to pro dceru výhodné a je předpoklad, že půjde do puberty lehce později a doroste výšky jako máte vy.
David
Omlouvám se za překlepy, přehozený text a chyby, tady jsem dotaz opravil: Dobrý den, s předčasně ukončeným růstem se moc trápím a asi mě to bude mrzet celý zbytek života. Prosím, pokud jsou ty štěrbiny malinko otevřené, nedá se zabránit jejich uzávěru? Nedá se tloušťka štěrbin znovu rozšířit, pokud ještě nezanikly? Dříve se uzavírají štěrbiny v zápěstí nebo ve stehnech a kolenou? Popř. pokud by se uzavíraly později ve spodních končetinách, tak proč by nebyla šance zpomalit kostní zrání a růst obnovit? Někde jsem četl (už nevím kde), že se jednomu muži neuzavřely růstové štěrbiny ani po pubertě a rostl až do asi 28 let (už si nevzpomínám, ale myslím si, že to bylo z důvodu nedostatku estrogenu). Lékaři mu museli růst ukončit operací. Nedá se tohoto mechanismu (snižování pohlavních hormonů, zejména estrogenu) využít i u mě?
viz. první odpověď na dotaz
David
Dobrý den, s předčasně ukončeným růstem se moc trápím a asi mě to bude mrzet celý zbytek života. Prosím, pokud jsou ty štěrbiny malinko otevřené, nedá se zabránit jejich uzávěru? Nedá se tloušťka štěrbin znovu rozšířit, pokud ještě nezanikly? Dříve se uzavírají štěrbiny v zápěstí nebo v stehnech a kolenou? Popř. pokud by se uzavíraly později ve spodních končetinách, tak proč by nebyla šance zpomalit kostní zrání a růst obnovit? Někde jsem četl (už nevím kde), že se jednomu muži neuzavřely růstové štěrbiny ani po pubertě a rostl až do asi 28 let (už si nevzpomínám, ale myslím si, že to bylo z důvodu nedostatku estrogenu). Lékaři mu museli růst ukončit operací. Nedá se tohoto mechanismu (snižování pohlavních hormonzů) využít i u Dobrý den, s předčasně ukončeným růstem se moc trápím a asi mě to bude mrzet celý zbytek života. Prosím, pokud jsou ty štěrbiny malinko otevřené, nedá se zabránit jejich uzávěru? Nedá se tloušťka štěrbin znovu rozšířit, pokud ještě nezanikly? Dříve se uzavírají štěrbiny v zápěstí nebo v stehnech a kolenou? Popř. pokud by se uzavíraly později ve spodních končetinách, tak proč by nebyla šance zpomalit kostní zrání a růst obnovit?
Dobrý večer, bohužel, pokud jsou růstové štěrbiny uzavřené, neexistuje možnost růst obnovit. Případ, který uvádíte je velmi vzácný a buďte rád, že tuto genetickou poruchu nemáte. Naše populace patří ke státům, kde dospělá tělesná výška je poměrně vysoká. Nevím kolik měříte, ale pokud vás trápí malý vzrůst, tak navštivte jižní kraje,(jižní Itálie, Portugalsko a část Španělsko) kde jsou lidé poněkud menší a možná, že vám to trochu pomůže a přehodnotíte jsou postoj k výšce.