Veřejnost děti Poradna lékaře

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

Na dotazy v poradně odpovídají: Doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., MUDr. Stanislava Koloušková CSc. a Doc. MUDr. Marta Šnajderová CSc.
z Pediatrické kliniky FN v Motole a 2. LF UK.
Počet dotazů, které přicházejí do poradny, se v poslední době velmi navýšil. Prosíme Vás proto o trpělivost, dotaz bude zodpovězen přibližně do 3 týdnů.

Důležité upozornění pro tazatele: Aby mohl být váš dotaz uspokojivě zodpovězen, je třeba u otázek týkajících se poruch růstu uvést následující údaje (jinak bude odpověď lékaře pouze orientační):

 • pohlaví dítěte,
 • výšky obou rodičů,
 • porodní hmotnost a délku dítěte,
 • délku těhotenství při porodu (týden),
 • všechny dostupné předchozí výšky dítěte.
Váš dotaz bude po zodpovězení sloužit jako zdroj informací také dalším uživatelům se stejnými či podobnými obtížemi, z těchto důvodů jsou všechny dotazy zveřejňovány. Není nutné uvádět Vaše celé jméno, stačí jméno křestní nebo přezdívka. Žádostem o nezveřejnění nemůžeme vyhovět. Děkujeme za pochopení.

Další informace o poskytované službě najdete v plném znění prohlášení.

 * Kontrolní kód (opište): 
 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 4621 záznamů z celkového počtu 4621, zobrazeny 31. - 35.

 1  2  3  4  5  6  [ 7 ]  8  9  10  11 

Lenka
Dobrý den, syn narozen 27.7.2014 ve 41.tt. Porodní míry 3,4kg a 50cm. Ve 3 měs. 61cm a 6,2kg, ve 12měs. 72cm, v 18měs. 78cm, ve 3 letech 90cm a nyní 102cm..matka 169cm, otec 173cm. Podle lékaře zatím není důvod k vyšetřování, ale já jsem velmi nervózní. Děkuji za zhodnocení..
Dobrý den, růst vašeho syna je v širším očekávaném rozmezí podle výška rodičů (růstový vzorec podle otce). Pokud je vás syn zdravý, v současné době dostačují kontroly růstu á 6 měsíců na dětském středisku. Podrobné vyšetření by bylo vhodné v případě, pokud by se růst v průběhu dalšího sledování zpomaloval.
Václav
Dobrý den, náš syn měl 10.května 12měsíců. Dnes byl na kontrole a měří 71,5 cm - průměr dle tabulek je 77cm. Dítě nemá žádné zdravotní problémy. Dítě - kluk. Otec 181 cm, Matka 172 cm, při porodu 3,57 kg a 50cm, porod ve 41. týdnu. 14 dní - 52cm 3,65 kg 6 týdnů -54 cm, 4,61 kg 3 měsíce - 61 cm, 5,5 kg 4 měsíce - 64 cm, 6,03 kg 6 měsíců - 67 cm, 6,76 kg 8 měsíců - 69 cm, 7,57 kg 10 měsíců -70 cm, 7,85 kg 12 měsíců - 71,5 cm, 8,015
Dobrý den, podle vámi sdělených údajů lze soudit nejen na zpomalení růstu po 6. měsíci, ale v poslední době i na malé přírůstky tělesné hmotnosti. Chlapec je celkově drobný. Sledování růstu a váhové křivky na dětském středisku á 3-4 měsíce je nezbytné, spolu s kontrolou celkového zdravotního stavu. V případě potřeby doporučí pediatr komplexní odborné vyšetření, což nyní nelze vyloučit i vzhledem k tomu, že je nyní výška chlapce na úrovni 3. percentilu.
Eva Kalinová
Dobrý den, dcera narozená 11. 5. 2015 40+4 s délkou 49 cm a hmotnosti 3400 g. 6 týdnů: 54 cm, 4 měsíce: 62 cm, 6 měsíců: 68 cm, 12 měsíců 79 cm, 18 měsíců: 88 cm, 3 roky 95 cm, nyní ve 4 letech jsme jí naměřili 99 cm. V zimě byla hodně nemocná (virózy). Matka měří 165 cm, otec 185 cm. Nejsou 4 cm za rok málo? Děkuji, EK.
Dobrý den, výšková pozice vaší dcery odpovídá výšce rodičů. Její růstové tempo je nyní sice o něco nižší, ale může mít vztah k zvýšené nemocnosti v posledním roce. Lze doporučit sledování růstu v intervalu 4-6 měsíců na dětském středisku, pokud by se růstové tempo v průběhu dalšího roku i nadále zpomalovalo, byl by to důvod k podrobnému vyšetření.
Petra
Dobrý den, prosím o Váš názor. Jedná se o syna, porodní míry: 51 cm, 3860 g, porod 41 týden. Kleštový porod, syn krvácení na mozku. Nyní 7 let. Poslední měření před týdnem 108 cm, 17,8 kg. V 5ti letech 100 cm, 14,5 kg. Ve 3 letech 87 cm, 12 kg. Na endokrynologii byl byl před 2,5 lety. Prošel všemi testy, vše v pořádku včetně zápěstních kůstek. Dle lékařky není důvod pro dávání růstového hormonu výška dospělého muže 160 cm. Nyní nám byl sděleno dětskou lékařkou, že růst se mu zpomaluje a že syn nebude mít možná v dospělosti zřejmě ani 150 cm. Má syn šanci, že růstový hormon dostane? Moc děkuji.
Dobrý den, výška vašeho syna je pod dolní hranicí normy pro chlapeckou populaci stejného věku. Pokud již bylo, nebo pokud bude prokázáno chybění růstového hormonu, mohl by váš syn léčbu růstovým hormonem dostávat. Endokrinolog musí kromě toho posoudit celkový zdravotní stav a vyloučit všechny okolnosti, které by případně léčbě bránily.
Dana
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně růstu syna 7 let - 110 cm. já 154 cm (rodiče mamka: 155, taťka 165cm), táta syna 170 cm (rodiče 158 a 176 cm) Vím, že jsme mu do vínku moc nedali, že bude malého vzrůstu, ale jestli roste správně a zda by nebylo na místě navštívit endokrinologickou poradnu... dětská lékařka zatím vyčkává, že ještě pořád roste v rámci genetických předpokladů... syn narozen 37+3 měřil 47 a 2,8 kg, v 6 týdnech 51 cm a 4300. Ve 3 měsících 57,5 a 5800, v 6 měsících 64 cm, ve 12 měsících 70 cm a 8,7 kg, 18 měsících 78 cm a 10 kg, 3 roky 90 cm a 12,2 kg, 5 let 102 a 15,8 kg, 7 let 110 cm a 18,7 cm. Děkuju
Dobrý den, při narození (byť předčasném) byla délka i hmotnost vašeho syna v pořádku. Po narození byla jeho výška až do 5 let na hranici 3. percentilu, tedy na dolní hranici normy. Nyní v 7 letech je ale jeho výška pod dolní hranicí normy výšky pro české chlapce. Zcela určitě lze doporučit vyšetření vašeho syna a posouzení jeho růstu v endokrinologické poradně.